7. novembra 2019

V časoch krízy netreba spanikáriť, ale možno v nich vidieť príležitosť. Napriek tomu, že zhruba polovica slovenských milionárov si myslí, že kríza príde v blízkom čase, chcú z nej skôr vyťažiť, ako odísť z trhu.

Spomaľovanie ekonomiky, obchodné vojny, ale aj brexit. Dôvody, ktoré sa najčastejšie spomínajú pri slove kríza. Aj názory ekonómov sa pri tejto téme líšia. Jedni hovoria, že kríza nastane, iní, že nie. A niektorí dokonca tvrdia, že už je tu. Aj napriek tejto nekonzistentnosti názorov ľudia už začínajú mať obavy a hovoria o nich. V prvej línii, ktorá pociťuje spomaľovanie, sú firmy. Ich majitelia dnes otvorene rozprávajú napríklad o menších objemoch objednávok. 

Do čoho investuje slovenský milionár?
Byty sú istota, mladé talenty už menej

Tieto názory podopierajú aj čísla. Z prieskumu Wealth Report 2019, ktorý uverejnila J&T Banka, vyplýva, že viac ako tretina dolárových milionárov očakáva krízu do dvoch rokov, 17 percent z nich dokonca do roka. V tomto meradle sú dokonca skeptickejší než bežná populácia. Hodnotenie investičnej klímy zo strany milionárov sa dostalo už na úroveň roka 2016 – vtedy neistotu vnášala migračná kríza či vrcholiaci konflikt na Ukrajine. 

Radšej vyššia hotovosť

Oproti kríze spred desiatich rokov však odborníci pozorujú zmenu. Dnešní bohatí sa nezľakli a v kríze vidia aj príležitosť. Podľa riaditeľky J&T Banky Anny Macalákovej až 70 percent bohatých v prieskume odpovedalo, že nebude panikáriť, ale skôr sa bude sústreďovať na investovanie, pretože vedia, že cena aktív bude po skončení krízy rásť. 

„Prieskum ukázal, že keďže naši klienti sú dnes skúsenejší ako napríklad pred desiatimi rokmi, prípadnú krízu vnímajú ako príležitosť,“ hovorí Macaláková s tým, že práve preto si mnohí nechávajú vyššiu hotovosť či viac likviditné investície. S jej slovami súhlasí aj analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš. Podľa neho majú dnes milionári pocit, že jednu krízu už prežili, tak vedia, čo môžu očakávať.

Kríza bude zrejme iná

Aj keď by sa mohlo zdať, že preto sa začnú uchyľovať k špekulatívnym nákupom, tieto myšlienky priznalo len 10 percent z nich. Väčšia z milionárov sa podľa prieskumu sústreďuje na dlhodobé a pravidelné investície. Karpiš okrem toho dodáva, že ak kríza príde, tak bude zrejme vyzerať inak ako tá posledná. 

Slovenský finančný systém v tej poslednej nebol významne zasiahnutý. Efekty sme cítili najmä cez pokles dopytu v ekonomike. Dnes je však náš domáci finančný cyklus omnoho dozretejší, než tomu bolo pred desiatimi rokmi,“ vysvetľuje Karpiš pre Forbes s tým, že napriek tomu, že ľudia hovoria o svojich obavách, práve tie sa na číslach neodrážajú.

Do čoho investujú bohatí Slováci:
Na muške majú umenie, hodinky aj vzácne mince

Posledný prieskum NBS totiž ukazuje, že dlh domácností rastie rýchlo a rezervy v podobe likvidných aktív sú na nízkej úrovni. Kto podľa Karpiša berie hrozbu príchodu zlých ekonomických časov vážne, mal by si urobiť rezervu v rôznych podobách peňazí na 3 – 6 mesiacov výdavkov svojej domácnosti. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk