13. júla 2020

Topánky, ktoré nelichotia nohám, kniha s radami, ktoré každý pozná, poskakujúci panáčik, ktorý si len tak žije, mäso, čo nie je mäso, hodinky, ktoré svojho nositeľa strážia a napomínajú, keď sa pridlho len tak povaľuje. Na prvý pohľad skupinka produktových prepadákov, no svojim tvorcom a výrobcom zarábajú milióny.

Keby nebolo bláznivých nápadov, nielenže by svet nebol taký farebný, ale žilo by na ňom aj oveľa menej miliardárov. Lenže také nápady existujú, rovnako ako ľudia, ktorí vedia presvedčiť druhých, že práve túto vec, hoci sa na prvý pohľad zdá byť nudná či márna, nutne potrebujú.

Animal Crossing

Sotva umiestnila herečka Brie Larson, predstaviteľka hlavnej hrdinky z filmu Captain Marvel, na sociálne siete video, na ktorom hrá Animal Crossing: New Horizons na Nintendo Switch, vyskočil záujem o túto hru ešte vyššie. A urobil z nového dielu obľúbenej série japonského herného gigantu hru s najrýchlejším nárastom predajov.

Spoznajte najdrahšie hodinky na svete.
Patek Philippe za 31 miliónov frankov

Reklama

Pritom sa v tomto hite zdanlivo nič nedeje. Panáčik alebo bábika poskakujú po ostrove a zariaďujú si vlastný svet: tu si zaobstará niečo do izby, tam si pokecá so susedom alebo zájde do múzea, prípadne tam sám či sama dotiahne nejaký exponát, či skúša, či je niekto doma. Niet divu, že sa hráči tešia na nové vylepšenia a prídavky. Napríklad aj také, keď ich figúrky môžu konečne plávať.

Počas prvých šiestich týždňov sa predalo 13 miliónov kópií tejto hry. Aj vďaka nej môže spoločnosť očakávať dobré výsledky za tento rok, hoci má obavy z dopadov koronakrízy, ktorá načas zavrela kamenné predajne. Vlani čistý zisk Nintenda poskočil o 33 percent, na 2,4 miliardy dolárov.

Obuv Crocs

Niektorí ľudia o nich dodnes tvrdia, že sú to divné topánky – aj z krásnych a štíhlych nôh dokážu urobiť nevzhľadné stĺpy. Keď Lyndon „Duke“ Hanson a George Boedecker mladší predstavili v roku 2002 na floridskej Fort Lauderdale Boat Show svoje papuče z peny, netušili, že o 18 rokov neskôr dosiahnu 300 miliónov predaných párov. A že sa po svete rozbehnú ďalšie milióny ich napodobenín.

Segway končí s výrobou známeho aj vysmievaného modelu.
Nabúral s ním aj bývalý americký prezident

Topánky, ktoré nosia milióny ľudí. A pritom nevyzerajú vôbec dobre. Foto: crocs.com

Prevedené do reči čísel, zatiaľ čo v roku 2005 predstavovali výnosy z predaja Crocs so značkou krokodíla 109 miliónov dolárov, o šesť rokov neskôr, v roku 2011, prekročili prvú miliardu a minulý rok dosiahli 1,2 miliardy dolárov. Navyše „kroksy“ už dávno nie sú len plné papuče s remienkom za pätou, ale aj sandále, žabky, poltopánky, čižmy či gumáky pre malých aj veľkých, pre ženy aj pre mužov.

Niekomu sa môžu nepáčiť, niekto im môže závidieť úspech a ohovárať ich, ale lekári, ktorí sa starajú o nohy a o to, aby človek dobre stál, im celkom tlieskajú. Nedá na ne dopustiť ani podiater Miroslav Havrda z kliniky Zdravá noha v Hradci Králové. Podľa neho prispievajú crocsy k zdravej chôdzi, správnemu držaniu tela a prospievajú aj chodidlám: vo svojej pôvodnej verzii sú to podľa neho jedny z najlepších topánok.

Hygge

Kniha, ktorá hovorí, aby ste robili to, čo už dávno intuitívne všetci vieme. Foto: preskoly.sk

Natiahnite si na nohy pletené ponožky, zabaľte sa do vlnenej deky, zapáľte si doma sviečku, pritúľte sa ku kocúrovi, chrúmajte keksy, myslite na pekné veci a bude vám dobre. Aj takéto rady nájdete v knihe o pomalom životnom štýle hygge, ktorý pred štyrmi rokmi vypustil na knižný trh Meik Wiking, riaditeľ Inštitútu pre výskum šťastia v Kodani. To, čo vlastne každý z nás vie, alebo aspoň tuší, bolo spísané a vydané vo forme knihy. Po celom svete sa jej predalo viac ako milión kusov.

Autor pokračoval na víťaznej vlne ďalšou knihou, ktorú nazval Lykke, zviesť sa na jeho úspechu sa snažili aj jeho nasledovníci a plagiátori, pre škandinávske návody na šťastie nebolo v kníhkupectvách po roku 2016 takmer kam šliapnuť.

Pritom sa Meik Wiking hlavne snažil vypísať zo svojej osobnej krízy. Zomrel mu kamarát, ktorý nemal ešte ani 50 rokov, v rovnakom veku zomrela aj jeho matka. On sám sa preto zamýšľal nad tým, koľko mu ešte zostáva času a či by ho konečne nemal využiť na niečo, čo ho naozaj baví. Išiel na to od základu – od toho najjednoduchšieho, pretože v jednoduchosti je krása a v prípade Meike Wiking aj peniaze.

Beyond burger

Burger, ktorý chutí ako burger, ale nie je to burger. Teda nie je to mäsový burger. Radi doň zakroja nielen skalní vegáni, ktorí vďaka nemu znovu našli radosť z grilovania, ale aj mäsožravci – jednoducho preto, že je dobrý.

Aj keď sa mu tí druhí najskôr posmievali alebo o ňom aspoň pochybovali: Nebude to len ďalšia hlúpa náhrada podivnej chuti? Ale predaje hovoria jasne. Spoločnosť Beyond Meat, ktorá burger vyrába, už dávno nie je malým startupom ako v roku 2016, keď debutovala na trhu. Odvtedy predala 13 miliónov rastlinných burgerov a pred časom priznala, že nestíha zásobovať všetky obchody, ktoré jej tovar nakupujú. Pretože okrem predajní patriacich k reťazcu Whole Meat Market predáva na Amazon Fresh a v ďalších 20-tisíc maloobchodných predajniach a v 10-tisíc reštauráciách a hoteloch.

Doteraz zarobila firma 72 miliónov dolárov a má veľkú šancu, že si pre seba zaberie ďalší kus trhu s mäsovými náhradami, na ktorom by sa malo v roku 2023 podľa ResearchAndMarkets.com predať tovar za 6,4 miliardy dolárov.

Smart hodinky

Dokážu byť poriadne otravné. Stále počúvate len: „Chcelo by to natiahnuť sa, je čas sa hýbať, dlho ste nechodili…“ Dokážu vás však aj odmeniť. Za poslušnosť svojich nositeľov virtuálne pobúchajú po pleci, napríklad tým, že im ukážu zlatú medailu. Len masochista by si pridal ďalšieho radcu a strážcu, stačí predsa rodina a šéf… Ukazuje sa, že takýchto „masochistov“ však žije na svete dosť. V sekcii elektronika na Amazone sa hodinky „smartwatch“ dostali na špičku rebríčka najpredávanejších tovarov.

Smart hodinky vám povedia, kedy je čas postaviť sa a trochu sa prejsť. Foto: istores.sk

Mali ale trochu pomalší rozjazd. Pred 20 rokmi uviedla spoločnosť IBM na trh hodinky s operačným systémom Linux, spoločne s firmou Citizen tak stvorili WatchPad. Obsahoval kalendár aj bluetooth a pamäť zodpovedajúcu vtedajším možnostiam.

Manažéri ani študenti, na ktorých firmy vsadili, sa však do ich kúpy za cenu okolo 400 dolárov veľmi nehrnuli. Trvalo rok a pol a z pásu zišli posledné kusy.

Zlom nastal o niekoľko rokov neskôr, v roku 2013, keď sa objavili smart hodinky s mobilnými operačnými systémami, ponúkli ich spoločnosti Sony a Samsung a v roku 2014 aj Apple. Tie dnešné hodinky dokážu okrem iného merať tep, počítať kroky aj spálené kalórie, plánovať pohybové aktivity, ukazujú správy, ktoré prídu do vášho smart telefónu, alebo vás upozornia, že vám niekto volá.

Celý segment takzvaných wearables (nositeľná elektronika), kam patria aj smart hodinky, čaká podľa odborníkov rýchly rast, predaje by mali stúpnuť zo súčasných 16 miliárd dolárov na 73 miliárd dolárov v roku 2022. Hoci… z päť rokov starej štúdie medzi Britmi vyplynulo, že nositeľnú elektroniku viac ako polovica z nich považuje iba za bláznivý fenomén. No, a už je tu znova najvyšší čas sa prejsť!

Reklama

Autorkou textu je Klára Mandausová z redakcie Forbes Česko

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?