Diamanty slovenského biznisu sú rozdané. Kto dostal cenu za najrýchlejšie a hlavne zdravo rastúci malý alebo stredný podnik na Slovensku?
Na desiatom slávnostnom galavečere sa tradične odovzdávali ceny víťazom v štyroch kategóriách: západné Slovensko, stredné Slovensko, východné Slovensko a Bratislava. Rebríček rýchlo rastúcich malých a stredných podnikov zostavuje spoločnosť Enterprise Investors spolu s partnermi podujatia.
Do rebríčka sú zaradené spoločnosti bez účasti zahraničného kapitálu, so ziskovým hospodárením za minimálne dva predchádzajúce roky a s ročnými tržbami v rozmedzí 2 – 50 miliónov eur. V rebríčku sa odráža súbor faktorov, napríklad počet zamestnancov či rast tržieb.
Top 10 slovenských firiem: Víťaz vlani dosiahol tržby 7,55 miliardy eur
“Bez týchto podnikov by naša ekonomika vyzerala možno ako tá venezuelská,“ povedal na podujatí Martin Chocholáček, viceprezident Enterprise Investors.
Direktor spoločnosti PwC, ktorá bola odborným garantom rebríčka, Pavol Pravda dodal, že celkový obrat hodnotených malých a stredných podnikov bol 32 miliárd eur, z toho 12 miliárd v Bratislave. Najrýchlejšie ale pritom rástli firmy na východnom a strednom Slovensku. „Okrem analýzy finančných dát sme mali na osobných rozhovoroch možnosť vypočuť si množstvo úžasných príbehov. Tieto podniky vytvárajú tisíce pracovných miest,“ zhodnotil Pravda.
Víťazi v 4 regiónoch
V Bratislave najrýchlejšie (a najzdravšie) rástla firma Pixel Federation, ktorú spoluzakladali aj manželia Šimon a Lucia Šickovci pred viac ako desiatimi rokmi. Počítačové a mobilné hry, ktoré Pixel vyvinul, hralo doposiaľ viac ako 75 miliónov ľudí v dvoch stovkách krajín sveta. Každý deň im pritom pribudne približne ďalších 80-tisíc hráčov. Jeden z najúspešnejších slovenských startupov stojí za populárnymi hrami TrainStation, Diggy’s Adventure, Emporea, Seaport alebo Colab.
Na Západe (okrem Bratislavy) sa potom najviac darilo sládkovičovskej firme Fekollini, ktorá stojí za výrobkami Pierre Baguette. Svoje produkty rozváža do 1500 prevádzok denne na Slovensku, v Česku, Poľsku aj Rakúsku. Ročne vyprodukuje 30 miliónov výrobkov.
V stredoslovenskom regióne bodoval žilinský Emtest. Firma vyrába od roku 1995 bezdotykové karty do MHD. V strednej Európe s tým začala ako prvá.
Trebišovsko-sečovská firma Lekos obsadila prvú priečku na východe. Podnik sa špecializuje na výrobu strojov pre čokoládovne, továrne na sladkosti a pečivárne.
Hľadali sme diamanty slovenského biznisu. Zažiaril Innovatrics
Cenu v kategórii Inovatívna firma roka získal Antik Telecom z Košíc.
O Enterprise Investors
Ide o najstaršiu a jednu z najväčších spoločností spravujúcich fondy private equity v strednej a východnej Európe. Na Slovensku pôsobí nepretržite od roku 2001 pričom odvtedy investovala 100 mil. eur do slovenských spoločností, vrátane minuloročnej akvizície CBA Slovakia.
Hlavné foto: Šimon a Lucia Šickovci, zakladatelia PIXEL FEDERATION. Foto: Miro Nôta