4. marca 2020

Spoločnosti privátneho kapitálu Genesis Capital a Espira Investments získali podiel vo firme Summa Linguae Technologies, firme kótovanej na Varšavskej burze cenných papierov New Connect. Summa Linguae poskytuje firemným klientom správu dát naprieč rôznymi jazykmi. Z Krakova sa postupne rozrástla do Indie, Švédska, Kanady aj USA. Za pražskou Espira Investments sú dve Slovenky, Andrea Ferancová Bartoňová a Emília Mamajová.

Kým Ferancová mala predtým podiel v stredoeurópskej investičnej spoločnosti Wood&Company, druhá partnerka pôsobila v minulosti vo viacerých investičných spoločnostiach, napríklad v Penta Investments, BensonOak a PineBridge Investments. Práve ona bude zastupovať Espiru, ktorú obe investorky rozbehli v roku 2016, v dozornej rade poľskej firmy.

Ich fond podporuje ženy vo vedení firiem.
Prvé peniaze dajú aj na novú školu v Bratislave

Ide o spoločnú investíciu troch private equity fondov na čele s poľským Value4Capital (V4C), ktorý do firmy vstúpil už v decembri 2019. Konzorcium investorov cez luxemburskú spoločnosť LSP Investments vlastní v Summa Linguae spoločne 54,4 percenta. Podiel Espira a Genesis má byť minoritný.

Podľa aktuálneho kurzu Summa Linguae na poľskej burze je hodnota celého nadpolovičného balíka nových investorov zhruba 18 miliónov eur.

Nákup po poľsky

„Summa Linguae v posledných rokoch urobila niekoľko akvizícií vrátane firiem v Škandinávii a Indii a prostredníctvom tejto transakcie získali kapitál aj na významné akvizície v Kanade a USA, čo robí z firmy globálneho hráča,“ hovorí Andrea Ferancová o dôvodoch kúpy podielu. Oslovil ich tiež skúsený manažérsky tím, predovšetkým zakladateľ a CEO firmy Krzysztof Zdanowski a jej prevádzková šéfka Madhuri Hegde z Indie.

Madhuri je úspešná podnikateľka, ktorá pred pár rokmi predala svoju firmu v Indii do skupiny Summa Linguae a presťahovala sa do Krakova, aby odtiaľ riadila ďalší rast a expanziu skupiny.

Dali ste vo firme moc aj ženám?
Máte šancu získať miliónovú injekciu

Aj v druhej kupujúcej českej PE firme Genesis Capital figuruje Slovenka. Mamajovú doplní v dozornej rade Summa Linguae senior investičná manažérka českého Genesisu Tatiana Balkovicová. Predtým pôsobila v poradenskej firme Deloitte.

Summa Linguae za vlaňajšok odhaduje, že jej konsolidované výnosy dosiahli v prepočte približne 18 miliónov eur. Pracuje pre klientov v e-commerce, pri správe intranetov v multinárodných spoločnostiach, lokalizácii web stránok či aplikácií alebo multilingvistickom SEO.

Espira mala pri rozbehu zámer podporovať investične hlavne firmy so ženami vo vedení, pretože firmy s diverzifikovaným manažmentom dosahujú štatisticky lepšie finančné výsledky. Doteraz získala polovicu v spoločnosti JK Education, ktorú rozbehol mladý český podnikateľ Ondřej Kania. Pôvodne sprostredkovával štúdium na amerických stredných školách, neskôr začal budovať sieť škôl amerického typu v Čechách. V septembri otvorili jednu aj v Bratislave.

Okrem toho Espira investovala do spoločnosti Icon Communication Centres v Prahe, ktorá prevádzkuje technologicky zamerané kontaktné centrum v 30 jazykoch. CEO a spolumajiteľkou je podnikateľka Helen Hickin.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk