30. júla 2020

Do mestského prostredia chcú priniesť oázu relaxu. Už v jeseni privíta naše hlavné mesto prvú časť wellness centra Elysium Spa, ktoré spojí technológie, minimalistický design a prírodu. Bezobslužné wellness, ktoré bude fungovať aj na báze umelej inteligencie, vyvíja startup ElysiumTech.

Otvoríte si aplikáciu wellness centra, zistíte obsadenosť, vytvoríte rezerváciu a jedným kliknutím aj zaplatíte. Vďaka umelej inteligencii vám počas cesty do centra technológia predpripraví teplotu, osvetlenie, hudbu alebo ventiláciu na základe vašich uplynulých rezervácií, prípadne si to môžete nastaviť priamo na mieste podľa želania, a to jednoducho cez tablet.

Pri vstupe oskenujete svoju tvár či QR kód, prejdete cez prázdnu recepciu a môžete si vychutnávať absolútnu relaxáciu bez zbytočných otázok aj bez neistoty, či bude voľno a aká bude vlastne obsadenosť. Urban Spa má byť tiež ukážkou použitia automatizácie s cieľom nahradiť rutinné úlohy tak, aby sa ľudia mohli venovať kreatívnejšej činnosti.

Vykazujú rast v tisíckach percent. Do prestížneho európskeho rebríčka
sa dostali 4 firmy zo Slovenska

„Tento koncept máme záujem budovať najmä pre našu víziu budúcnosti. Smart sauny pribudnú na rôznych miestach po Slovensku či už v blízkosti prírody, alebo v mestskej džungli, kde bude pre člena komunity výhodné vybrať si preferovanú lokalitu, kedykoľvek si urobiť rezerváciu a prísť do pripravenej sauny,“ hovorí CEO ElysiumTech Eliška Dzurňáková.

Reklama

Ich startup je postavený na princípe IoT (internet vecí), ktorý spojením rôznych technologických komponentov vytvára bezobslužné ovládanie prevádzok.

Pomôcť im má investícia

Pred dvoma týždňami startup úspešne uzatvoril investičné kolo s investičným fondom Vision Ventures vo výške 300-tisíc eur pri miliónovej valuácii. Práve tieto prostriedky budú použité na výstavbu spomínaného smart wellness centra, ktoré vyrastie na Grösslingovej ulici v Bratislave, v blízkosti nového centra Mlynské Nivy. Nápad naň vznikol ešte minulý rok spojením stredoškolských stážistov z iniciatívy OpenLab a zakladateľov značky Elysium Tech, ktorých cieľom je automatizovať rutinné úlohy.

Smart prstene pomáhajú určiť nákazu koronou.
Budú ich nosiť aj americkí basketbalisti

„Výber segmentu wellness bol jasnou voľbou hlavne pre nedostatok pekných sáun v zaujímavých lokalitách po Slovensku. Zároveň veríme, že dokonalý relax tkvie v jednoduchosti a kvalite využívanej služby. Nehovoriac o rýchlom raste segmentu mindfulness,“ vysvetľuje Dzurňáková.

Práve smart wellness bude slúžiť ako ich prvá aplikácia bezobslužnej technológie. V budúcnosti však vidia potenciál aj v nahradení recepcií v športových zariadeniach, samoobslužných úložiskových boxoch alebo v manažmente rezervácií či prednastavení funkcií konferenčných miestností, či hot-deskov v coworkingových priestoroch.

Čo však v prípade, ak sa niečo v bezobslužnej prevádzke pokazí? Dzurňáková hovorí, že bude prostredníctvom mobilnej appky možné kontaktovať „niekoho na pomoc“. „Tím technikov bude vedieť vzniknuté problémy denne riešiť. Ovládacia aplikácia bude navyše obsahovať aj núdzové tlačidlo, ktoré privolá pomoc a vypne všetky zariadenia týkajúce sa daného priestoru v Urban Spa,“ hovorí a dodáva, že v objekte sa budú nachádzať aj mechanické tlačidlá na privolanie pomoci, aby daný koncept spĺňal bezpečnostné normy.

Momentálne venujú všetku energiu na dokončenie technológie, najmä oblasti umelej inteligencie. „Približne pol roka sme mali smart saunu otvorenú pre priateľov a známych, aby sme mohli otestovať celkový koncept, aplikácie, systém rezervácií aj názory na stavbu samotnú,“ hovorí Dzurňáková a dodáva, že najväčší záujem bol o príjemné prostredie saunovania v súkromí, možnosti jednoduchého vytvorenia rezervácií na vybraný termín či vstup bez nutnosti preukazovania totožnosti.

Architektonický návrh, autorský dozor a projektovú realizáciu zastrešuje štúdio GRAU, s ktorým Elysium od začiatku spolupracovalo pri tvorení designového konceptu.

Prvá časť na jeseň

Prvá časť centra bude k dispozícii už tento rok na jeseň, keď otvoria vonkajšiu terasovú saunu v objekte Elysium Urban Spa na Grösslingovej ulici v Bratislave. Nasledovať bude otvorenie celého smart wellness centra v januári 2021, pričom v priebehu budúceho roka plánujú pridať do ElysiumSpa aplikácie viaceré prevádzky ako možnosti výberu lokalít saunovania. Plánom je tiež spustiť možnosť podnikateľskej spolupráce systémom takzvanej franšízy.

„Zaujíma nás ohlas verejnosti, aby sme vedeli, ktorá časť konceptu Elysium bude najpríťažlivejšia pre trh. To bude prirodzene ovplyvňovať celkové ďalšie smerovanie firmy. A svoj zrak máme upriamený aj na zahraničie,“ dodáva Dzurňáková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?