25. augusta 2020

Ak sa obávate karantény alebo sa vám ťažko pracuje z domu, nie ste výnimka. I keď by sa zdalo logické, že po tom, ako sme si takýto život vyskúšali na jar, by sme na tento „nový normál“ mohli byť pripravení, v realite život takto nefunguje.

Nejde len o to, že mnohí budú opäť pracovať z domu, oni totiž budú pracovať z domu počas pandémie. Už len fakt, že žijeme v čase pandémie, si vyžaduje mentálnu energiu sám o sebe.

Ak máte deti, budú chodiť do školy alebo sa učiť z domu – opäť dôvod na nervozitu. Oba prípady ste si tiež mohli vyskúšať a zistiť, aké dobré to bolo. Preto sa zdá, že nás čaká druhá vlna nervozity, ba depresií. Ako sa teda o seba môžeme postarať, keďže sa zdá, akoby pandémia nemala konca?

Buďte na seba dobrí

Je normálne, ak budete cítiť, že sa vám nedarí prispôsobiť sa práci z domu. Každý sa so situáciou vyrovnáva tak, ako vie. Ani telekonferencie, ale ani niekdajšie porady nie sú ideálne. Každý model má svoje muchy.

Škandinávske zvyky pre lepší životný štýl:
tieto štyri môže dodržiavať každý

Reklama

Ak vás čaká situácia, počas ktorej budete opäť všetci doma, doprajte si čas na to, aby ste porozmýšľali, ako sa cítite. Čím viac sa snažíte pocity smútku a obáv potlačiť, tým viac sa množia. Ak viete, že potrebujete pomoc, je to dobré, nie prejav slabosti.

Buďte dobrí aj na blízkych

Obrovské zmeny, ktoré sme prežívali na jar, sa dotkli všetkých. Zistili sme, čo koho doma najviac hnevá. Mohli by sme o tom napísať knihu. Deti sú otravné, partner vyrušuje, len vďaka vám všetko držíte pohromade. Pripomeňte si teraz, že to, ako sa k vám rodina počas karantény správala, nebolo osobné.

Ako zatočiť so zlou náladou? Treba sa vystrieť,
zmeniť chémiu v mozgu a pomôcť si jedlom

Bolo to preto, že život sa vymkol spod kontroly. Ak sa má opäť zopakovať karanténa, treba nastaviť pravidlá: toleranciu, ale súčasne aj zákaz vyčítania či kriku.

Je normálne, ak sa hneváte

Ak sa začína školský rok v atmosfére neistoty, nie je to vôbec to, čo sme si pre deti predstavovali. Je normálne, že nás to hnevá. Je normálne, že nás hnevá všetko, čo nemôžeme alebo nebudeme môcť robiť pre riziko infekcie.

Treba spomaliť

Nemali by ste očakávať, že budete takí výkonní ako pred pandémiou. Nie je to možné. Predovšetkým nie vtedy, ak budú deti doma, nebudú sa stretávať s kamarátmi a budú sa nudiť. Samozrejme, že v takom prípade si budú vyžadovať viac vášho času ako predtým.

Ak nastane takáto situácia, zrejme bude nevyhnutné povedať zamestnávateľovi, že pridelenú prácu jednoducho neurobíte. Nebudete výnimkou. Mnohí ľudia takéto diskusie absolvovali už na jar. Máte právo na to, aby ste robili menej, než je sto percent hranice ľudských možností.

Čas plynie inak

Príchod nového školského roka je nepríjemný aj z toho dôvodu, že si uvedomujeme, aký dlhý čas, takmer pol roka, uplynul od prepuknutia pandémie. Počas karantény nám čas plynul inak, dni a týždne sa akosi spájali, chýbali tradičné signály, že je piatok či pondelok, krúžky, stretnutia.

Ak ste si aj vy plietli dni a mali pocit, že čas plynie súčasne pomaly a rýchlo, bolo to iste nezvyčajné. Ak sa na jeseň karanténa zopakuje, má zmysel zaviesť si nejaký pravidelný týždenný rytmus, napríklad videohovory namiesto návštevy.

Čo je na tom dobré

Všímame si najmä zmeny a problémy a je ich dostatok. Skúsme hľadať aj pozitíva. Ak sa rodine darilo spolunažívať v mieri, je to dôvod na radosť. Ak môžete necestovať do práce, možno je to dôvod na dobrý pocit.

Spíšte si, čo sa vám a vašej rodine na jar podarilo. Ak budete nešťastní, k zoznamu sa vráťte.

Raz sa to skončí

Aktuálne má mnoho ľudí pocit, že pandémia sa nikdy neskončí. Logika však hovorí, že raz sa skončí. Potom príde ten nový normál, čo je fráza, ktorú ste už iste počuli, ale jej pravý zmysel je v tom, že kríza sa skončila.

Akurát to bude, až to bude. Nie vtedy, keď si to naplánujeme.

Stephanie Sarkis píše na Forbes.com o leadershipe.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?