21. júna 2019

Biznis na ňu čakal až u ďalekých protinožcov. Lenka Porubská si totiž v austrálskom Sydney založila sladkú značku Mmmore: Raw Treats. Márne by ste však u nej hľadali klasické pečené dobroty, pretože Slovenka nič tepelne nespracúva. Takýmto spôsobom zachováva nutričnú hodnotu svojich produktov.

Jej biznis funguje tak, že v Sydney má prevádzku, komerčnú kuchyňu, chladiarenské priestory, sklady a kanceláriu. Každý deň jej zamestnanci robia rozvoz raw koláčov a má k dispozícii aj distribútorov. Tí pokrývajú oblasti Nového Južného Walesu (Sydney), Teritórium austrálskeho hlavného mesta (Canberra) a Viktóriu (Melbourne). Do ostatných štátov sa jej produkty dostanú vďaka kuriérskym službám.

Prvé sladkosti vyrábala z domu

So značkou Mmmore prišla Lenka v roku 2014. Tento nápad vraj vyplynul zo životného štýlu a zmeny stravovacích návykov. „Nielen tých mojich, ale tiež väčšiny zákazníkov. V tom čase som pracovala ako manažérka kaviarne a naša sladká ponuka bola zameraná na typické oldschoolové dezerty a cookies plné cukru, alebo umelých sladidiel,“ spomína pre Forbes.sk. A presne to ju inšpirovalo, aby sama začala dávať dokopy recepty na zdravé sladkosti.

Lenka ich najskôr skúsila zaradiť do ponuky v kaviarni a odozva bola podľa nej viac než fantastická. Ono to nakoniec vraj bolo presne to, čo mnohí ľudia už dlho hľadali. Výrobky značky Mmmore sa teda začali tešiť popularite. „Dobré recenzie sa rozchýrili a zákazníci prišli sami,“ konštatuje. Svoje raw sladkosti začala vyrábať ešte z domu, no keď to už v rámci priestorov nezvládala, tak si prenajala malú prevádzku a v práci dala výpoveď.

Do Austrálie odišli študovať.
Postupne si vybudovali vlastné grafické štúdio, ale aj startup a blog

Prvé roky v biznise však boli pre Lenku skutočne náročné. Na všetko bola totiž úplne sama. Výroba, rozvoz, predaj i umývanie podlahy na konci každého dňa ostávalo len na nej. Pri pohľade do minulosti ale priznáva, že jej cesta za úspechom bola tiež veľmi prínosná a plná radosti.

Mmmore slovenka v austrálii raw koláče Lenka Porubská
Sen o vlastnom biznise si splnila až v Austrálii. Tamojší ľudia jej produkty bez problémov prijali. Foto: archív značky Mmmore

Tešilo ju, že značka Mmmore každý deň o čosi vyrástla, a odozva od zákazníkov bola stále pozitívna. Postupom času však musela investovať do strojov, nových priestorov, zamestnať ľudí a pustiť sa do väčších objednávok. „S tým prišli aj nové výzvy, napríklad ako udržať kvalitu produktov, cash flow či zabezpečiť certifikáty,“ pripúšťa pre Forbes.sk. V Sydney je podľa Lenkiných slov tiež ťažké nájsť vhodné potravinárske priestory najmä pre vysoké ceny nehnuteľností.

Slovenský výrobca raw tyčiniek:
Nezávislý bio trh je na ústupe, preto mierime aj do Rakúska a Nemecka

Raw produkty značky Mmmore sú unikátne svojou konzistenciou, preto bolo ťažké a pomerne zdĺhavé nájsť vhodné stroje a príslušenstvo na ich veľkovýrobu. Za osobnú výzvu v biznise si Slovenka kladie v prvom rade delegovanie činností a zodpovednosti a nájdenie rovnováhy medzi osobným a pracovným životom.

Austrálčania podporujú domáce produkty

Na začiatku biznisu musela Lenka investovať hlavne svoj čas. „Ak sa mám priznať, tak som nemala absolútne žiadny finančný kapitál. Všetko prebiehalo postupne krok za krokom,“ priznáva bez okolkov. Profit teda investovala späť do biznisu, vylepšovala spôsob výroby, postupne nakupovala nové stroje a následne presťahovala túto výrobu do súčasných priestorov.

mmmore lenka porubská slovenka v austrálii
Lenka plánuje v najbližšom čase presunúť výrobu raw sladkostí aj do Európy. Foto: archív značky Mmmore

Jej filozofia sa ale postupom rokov vôbec nezmenila. „Mmmore is less. To v značke znamená, že menej je viac,“ ozrejmuje v rozhovore. Základom je teda jednoduchosť receptúr, čo najväčšia výživová hodnota, menej ingrediencií a viac kvality. Žiadne zo svojich sladkostí nepečie a nevarí, čím zachováva ich plnú nutričnú hodnotu. Takej úprave sa jednoducho vyhýba veľkým oblúkom.

Môže za to zrejme i fakt, že Austrálčania sú zvyknutí na čerstvé produkty. Preto sa tam v supermarketoch tešia obľube napríklad farebné spektrá ovocia a zeleniny. Okrem toho si tiež tamojší obyvatelia potrpia na podporu domácich farmárov a austrálskych podnikov.

Sladké dobroty nemusia byť len pečené. Slovenka prerazila v Austrálii i vďaka takýmto výtvorom. Foto: archív značky Mmmore

„Preto naše produkty od začiatku prijali pozitívne. Boli to hlavne zákazníci a ich podpora, ktorá ma povzbudzovala a doteraz ma ženie vpred,“ ozrejmuje bližšie Lenka, ktorá ihneď dodáva, že Austrálčania nemajú problém zaplatiť vyššiu cenu za kvalitný produkt. Tak to tam skrátka funguje.

Výrobu chce naštartovať i v Európe

Vo svojej značke Mmmore má aktuálne štyri typy rôznych produktov. Ide o Raw Cakes, Raw Slices, Power Cubes a Raw Bars. Momentálne tiež pracuje na nových receptúrach. „Našou pýchou sú práve Power Cubes, ktoré sú na trhu jedinečné nielen pre svoj tvar, ale tiež chuť,“ vraví pre Forbes.sk.

Len nedávno ich dokonca jej zamestnanci začali baliť do kompostovateľného materiálu. K týmto sladkým dobrotám sa jej zákazníci môžu dostať v kaviarňach, supermarketoch, obchodoch so zdravými výrobkami, ale i lekárňach. Dokonca ich môžu ľudia nájsť v obchodných sieťach v Singapure.

raw sladkosti slovenka v austrálii lenka porubská mmmore
Raw sladkosti boli podľa Lenky zmenou, na ktorú ľudia vlastne čakali. Foto: archív značky Mmmore

Čo sa prevádzky týka, momentálne má Lenka zamestnancov vo výrobe, šoféra a operačného manažéra, ktorí sa starajú o každodenný chod jej biznisu a tiež predaj produktov. Úlohou Slovenky je v prvom rade zodpovednosť za bezproblémové fungovanie značky Mmmore a jej ďalší rast a rozvoj. „Mám biznisového poradcu, ktorý so mnou trávi jeden pracovný deň v týždni, a je veľkým prínosom,“ konštatuje bez problému pre Forbes.sk.

A čo bude s jej sladkou značkou ďalej? Lenka sa chystá rozšíriť sortiment produktov, expandovať do zahraničia, ale tiež rozšíriť a zefektívniť výrobu. Tú by chcela totiž naštartovať i v Európe, a preto aktuálne komunikuje s výrobcom doma na Slovensku. „Dôležité bude nájsť správneho investora a obchodného partnera,“ pripúšťa. Rozhovor uzatvára tým, že sa na takúto novú príležitosť ale nesmierne teší.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk