31. marca 2019

O kreatívnej dvojici – Zuzane Gálovej (30) a Petrovi Sedláčikovi (34) – sme už písali v spojení so startupom s názvom Study Anywhere. Spolu s Jurajom Stehlíkom ho v Sydney založili s cieľom pomáhať zahraničným študentom z celého sveta nájsť si v Austrálii najvhodnejšiu školu. Zuzana a Peter však začali u protinožcov podnikať o čosi skôr, keď si v roku 2014 založili vlastné grafické štúdio Crea Crea. Rozhodli sa tak najmä preto, že si ako študenti nedokázali nájsť zamestnanie, ktoré by ich uživilo.

Začiatky v Austrálii

Zuzana a Peter sa zoznámili ešte v reklamnej agentúre v Bratislave, no vždy ich bavilo cestovanie a chceli skúsiť život v zahraničí. Spoločne sa preto rozhodli zahodiť stereotyp a vycestovali za štúdiom do Austrálie. „Na začiatku sme si prešli tradičnými študentskými prácami. Život v Sydney nie je úplne najlacnejší a úspory sa nám rýchlo míňali. V podstate sme začínali úplne od nuly, keďže sme tu nikoho nepoznali a nevedeli sme presne, ako to tu funguje,“ spomína Zuzana.

Silvia Myers študovala domorodých Austrálčanov, dnes tam vlastní konzultačnú firmu

Myšlienku, že budú pokračovať v práci v reklame, však rýchlo zahodili. „Miestne firmy uprednostňovali logicky domácich obyvateľov a vo veľkej miere prihliadali na víza. Pokiaľ ste mali tie študentské, nemohli ste pracovať viac ako 20 hodín do týždňa. Pri práci v reklame to však neprichádza do úvahy a aj preto sme sa rozhodli založiť si vlastné štúdio, kde by sme nemali žiadne obmedzenia.“

Elektronický cestovný sprievodca z dielne blogu Lens Between Us. Foto: archív Zuzany Gálovej a Petra Sedláčika

Neznalosť podnikateľského prostredia ich pritom vôbec neodradila, práve naopak. „Austrália je krajinou možností a ak človek chce, vie si tu založiť svoj vlastný biznis a podnikať,“ hovorí Zuzana a dodáva, že začiatky podnikania boli v porovnaní so Slovenskom možno o čosi ľahšie. Dôvodom je nízka úroveň byrokracie: „Živnosť sme si založili online a aj daňové priznania sa dajú vyriešiť cez internet. Ak sme aj náhodou potrebovali niečo vyriešiť či prekonzultovať, vo všeobecnosti sa to vždy dalo vyriešiť cez telefón, internet, alebo len rýchlou návštevou na pobočke.“

Reklama

Dvojica si tak začala postupne získavať prvé zákazky, budovať sieť kontaktov a o ich práci sa pomaly dozvedalo čoraz viac ľudí. Podnikanie však riešili popri škole, brigáde a cestovaní, a preto na toto obdobie spomínajú ako na náročné, najmä po finančnej stránke. S odstupom času sú však radi za všetky prekážky a okolnosti, pretože ich to veľa naučilo.

Návrh identity pre Symphony Cafe. Foto: archív Zuzany Gálovej a Petra Sedláčika

Dnes sa v rámci štúdia Crea Crea špecializujú najmä na branding, ilustrácie, tvorbu fotografií a videí, ale aj webdizajn. „Najčastejšie sa venujeme tvorbe identity pre klientov z rôznych kútov sveta ako napríklad z Indie, Saudskej Arábie, Kataru, Afriky alebo Kanady či Austrálie,“ hovorí a Zuzana a vysvetľuje, že ju taktiež baví tvorba vizuálnej komunikácie na sociálne siete pre rôzne produkty. „No a potom sú tu zákazky typu – zdokumentovať joga tréning na Bali či ísť natáčať festival na Nový Zéland. Toto je zas iný druh práce, pretože kombinuje dva aspekty, ktoré máme radi – kreatívu a cestovanie,“ dopĺňa.

Chceli pomáhať aj študentom

Rok po tom, čo si založili spomínané grafické štúdio, sa s kamarátom Jurajom pustili do budovania startupu Study Anywhere, ktorého cieľom bolo pomáhať zahraničným študentom nájsť si v Austrálii školu – čerpali teda z vlastných skúseností. Náročnejšie však bolo zosúladiť všetky svoje aktivity: „Prirovnala by som to k jazde na húsenkovej dráhe. Keďže sme pre Study Anywhere nemali žiadne vonkajšie financovanie a všetky zdroje boli naše, tak to občas dalo riadne zabrať,“ spomína Zuzana a dodáva, že bez trpezlivosti a sebazaprenia by to nešlo.

Trojica Slovákov sa presťahovala do Austrálie. Dnes tam vďaka nim študujú ľudia z celého sveta

Study Anywhere sa však dnes darí a startup stabilne rastie. Trojica skúša implementovať rôzne inovácie a najviac sa teší tomu, že si ich študenti medzi sebou navzájom odporúčajú. Oslovili ich už mladí ľudia asi zo 40 krajín sveta, čo považujú za veľký úspech.

Pri škole, štúdiu a startupe to nekončí

Zuzana a Peter sa aj napriek pracovnému nasadeniu a vysokým životným nákladom v Sydney nevzdávajú svojej najväčšej záľuby, ktorou je cestovanie. Svoje kroky zaznamenávajú na blogu a Instagrame pod názvom Lens Between Us. Tento ich „cestovateľský denník“ im priniesol už mnoho dobrodružstiev, ako napríklad cestu do Hongkongu či Helsiniek, kde spolupracovali priamo s turistickými agentúrami. „Pred pár rokmi zažil náš blog boom, keď sa zdieľal po celom svete,“ hovorí Zuzana. 

Fotky pre projekt Lens Between Us. Západná Austrália – Lancelin Sand Dunes. Foto: archív Zuzany Gálovej a Petra Sedláčika

Čo však návrat na Slovensko? „V Austrálii to vidíme ešte na taký jeden rok a potom by sme sa chceli presunúť do Európy. Ak nie priamo na Slovensko, tak minimálne niekde bližšie. Veríme, že sa nám podarí zariadiť si prácu tak, aby sme sa nemuseli viazať na konkrétne miesto,“ tvrdí Zuzana.

Ak vás teda na záver zaujíma, ako sa dajú zvládať všetky tieto aktivity, podnikateľka hovorí aj o svojom prístupe: „Základ je mať dobrý časový manažment a pristupovať k veciam skôr pragmaticky. Mne osobne pomáha, keď si každé ráno alebo večer napíšem to-do list. Vďaka nemu mám všetky potrebné veci na papieri a držím sa len ich.“

Hlavná foto: archív Zuzany Gálovej a Petra Sedláčika

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk