8. novembra 2020

Či už ide o masívnu horskú chatu, ktorá sa týči nad pokojným jazerom, alebo o moderný domček v korunách stromoch v hĺbke severských lesov, každý z nás si rád oddýchne v obkľúčení prírody. Možno v týchto dňoch viac ako kedykoľvek predtým.

Pre tých, ktorí si želajú, aby mohli už čoskoro uniknúť zo spár mesta (a pandémie), ponúka niekoľko tipov na najkrajšie horské chaty kniha Escapology: Modern Cabins, Cottages and Retreats, za ktorou stoja interiéroví dizajnéri Colin McAllister a Justin Ryan.

Táto kniha vyjde už 17. novembra, ale my sme sa vám rozhodli ešte predtým priblížiť niekoľko krásnych chát, ktoré v nej dvojica architektov zobrazuje. Ktovie, možno tak nájdete inšpiráciu na vašu budúcoročnú dovolenku.

Airship 002: Drimnin, Škótska vysočina


Foto: Forbes.com/Escapology

Za touto pôsobivou chatou, ktorá sa týči v horách na odľahlom území Škótska, stojí architektonické štúdio Rodericka Jamesa. Chata ponúka výhľad na Atlantik aj na polostrov Ardnamurchan.

Ľahká hliníková konštrukcia chaty umožňuje jej prenos na akékoľvek miesto, vďaka čomu je perfektnou voľbou pre všetkých, ktorí sa chcú inšpirovať a vytvoriť si podobné miesto hoci aj u seba doma.

Chata v Norderhove: Krokskogenský les, Nórsko

Záblesky svetla v temnote nórskeho lesa, ktoré sľubujú teplo a pohodlie domova. To vyjadruje tento krásny lesný domček, zariadený v štýle minimalizmu, ktorý pochádza od nórskeho architektonického štúdia Atelier Oslo.

„Nie je to tmavá chatka, je atmosférická. Navyše, je postavená väčšinou z predom vytvorených prvkov, vďaka čomu je jej montáž na mieste omnoho ľahšia a dá sa realizovať aj v náročných terénoch,“ hovorí Justin Ryan, jeden z autorov knihy.

Casa en el Bosque: Santiago, Nuevo León, Mexiko

Množstvo skla prepúšťa do vnútra tejto intímnej chatky veľa svetla, ale ak by niekto chcel, môže si zastrieť závesy a pokračovať v nerušenom oddychu.

Táto chatka má skutočne premyslené osvetlenie, ktoré na jednu stranu (pri odostretých závesoch) priťahuje náhodných okoloidúcich a sľubuje im teplo domova, a zároveň stráži súkromie jej obyvateľov.

Cieľom dizajnérskeho štúdia Weyes Estudio bolo navodiť pocit domova a nekonečného pohodlia. Podľa autora knihy McAllistera táto chatka hovorí: „Opusti svoje mestské stanovisko, príď do tejto útulnej chaty, nechaj si odostrené závesy a prebúdzaj sa spolu s lesnými tvormi.“

Vipp Shelter: Immelnské jazero, Švédsko


Foto: Forbes.com/Escapology

„Vážne, táto chata je celkom iná ako ostatné,“ hovorí spoluautor knihy McAllister. Minimalistická štruktúra tejto chaty je skvelým príkladom toho, ako to vyzerá, keď sa architekt trafí dizajnom a chata splynie s prostredím.

„Hovorí sa, že každý obrázok ponúka nejaký príbeh. Veríme, že to isté by mala robiť aj každá izba. A každá izba tejto chaty rozpráva príbeh pokoja, blízkosti k prírode a čistý, ničím neskazený oddych. Najmä počas dní, keď je obloha zatiahnutá, priam zlovestná a miesi sa na nej aj 50 odtieňov sivej…“ píše v knihe McAllister.

Yellowbell: Jackson, Wyoming v USA

Nabielo vymaľovaná chata je odvážna, ale v tomto prípade to funguje. „Pre tých zopár odvážlivcov, ktorí sú ochotní prefarbiť tradičný dom z brvien dreva, môže výsledok priniesť neuveriteľný pôžitok,“ zhodujú sa autori knihy.

Tajomstvo je v tom, aby ste vybalansovali svetlé povrchy s tmavými, čiže napríklad k bielym stenám vynikajúco ladí tmavá drevená podlaha alebo kontrastný nábytok, dodávajú.

Na chorvátskom ostrove Hvar vyrástol luxusný a ekologický rezort.
Svoje brány otvára v auguste

Dva gauče sú umiestnené tak, aby bol z nich výhľad nielen do plápolajúceho krbu, ale aj cez veľké okno na pahorky pohoria Teton Range vo Wyomingu. Spolu s ďalšími prvkami, ako sú vankúše, koberec či dokonca umelecké predmety, vytvára interiér tejto chaty nenútene pohodlný dojem.

Tak čo poviete, viete si predstaviť predĺžený víkend strávený v niektorej z týchto horských chát?

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Tanya Klich, ktorá píše o životnom štýle.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?