3. augusta 2020

Slovensko je 27. najlepšou krajinou sveta na rodinný život a výchovu rodiny. Zistil to prieskum cestovateľského portálu Asher & Lyric. Čo je na tom zaujímavé? Porovnával len 35 krajín, aj keď nadpriemerne bohatých.

Na posledných miestach rebríčka sa umiestnili Spojené štáty a Mexiko. Medzi prvými boli krajiny ako Island, Nórsko, Švédsko, Fínsko (nedávno bolo po tretí rok za sebou označené za najšťastnejšiu krajinu sveta).

„Štúdia mi otvorila oči,“ hovorí novinárka z Los Angeles Lyric Fergusson, ktorá cestovateľský portál prevádzkuje s manželom Asherom a je matka dvoch detí.

Rodina či kariéra? Ako sa to dá skĺbiť, hovorí slovenská top manažérka

Novinársky pár na základe dátovej analytiky zostavuje rebríčky typu „najnebezpečnejšie miesta pre cestujúce ženy“ alebo „najnebezpečnejšie miesta pre cestujúcich gayov“. Vytvoril aj index Raising a Family, ktorý zoradil spomínaných 35 krajín, členov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).

Reklama

„Použili sme iba krajiny OECD, lebo majú spoľahlivé údaje o širokom spektre faktorov, ktoré sú kľúčové pre túto štúdiu,“ hovorí Fergusson. Rebríček zostavovali z 30 štatistických údajov v šiestich kategóriách – bezpečnosť, pocit šťastia, náklady, zdravie, vzdelanie a čas.

Najlepšia krajina Island bola najbezpečnejšia a štvrtá najlacnejšia. (Švédsko vyšlo ako krajina, ktorá je pre výchovu rodiny najlacnejšia.) „Island bol v top 10 vo všetkých kategóriách,“ hovorí Fergusson, a pripomína, že Island je aj svetovým lídrom v ochrane ľudských práv. „Nezáleží na tom, aký je pôvod dieťaťa, alebo aký majú život, ústava Islandu zaručuje, že s ním budú zaobchádzať ako s rovným.“

Na konci prvej desiatky rebríčka sa umiestnilo Česko, pred koncom tretej Slovensko. Mexiko vyšlo ako posledné, keďže malo zlé výsledky v bezpečnosti (posledné), zdraví (posledné), vzdelaní (posledné) a šťastí (31.).

Zlý výsledok USA

Fergusson hovorí, že keď po prvý raz uvidela výsledky, nechcela veriť, že Spojené štáty sú predposledné. „Kontrolovala som všetky kategórie, jednu po druhej,“ hovorí. „Čo som postupne nachádzala, bolo dosť šokujúce.“

Jedným z faktorov, ktorý mal veľký vplyv na poradie USA, bola bezpečnosť. Vyšla z dát ako druhá najhoršia po Mexiku. „Spojené štáty majú 6,12 vraždy na 100-tisíc ľudí, väčšina ostatných krajín má jednu alebo menej,“ hovorí Fergusson.

Mama ôsmich detí bloguje a podniká. Rodina nie je prekážka, hovorí

Spojené štáty vyšli zle aj v ochrane ľudských práv, na 32. mieste z 35. „Náš systémový rasizmus je len jeden príklad, ktorý vyplával na povrch nedávno počas protestov Black Lives Matter,“ vysvetľuje Fergusson. „Je očividné, že farební ľudia sa v Amerike necítia bezpečne.“

Ani porovnanie nákladov na výchovu rodiny USA nepomohlo. „V školskom vyjadrení je to známka F,“ hovorí Fergusson. V indexe celkových nákladov boli Spojené štáty posledné, dvakrát horšie ako Nový Zéland, ktorý bol predposledný.

„Rodičia s priemerným príjmom musia míňať 31,79 percenta príjmu len na starostlivosť o dieťa,“ hovorí Fergusson. „V škandinávskych krajinách domácnosti míňajú 4 až 10 percent domácich príjmov na kvalitnú výchovu dieťaťa.“ (Či rebríček zohľadnil výšku daní v Škandinávii, nie je známe, pozn. red.)

Ďalším šokujúcim faktom, ktorý rebríček odhalil, je napríklad tento: „Americké matky majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že počas pôrodu zomrú, ako je to v prípade Kanaďaniek, štandardný pôrod v nemocnici je však v USA trikrát drahší,“ uvádza Fergusson.

A ešte jedno nepríjemné zistenie: najhoršie umiestnenie v kategórii „čas“. „Američania pracujú veľmi veľa a štátom predpísané platené materské, otcovské, nemocenské či dovolenka tu nie sú,“ hovorí Fergusson.

Spojené štáty vyšli zle aj v šťastí: Jeden z piatich Američanov trpí psychickými problémami a počet samovrážd medzi rokmi 1999 až 2017 vzrástol o 33 percent. Krajina dopadla zle aj vo vzdelávaní (12. najhoršia) a zdraví (ôsma najhoršia).

Najlepšie a najhoršie krajiny OECD na výchovu rodiny:

1. Island

2. Nórsko

3. Švédsko

7. Nemecko

Reklama

8. Rakúsko

9. Belgicko

10. Česko

20. Poľsko

21. Maďarsko

27. Slovensko

34. USA

35. Mexiko

Laura Begley Bloom píše na Forbes.com väčšinou o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?