2. marca 2019

Tržby im rastú v rekordnom tempe a postupne si ukrajujú čoraz väčší kus koláča na trhu. Reč je o najrýchlejšie rastúcich firmách v Európe, z ktorých vybrali Financial Times tisícku tých najlepších. V novom rebríčku FT 1000 sa pritom ocitla aj štvorica spoločností z našej krajiny. 

Financial Times skúmali tempo rastu európskych firiem na základe zmeny výnosov za roky 2014 až 2017.

Najviac firiem v rebríčku si pripísalo Nemecko. Svoje sídlo tam má až 230 top rastúcich spoločností. Pokiaľ ide o predmet činnosti, najviac firiem sa pohybuje v oblasti technológií.

Na čelo rebríčka sa dostal anglický Blue Motor Finance, ktorý sa zaoberá finančnými riešeniami pre zákazníkov pri kúpe auta. Spoločnosť uvádza, že doteraz požičala približne miliardu libier viac ako 100-tisíc klientom.

Reklama

Zo Slovenska najviac zahviezdila spoločnosť Laudaco, ktorá sa dostala v celkovom rebríčku na 140. miesto.

Laudaco je prešovský dovozca a distribútor laminátových podláh. Zaoberá sa ale aj drevenými podlahami, dverami a zárubňami. V poslednom roku stavila firma pri predaji aj na známu osobnosť. Spolupracuje s hudobníkom Ondrejom Kandráčom. Za hodnotené obdobie vyrástlo Laudaco o 912 %.

Ďalšou rýchlo rastúcou firmou od nás je trnavský Connect Partner. V podniku sa venujú budovaniu počítačových sietí a servisu kancelárskej techniky viac ako 20 rokov.

Treťou „rýchlou“ spoločnosťou je Instarea. Najprv sa špecializovala na konzultačné služby pre banky, no neskôr sa preorientovala na telekom a monetizáciu dát. Bratislavská firma stojí za populárnym nástrojom na cielený mobilný marketing Market Locator. Big data rieši aj na Blízkom východe.

Tieto malé firmy získali diamantový status. Majú najrýchlejší zdravý rast

Poslednou zo slovenských firiem, ktorá preukázala výnimočný rast, je Greyson Consulting. Konzultačná spoločnosť sa špecializuje hlavne na banky či poisťovne. Medzi jej klientov patrí napríklad VÚB banka, Reiffeisen, ČSOB, ale i Slovak Telecom. Greyson má okrem Slovenska pobočku aj v Českej republike. Projekty realizuje však rovnako v Rakúsku, Poľsku, Maďarsku, Taliansku či Gruzínsku. Firma má viac ako 160 zamestnancov a predvlani dosiahla zisk takmer dva milióny eur.