14. decembra 2018

Malé elektronické zariadenie, ktoré v úli monitoruje všetko, čo je pri procese tvorby medu dôležité. Včelár sa pomocou neho dozvie napríklad to, že treba vytočiť med, kedy sa idú vyrojiť včely alebo že má v úli votrelca. Víťazný projekt tretieho ročníka slovenského kola globálnej súťaže Chivas VENTURE sa v roku 2019 bude uchádzať o miliónovú výhru.

Za startupom Zachráň včely stojí trojica Michal Matúš, Stanislava Horčíková a Peter Kočalka, ktorá na vývoji produktu pracuje už dva roky. Malé zariadenie volajú srdce úľa, ktoré včelárovi vysiela všetky potrebné informácie do mobilnej aplikácie. Šetrí mu teda čas aj peniaze. „Priemerný včelár s 15 úľmi investuje počas sezóny len do kontroly úľov 180 hodín svojho času, s našou technológiou to znížime na 34 hodín,“ vysvetľuje pre Forbes.sk Matúš. Pri väčšej včelej farme tak dokážu 30 pracovníkov plnohodnotne nahradiť dvaja včelári a traja brigádnici.

Zariadenie pre včelárov, ktoré monitorujú vnútro úľov.
Zariadenie pre včelárov firma zdokonaľuje už dva roky. Foto: Chivas Venture

Okrem zaujímavého nápadu však firma zaujala aj tým, že má za sebou už aj prvé predaje. Za mesiac od spustenia eshopu včelárom predali vyše 200 zariadení, čo v platbách znamenalo 30-tisíc eur. Budúcoročným plánom je 10-tisíc predaných kusov, no zamerať sa chcú aj na druhý produkt, pomocou ktorého liečia včely bez použitia chémie.

Startupového Oscara majú Česi.
Zo slovenských firiem bodoval Chárov Specter Sports

Záujem o ich zariadenia je okrem Slovenska aj v susednom Česku a v ďalších európskych krajinách. A pár objednávok už podľa Matúša prišlo aj z Austrálie či USA. „Do tradičného odvetvia prinášame silnú inováciu. Jedným z našich cieľov je do dvoch rokov zdvojnásobiť počet včelárov na svete,“ povedal. A okrem toho, že z toho môžu ťažiť samotní včelári, má zariadenie podľa začínajúcej firmy pozitívny vplyv aj na včely. Aplikácia totiž minimalizuje vibrácie z neustáleho kontrolovania úľa, ktoré im ubližujú.

Reklama
Michal Matúš zo Zachráňme včely (vľavo) drží výherný poukaz s brand manažérom Chivas Regal Matúšom Kollárom.
Michal Matúš zo Zachráňme včely (vľavo) s brand manažérom Chivas Regal Matúšom Kollárom. Foto: Chivas Venture

So 16 miliónmi včelárstiev po celej Európe má slovenský projekt veľký potenciál. „Zvyšovanie počtu včelárov vo svete môže mať globálny environmentálny vplyv. Projekt má jasný sociálny rozmer, otestovaný produkt aj zaujímavú obchodnú stratégiu,“ povedala pre Forbes jedna z porotkýň súťaže Katarína Šimková z Deal Factory.

Spolu s ňou o víťazovi rozhodovali Kristína Pomothy (Collective), Patrick Hessel (c2i) a Lujza Bubánová (Youfirst). „Páčili sa nám aj nápady Agrobotix či Spišský Hrhov, ktoré majú jednoznačne za sebou výsledky. Podmienku globálneho riešenia však najlepšie spĺňal práve projekt Zachráň včely,“ doplnila Šimková.

Ekologické zubné kefky uspeli na Chivas Venture. Ecoheart získal 20-tisíc

Súťaž je zameraná na ľudí po celom svete, pre ktorých je podnikanie vášeň a ktorí svoje podnikanie využívajú na pozitívnu zmenu vo svete. Svetové finále vyhral minulý rok projekt, ktorý rieši problematiku bezdomovectva, a zo Slovenska sa najďalej prebojovali výrobcovia ekologických zubných kefiek Ecoheart. Ešte pred štartom finále sa im podarilo v internetovom hlasovaní verejnosti dostať sa medzi top 5 projektov z celého sveta, vďaka čomu zinkasovali odmenu 20-tisíc dolárov.

Prehľad ďalších finalistov 2018:

Agrobotix

Nová technológia na pestovanie zeleniny v bio kvalite. Mechanický stroj pracuje už 10 rokov na farme pri Senci, no skupina teraz pracuje na vývoji ďalšieho robotického stroja, ktorý bude vedieť urobiť za farmára až 95 % práce. Cieľom je uľahčiť farmárom život – umožniť im pestovať kvalitnú zeleninu, ktorou sa uživia, a zároveň dostať k spotrebiteľom kvalitné plodiny a výrobky.

GrowthPro

Ich projekt Erriate sa zaoberá bezpečnými železničnými priecestiami. Na základe systému umelej inteligencie dokážu identifikovať riziká, ktoré môžu hroziť na železničných priecestiach, a dokážu varovať prichádzajúce vlaky, ktoré sa tam blížia. Vďaka tomu rušňovodič upraví rýchlosť vlaku alebo ho zastaví, aby k nehode nedošlo. Momentálne je v štádiu vývoja.

Zdroje Zeme

Ich projekt Effeco rieši komplexný spôsob bezodpadového spracovania biologického odpadu pre výrobu pôdneho regenerátu. Spoločnosť pracuje so systémom, ktorý spracováva odpad spôsobom, ktorý ho vracia naspäť do zeme. Riešia tak dva ekologické problémy súčasnosti – bezodpadový spôsob likvidácie širokospektrálneho biologického odpadu spôsobom „on-line“ (nie hromadenie na kopu ako kompost), z ktorého potom vyrábajú bio uhlíkový substrát (effeco). Ten je schopný regenerovať chémiou degradovanú pôdu, vrátiť jej život a jej biologickú schopnosť zúrodnenia.

Talent way.net

Vo svojom projekte spájajú tri piliere – učiteľov, študentov a firmy do jedného systému tak, aby to dávalo zmysel. Snažia sa zmeniť vzdelávanie a zaviesť doň nový systém, z ktorého môžu profitovať všetky jeho piliere. Robia to cez zmenu metodiky, teda cez zavádzanie inovatívnej výučby, prepájanie univerzít s praxou a projektovú výučbu.

Nice Visions

Ich solárne obkladačky sú dizajnovou solárnou fasádou, ktorá umožňuje dostať výrobu solárnej energie na akúkoľvek fasádu budovy. Tá je vyrábaná priamo na mieste, nezaťažuje rozvodnú sieť a zároveň sa svojím projektom snažia riešiť presun ľudí do miest a aglomerácií, ktorý zvyšuje energetickú záťaž.

Spišský Hrhov

Obec Spišský Hrhov sa do súťaže prihlásila s projektom, ktorého cieľom je začleňovať Rómov do spoločnosti. Trápilo ich totiž, že v ich rómskej osade bola 100-percentná nezamestnanosť. Založili preto firmu, v ktorej Rómom ponúkli prácu. Obecnej firme sa podarilo v priebehu 10 rokov z klasickej osady spraviť časť obce, kde má každý teplú vodu a žije štandardom, ktorý sa pokladá za normálny. Teraz  know-how aplikujú v iných obciach a dokonca aj mestách v zahraničí.

Hlavné foto: Chivas Venture