25. augusta 2020

Hlavné mesto prešlo do ďalšej, červenej fázy pandemického semafora. Mestskí epidemiológovia a hygienici tak rozhodli pre zhoršenie dvoch ukazovateľov. Zavádzanie opatrení sa však vzťahuje na aktivity vyvíjané mestom. Plošne platia nariadenia hlavného hygienika. 

„Uvedomujeme si, že prísnejšie protiepidemiologické opatrenia majú dopady na bežné životy obyvateliek a obyvateľov mesta, a neberieme ich preto na ľahkú váhu. Práve preto robí mesto rozhodnutia až na základe odborného posúdenia objektívnych dát, aby sme nezavádzali opatrenia, pokiaľ skutočne nie sú potrebné, a aby sme zároveň nepremeškali obdobie, keď rast pandémie ešte ovplyvniť vieme,“ uvádza mesto vo svojom stanovisku.

3, 2, 1… 123. Odpočítavať už netreba, druhá vlna koronavírusu je tu

Magistrát môže zavádzať iba preventívne opatrenia, ktoré má vo svojej kompetencii. Mesto napríklad nemôže rušiť hromadné podujatia, ktoré neorganizuje, alebo zatvárať prevádzky. No napriek tomu upozorňuje na rizikovosť ostatných hromadných podujatí usporiadaných v interiéri.

Odborníci považujú za najrizikovejšie vnútorné priestory, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí, je prítomný alkohol a vykonávajú sa aktivity, pri ktorých je dodržiavanie bezpečných odstupov zložité, ako napríklad oslavy, koncerty, svadby, párty. Mrzí nás, že sa v duchu týchto odporúčaní nesprával aj náš poslanec mestského zastupiteľstva,“ reaguje mesto vo svojom stanovisku na nedávnu kauzu mestského poslanca Adama Berku.

Minister Krajčí: Na Slovensku už máme druhú vlnu.
Vládna komisia schválila pandemický plán

V dôsledku prepnutia semafora sa v utorok 25. augusta zrušili dve diskusie organizované mestom. Ďalšie opatrenia sa týkajú senioriek a seniorov, ako napríklad zintenzívnenie informačnej kampane či sprísnenie režimu v dome seniorov, takisto aj ľudí bez domova, ktorým mesto začalo distribuovať hygienické potreby, ale aj samotného magistrátu, ktorý obmedzí fungovanie centier prvého kontaktu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?