6. novembra 2018

Do podnikania sa spolu s manželom pustila pred jedenástimi rokmi, keď mala šieste dieťa. Povedala si, že sa pokúsi zúročiť svoju akčnú povahu a tvorivého ducha. Vytvorila značky Mamimo  a neskôr aj Imani, ktoré majú úplne odlišnú cieľovú skupinu, ale spája ich posolstvo, ktoré Nika Macinská vysiela do sveta prostredníctvom oblečenia. Pred časom sa rozhodla mama (teraz už) ôsmich detí začať aj blogovať, aby ľudí inšpirovala a hneď sa dostala medzi najlepších blogerov v ankete Bloger roka.

Nika Macinská študovala na vysokej škole manažment, keď sa jej narodilo prvé dieťa. Dnes ich má osem a je dôkazom toho, že rodina v podnikaní nie je žiadnou prekážkou. Sama vraví, že dôležité je neprestať veriť v seba samú. Rady, ako to všetko zvládnuť, vrátane výchovy detí, dáva aj prostredníctvom blogu a tiež vo svojej e-knihe Ako dať deťom to, čo naozaj potrebujú.

Macinská je aktívna žena a popri deťoch sa stále venovala dobrovoľníckym aktivitám. Keď sa rozhodla z mamičkovských povinností uniknúť do podnikateľského sveta, mal jej najmladší potomok len 9 mesiacov.

Manželia šijú udržateľnú módu. Tašku vyrobia aj z použitej reklamnej plachty

Nemala vtedy ešte vysnívaný produkt, ktorý by chcela vyrábať, no lákala ju móda. Keďže jej život je obklopený deťmi, celkom prirodzene mierila k produktom pre ne. Centrom jej záujmu sa však v konečnom dôsledku stali najmä mamy. „Vtedy sa tu nedalo nič také zohnať. Začala som sa obzerať v zahraničí. Nebolo toho nejako veľa, tak som začala uvažovať nad výrobou. V tom čase to nebolo také ľahké, dnes je možností oveľa viac,“ spomína podnikateľka.

Nika Macinská vytvorila už dve módne značky Mamimo a dizajnovú Imani. Foto: Archív Niky Macinskej

Tvrdohlavo trvala na kvalite

Začala vyrábať tričká s potlačou, ktoré nesú posolstvo s rodinnou tematikou pod značkou Mamimo. K podnikaniu ju pritom „postrčil“ manžel, ktorý videl jej potenciál. Zároveň sama vraví, že to logicky vyplynulo zo situácie. „Reálne pri šiestich deťoch nie je vôbec jednoduché sa zamestnať. Ani nie som zamestnanecký typ,“ vraví s úsmevom Nika Macinská, ktorej v biznise pomáha aktuálne päť až šesť externých spolupracovníkov.

Postupne prechádzala rôznymi úskaliami a tvorila produkt. V tom čase bolo náročné nájsť krajčírsku dielňu, ktorá by robila aj menšie zákazky. „Aj keď som našla zopár dielní, ktoré boli ochotné spolupracovať v menšom, tak som nebola spokojná s kvalitou,“ hovorí Nika. „Záleží mi na tom, aby veci, ktoré vyrábam, mali vysokú kvalitu. Toto bolo pre mňa úplne najťažšie,“ konštatuje. Vyskúšala viacero dielní a celý proces trval niekoľko rokov. Napokon našla menšiu dielňu na strednom Slovensku, kde si dáva šiť odevy dodnes.

Pri Imani popustila Nika Macinská viac uzdu kreativite. Foto: Imani

Značka Mamimo pomohla Macinskej naučiť sa veľa potrebných vecí, ktoré potom nemusela riešiť, keď sa pustila do svojho srdcového projektu značky Imani. „Mala som potrebu urobiť niečo nové. Mám veľmi rada výzvy. Mamimo zostalo pri tričkách a nemohla som sa dostatočne tvorivo vyšantiť pri strihoch a realizácii nových modelov. Imani mi to umožnilo,“ hovorí podnikateľka, ktorá sama stojí za dizajnom značky.

Súrodenci z Prešova ručne vyrábajú plisované sukne. Záujem o ne rastie

Vyrába produkty, ktoré majú osobitý charakter a drží sa výroby menších kolekcií. Sú preto výnimočné a získava tak určitú konkurenčnú výhodu. „Nechcem, aby žena, ktorá si kúpi šaty z mojej kolekcie, mala možnosť stretnúť v meste ďalších desať žien, ktoré ich budú mať na sebe.“

Prepojila značku so sebou

Mamimo je personalizovaná zákazková výroba. Zákazník má teda možnosť vstupovať do finálnej podoby trička, pričom je značka zameraná na všetkých členov rodiny. Značka Imani už má užší profil zákazníkov. Tvorí dizajnové oblečenie pre ženy, hoci na budúci rok by chcela priniesť oblečenie aj pre deti a pánov. „Imani je drahší produkt a je zameraný na ženy, ktoré už viac riešia seba. Nie sebecky, ale zamýšľajú sa nad tým, čo so svojím životom,“ vysvetľuje Nika Macinská.

Nika Macinská si tvorí dizajny pre značku Imani sama a pritom necháva vyniknúť minimalizmus. Foto: Imani

V značke Imani sa sama hľadala. Začínalo to vraj divokejšími motívmi. „Uvedomila som si, že ak to má mať dušu, tak to musí odzrkadliť tú moju. Posolstvo, ktoré Imani prináša nie je len o láske a sebapoznaní, ale inom spôsobe života, že sa nepotrebujeme obklopovať množstvom vecí, ktoré nás nakoniec aj tak neuspokoja, len nás ženú k tomu, aby sme chceli viac a stále niečo ďalšie a nové,“ vraví Nika. „ Imani je tak viac zamerané na ženy, na sebahodnotu, sebapoznanie, sebalásku, uvedomenie si podstaty života. A možno takých ťažších otázok ako: kam smerujem, prečo som tu,“ dodáva.

Podnikateľka sa rozhodla značku Imani podporiť aj vlastným príbehom a stala sa jej tvárou, hoci jej trvalo asi tri roky, kým sa rozhodla vystúpiť zo svojho komfortného tieňa. Značke však prepojenie s jej životným príbehom pomohlo.

Nika Macinská vytvorila dve módne značky, bloguje a uvažuje aj nad tým, čo bude o dvadsať rokov, čo ju napokon priviedlo k myšlienke, aby začala písať. Patrí k šťastným ľuďom, ktorým sa podarilo vo svojom podnikaní objaviť vyšší zmysel. „Moje značky s posolstvom boli úvod do toho, že chcem posolstvo aj sama prinášať, inšpirovať a ukazovať ľuďom, že sa veci dajú robiť aj inak a nemusia sa báť,“ uzatvára.

Nika Macinská je dôkazom toho, že deti nie sú v biznise prekážkou. Foto: Archív Niky Macinskej
Hlavná foto: Rodina je pre Niku Macinskú oporou aj inšpiráciou v biznise. Foto: Archív Niky Macinskej