Príroda, štúdium na exotickom Bali, jablko. Tieto slová charakterizujú tvorbu slovenskej ilustrátorky Barbory Paulovičovej. Najnovšie jej rukopis nosia hodinky tradičného švajčiarskeho výrobcu Davosa.
Príbeh ilustrátorky Barbory Paulovičovej sa začal podobne ako v prípade mnohých iných umelcov. Už v ranom detstve. Čím sa však odlišuje od ostatných, je cesta, po ktorej sa vydala, a povrchy, na ktorých nájdete jej ilustrácie. Barborine kroky smerovali po vyštudovaní bratislavskej Školy úžitkového priemyslu Josefa Vydru na Vysokú školu výtvarných umení, na ateliér voľnej grafiky a ilustrácie. Exotické techniky a námety si osvojila vďaka štipendiu na Inštitúte umenia v Denpasare na ostrove Bali v Indonézií.
Jeho rukopis nosí aj čokoláda Kofila. Fenomén Rykr, avantgardný umelec a génius reklamy
„Myslím, že ma veľmi ovplyvnilo prostredie počas štipendia na ostrove Bali. Snažím sa žiť s otvorenou mysľou,“ hovorí Barbora pre Forbes. Ako dodáva, jej doménou je „alchýmia v kresbe, harmónia, symbióza farieb s príbehom“.
Hlavný prvok, ktorý nájdeme v množstve jej diel, je však jablko. „Jablká v mojich dielach nesú tiež znaky ľudskej bytosti — počujú, majú uši, hovoria cudzími rečami alebo len škeria plné pery s vyplazeným jazykom. Vznik chutného plodu zo semienka cez kvet a zošuverený ohryzok až k novej rastline naznačuje príbuznosť so životným cyklom človeka,“ vysvetľuje. Diela sú podľa jej slov rozmanito šťavnaté, hlboké a s vysokou energiou a pokornou radosťou zo života. Majú vyčariť na tvári úsmev a vzbudiť emócie.
Jej hlavnou inšpiráciou je príroda, jej pozorovanie, cestovanie po celom svete, ale najmä spoznávanie iných mentalít a kultúr.
Techniky v lone prírody
Tomu prispôsobila aj miesto, kde tvorí. Jej ateliér sa nachádza v lone záhrady a lesa, kde má priestor na experimentovanie medzi náročnými aj klasickými technologickými postupmi. „Hľadám a spoznávam nové výrazové možnosti, pomocou ktorých zhmotňujem široký záber inovatívnych inšpirácií,“ dopĺňa.
Autorské grafiky vytvára remeselne i časovo náročnou technikou z farebnej hĺbkotlače. To znamená, že sa obrázok vyrýva do medených platničiek a každá farebná vrstva sa nanáša prostredníctvom lisu na vlhký papier. Vďaka kovu z medi a spojením elektrických nábojov napríklad vytvára jedinečné šperky. Inšpirovaná štúdiom batiky na ostrove Bali sa Barbora venuje aj maľovaniu látky, ktorú prispôsobuje tradičnej slovenskej modrotlači. Jej diela sa dajú pozrieť a zakúpiť v niekoľkých slovenských a českých galériách.
V USA ho nečakalo nič, aj tak to riskol. Fotil celebritné svadby, o ktorých nemôže hovoriť
Najnovšie však bude jej rukopis nosiť zadné veko náramkových hodiniek známej švajčiarskej značky Davosa. Jej história siaha do konca 19. storočia, keď začal Abel Frédéric Hasler s výrobou strieborných puzdier na hodinky. V polovici 20. storočia niesla značka názov Hasler Fréres a roky prosperovala.
Súčasná podoba značky Davosa sa na trhu objavila v roku 1993. V tomto období zažil trh s mechanickými hodinkami renesanciu a dnes sa nachádzajú v kolekciách mnohých zberateľov luxusných hodiniek.
Barboru oslovil s ponukou na vytvorenie ilustrácie odborník na hodinky Mario Gašpar, ktorý s tradičným výrobcom spolupracuje. „Napísal mi správu, že potrebuje kresbu — konkrétny tematický výjav na zadné veko hodiniek. Veľmi ma táto výzva a príležitosť potešila a hneď som sa vrhla do práce,“ hovorí Barbora.
Limitovaná edícia hodiniek. Foto: Davosa
Limitovaná edícia má vzdať hold dobrodruhom, ktorí riskovali svoje zdravie i život v snahe dosiahnuť severný pól. Ako pre Forbes hovorí Gašpar, túto tematiku zvolil, pretože má rád príbehy, ktorých pozadie je dodnes nie úplne vyjasnené. A snaha o pokorenie severného pólu je jedným z týchto príbehov. „Séria hodiniek Davosa North Pole vzdáva hold všetkým, ktorí našli odvahu na túto náročnú cestu,“ vysvetľuje s tým, že je to vôbec po prvýkrát, čo značka súhlasila s vytvorením podobného projektu mimo svojej štandardnej predajnej siete. Cenovo dostupná séria nájde svojich prvých majiteľov približne v polovici decembra.
Spokojný tvorca, spokojný klient
Barbora spočiatku vytvorila niekoľko variácií ciferníka — ako má vyzerať polárnik, jeho pohyb, stopy v snehu. „Hoci to bola ilustrácia veka na hodinky, čas nebol prioritou,“ hovorí o svojom postupe. Skica zobrazuje chôdzu polárnika v snehu, pohľad od chrbta aj stopy snežníc. Má zimnú bundu s eskimáckou kapucňou a rukavice. Kráča v snežniciach a s palicami smerom na „druhú hodinu“. Popri stopách polárnika je tabuľa North Pole, pozadí sa nachádza súhvezdie Veľkej Medvedice tak, ako je viditeľné 30 stupňov severne nad horizontom zo súostrovia Špicbergy.
Slovenský ilustrátor vdýchol nový život Harrymu Potterovi. Jeho dielo ocenili aj ľudia od Rowlingovej
Toto miesto je najsevernejší osídlený kút našej planéty, ďaleko za polárnym kruhom a približne tisíc kilometrov od severného pólu. „Táto limitovaná edícia North Pole zachytáva obdobie nekonečnej tmy, ktorá na Špicbergoch trvá od polovice novembra do konca januára,“ hovorí ilustrátorka.
Aj keď vytvorila na začiatku viacero variácií, jednotlivé kroky a kresby zosúladila s Máriom Gašparom či už názorovo, líniami tvaru a postavy polárnika aj pozadia. Ako hovorí – spokojný tvorca, spokojný klient.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]