12. júna 2020

Pôvodom americká značka Hamilton je známa tým, že vyrába luxusné hodinky za dostupné ceny. Práve nedávno opätovné uvedenie na trh modelu Pulsar z tejto dielne nám pripomína, že kvalitné hodinky vyrobené so švajčiarskou precíznosťou za prijateľnú sumu boli normou už v 70. rokoch minulého storočia.

Hviezda novej kolekcie značky Hamilton pre rok 2020 je nabitá retro dizajnom – hodinky tejto značky sa vyrábali už od roku 1892, keď ju založili v americkom meste Lancaster v štáte Pensylvánia. Zlatým klincom je znovuuvedenie hodiniek Hamilton Pulsar pôvodne z roku 1972, teraz pod názvom Hamilton PSR. Sú to vôbec prvé vyrobené digitálne hodinky. Sú retro a sú úžasné.

Chcete legendárne hodinky za menej ako 200 eur?
Kúpte si tieto modely

Spoločnosť Hamilton vznikla v meste Lancaster v Pensylvánii v roku 1892. Od roku 1974 je súčasťou skupiny Swatch Group. Sídlo spoločnosti ako aj výroba sa v roku 2003 presunuli do švajčiarskeho mesta Biel. Foto: hamiltonwatch.com

Hodinky Pulsar kedysi nosili Elvis Presley, Keith Richards či Elton John. Pomenovali ich podľa pulzujúcich neutrónových hviezd, ktoré vyžarujú lúče radiácie v ultrapresných frekvenciách, a boli známe svojou vysokou presnosťou. Písalo sa o nich aj ako o „solídnom počítači na zápästie“.

Spoznajte najdrahšie hodinky na svete:
Patek Philippe za 31 miliónov frankov

Prvý raz tieto hodinky predstavil na verejnosti Johnny Carson počas svojej The Tonight Show a hovoril o nich ako o „zázraku novej technológie“. Nastaviť sa dali pomocou unikátnej magnetickej tyčinky, ktorá bola schovaná v náramku. Následne vyšli aj ďalšie verzie týchto hodiniek vrátane modelu P1, ktorý spustili do predaja v roku 1972, a tiež PS, ktorý nasledoval o rok neskôr a obsahoval vylepšený čipový modul.

Model Hamilton PSR v prevedení z nehrdzavejúcej ocele. Foto: archív Hamiltonu

Nové hodinky PSR zostávajú verné originálnej sérii Pulsar s digitálnym zobrazením času v identickom čerešňovo-červenom fonte, displejom v tvare televíznej obrazovky a tiež štedrými rozmermi 40,08 x 34,7 milimetra s hrúbkou 13,3 milimetra. Podľa portálu A Blog to Watch je ich cena do tisíc amerických dolárov.

Hodinky Hamilton PSR prichádzajú na trh v limitovanej edícii 1970 kusov. Foto: archív Hamiltonu

Ako väčšina hodiniek v novom vintage štýle, aj model PSR je kombináciou pôvodných dizajnových prvkov s modernými vylepšeniami.

PSR má hybridný displej kombinujúci dve technológie: LCD (Liquid Crystal Display) viditeľný počas dňa a OLED (Organic Light Emitting Diodes), ktorý sa zapína stlačením gombíka. Keď ho potlačíte smerom dole, na displeji sa ukážu sekundy. Hamilton tvrdí, že kombináciou týchto dvoch technológií sa dosiahne veľmi nízka spotreba energie.

Na výber je z dvoch verzií PSR – jedna z nehrdzavejúcej ocele a druhá z pozlátenej nehrdzavejúcej ocele, ktorá vychádza v limitovanej edícii 1970 kusov.

Autorka textu je Carol Besler. Už 30 rokov píše o hodinkách a šperkoch pre periodiká a špecializované blogy ako Watch Time, Journal Haute Horlogerie, Watch Journal, Robb Report, Revolution, Fashion Magazine, Watch Your Time (The New York Times), Nuvo, Experience, The Hollywood Reporter, A Blog to Watch a ďalších.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?