13. augusta 2019

Dvaja priatelia, jedna firma, dva roky a šesť hviezdičiek. Orechy a maslá značky InfiNuty, ktoré na trh uviedli bývalí spolužiaci z vysokej školy Marek Halač a Ivan Pózel, v týchto dňoch získali svetové ocenenie Great Taste Awards. Gastronomického Oscara im zaistilo ich pistáciové maslo. 

InfiNuty je tak len druhá slovenská firma, ktorá vybojovala v súťaži prestížne tri hviezdičky.

Podľa jedného zo zakladateľov Ivana Pózela je za týmto úspechom nielen tvrdá práca, ale najmä kvalitné orechy. „Človek môže akokoľvek tvrdo pracovať, pokiaľ nemá správne suroviny, tak v gastronómii nikdy nedosiahne úspech,” vysvetľuje pre Forbes.  

Rodina rozbehla netradičný gastro koncept. Z remeselných pív vyrába domáci džem

Kým sa exspolužiaci rozhodli pre malého dodávateľa orieškov z Grécka, urobili si ochutnávku naprieč takmer celým svetom. „Jeho orechy sú úplne na inej úrovni ako všetky, ktoré sme dovtedy vyskúšali, preto naše výrobky chutia inak,“ tvrdí Pózel. 

Od športu k orechom a značke InfiNuty

Už začiatky príbehu InfiNuty naznačujú, že nešlo o úplnú náhodu. So záľubou v športe ide ruka v ruke aj zdravá strava. Keďže mal jeden z majiteľov v tejto súvislosti zálusk na orieškové maslá, no žiadne z dostupných nespĺňalo jeho požiadavky, rozhodol sa ich sám vyrobiť. Aj keď priznáva, že prvé pokusy skončili hneď v koši, po čase sa mu podaril taký produkt, aký chcel. 

To sa písal rok 2017. No napriek tomu, že má značka o dva roky neskôr na konte už najprestížnejšie celosvetové ocenenie, firma sa stále borí v červených číslach. Ako tvrdia majitelia InfiNuty, radi by boli už mimo tejto hranice, ale prioritou sú pre nich aktuálne investície. „Začínajú nám stavať nový sklad, to je pre nás momentálne oveľa dôležitejšie. Bez toho nemôžeme rásť,” vysvetľujú. 

Prvé tri hviezdy

Prvé orechové výrobky zo Slovenska, ktoré očarili porotcov Great Taste Awards, však neboli tie z InfiNuty, ale od firmy Slowlandia. Nitrianska spoločnosť získala tri hviezdičky na svoj produkt – mandľové maslo – ešte minulý rok. Tento rok zasa zabodovala s vegánskou oškvarkovou nátierkou, ktorej hlavnou ingredienciou sú takisto orechy.

Ľudia si o nich mysleli, že vyrábajú čučo. Ich cider ale získal gastronomického Oscara

InfiNuty napriek tomu o konkurenčnom boji nehovoria. Podľa Pózela sa ostatné značky snažia nevnímať a ísť vlastnou cestou. „Mám pocit, že by nás to zbytočne obmedzovalo a možno keby sme vedeli, koľko podobných výrobkov už na trhu je, tak by sme sa do toho nikdy nepustili,“ vysvetľuje. Jeho slová podčiarkuje aj spoločník Halač. „Treba si ísť svojou cestou a vpravo a vľavo sa moc nepozerať,“ dopĺňa. 

Porotcovia z Great Taste Awards ocenili tento rok tromi hviezdičkami dokopy 208 produktov z takmer 13-tisíc prihlásených. Medzi nimi boli dva orechové výrobky zo Slovenska – pistáciové maslo InfiNuty a neškvarková nátierka Slowlandia. Okrem troch hviezd získala značka InfiNuty ešte dvojhviezdičkové ohodnotenie na svoje kešu maslo s kokosom a jednu hviezdu na mandľové maslo. Slowlandia, ktorá ako značka obhájila minuloročného gastro Oscara, okrem troch hviezd získala aj dve hviezdy za lieskovce s malinovým prachom a jednu hviezdu na pistáciový krém.  

Naše čokolády aj cider

Ocenenia dostali tento rok aj ďalší slovenskí potravinári. Napríklad čokolády Lyra, cider Jablčnô, pražená káva Zlaté Zrnko či čaje Wilfred. Celkovo bolo ocenených 46 slovenských výrobkov od 18 firiem. Našinci spolu získali 61 hviezdičiek, ktoré spotrebitelia uvidia na obaloch daných produktov. 

Súťaž Great Taste Awards funguje od roku 2013. Viac ako 500 porotcov z celého sveta hodnotí tisícky produktov a vyberá tie najlepšie, ktoré potom získajú jednu, dve alebo tri hviezdy. Výrobky sú hodnotené naslepo, bez obalu a značky.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk