25. júna 2020

Ak ich aj nepoznáte z letísk, určite sa vám niekto na Segwayi priplietol do cesty v preplnených centrách turistických metropolí, vrátane Bratislavy. Ich výrobca v utorok 23. júna oznámil, že s výrobu svojho najznámejšieho osobného prepravného prostriedku s dynamickou stabilizáciou končí.    

Segway, ktorý vyrába aj kolobežky či motokáry, prestane natrvalo s produkciou svojho modelu Segway PT, ktorý vyrábal v závode v Bedforde, v americkom štáte New Hampshire. Informáciu ako prvú priniesol server Fast Company. O prácu príde len 21 zamestnancov, dvanásti ostanú v spoločnosti pracovať ešte od piatich mesiacov po jeden rok, aby riešili servis predaných modelov v záruke. Podľa vyjadrení spoločnosti nemala na toto rozhodnutie pandémia nového koronavírusu žiadny vplyv. 

Hamilton oživil model Pulsar. Hodinky, ktoré
v 70. rokoch nosili Elton John aj Keith Richards

Segway bol drahým dopravným prostriedkom, ktorého cena sa mohla vyšplhať až na 6-tisíc dolárov, čo bol jeden z dôvodov, prečo sa nikdy nestal masovo obľúbeným. Našiel si však špecifický trh, najmä na letiskách po celom svete, ako aj u bezpečnostných služieb vo veľkých nákupných centrách, ale aj u mestských turistov.   

Jeho dynamická stablizácia nebola dokonalá, na Segwayoch sa nejazdilo ľahko, za čo sa často stávali aj terčom posmechu. Výrobku nepomohlo ani to, že sa ocitol na titulkách novín pri viacerých drobných zraneniach známych osobností. Bývalého amerického prezidenta Georga W. Busha odfotili po nehode na Segwayi, ktorý si privodil v dome jeho rodičov v Maine v roku 2003. Kameraman jazdiaci na Segwayi zase zhodil v roku 2015 hviezdneho jamajského šprintéra Usaina Bolta, počas nakrúcania svojej šou v roku 2010 spadla z dopravného prostriedku aj populárna americká moderátorka Ellen DeGeneres.

Reklama

Súčasný majiteľ spoločnosti Segway, čínska dopravná firma Ninebot, stále využíva technológiu Segwayu pri iných svojich produktoch, napríklad v dynamicky stabilizovanom pojazdnom kresle. Osobné transportéry Segwaya pritom v roku 2019 tvorili len 1,5 percenta tržieb spoločnosti Ninebot.   

Nabíjacie stanice pre Porsche i laptop Microsoftu.
Slovák posúva produktový dizajn na vyšší level

„Rozumieme, že po dlhoročnej histórii výroby bude naše rozhodnutie sklamaním pre mnohých našich lojálnych klientov, pre ktorých Segway predstavoal jeden z tých inovatívnejších výrobkov 21. storočia,” povedala prezidentka Segwayu Judy Cai. „Sme vďační za podporu našich zákazníkov a sme hrdí, že sme mohli pozitívne ovplyvniť ich životy, čím sme prispeli k dobrej reputácii značky Segway.”  

Nový druh osobnej prepravy vymyslel v roku 1999 podnikateľ Dean Kamen, ktorý tiež vymyslel prvú nositeľnú inzulínovú pumpu. Trápiacu sa firmu však počas posledných jedenástich rokov predali hneď trikrát. 

V roku 2009 ju kúpil britský investor Jim Heselden, ktorý ale v rovnaký rok tragicky zahynul po páde z útesu, paradoxne práve počas jazdy na Segwayi. Ďalšia skupina investorov firmu kúpila v roku 2013, v roku 2015 značku získal jej súčasný majiteľ, čínsky Ninebot.  

Autorkou článku je reportérka amerického Forbesu Rachel Sandler

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?