11. novembra 2019

Nový svetový rekord v cene hodiniek má hodnotu 31 miliónov švajčiarskych frankov, čo je zhruba rovnaká suma v dolároch. V ženevskej charitatívnej aukcii Only Watch túto hranicu pokoril jedinečný model Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A.

Model Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A je jediný svojho druhu v ušľachtilej oceli a nosiť sa dá na ruke z oboch strán. Foto: archív výrobcu

Doterajší rekord držali hodinky Rolex Daytona herca Paula Newmana, ktoré sa v roku 2017 predali v aukcii za 17,7 milióna dolárov. Doteraz najdrahšie hodinky, hoci nie náramkové ale vreckové, pochádzali tiež z dielne švajčiarskej značky Patek Philippe. Išlo o model Henry Graves Jr. Supercomplication a v dražbe Sotheby’s sa predali za 24 miliónov dolárov. Vyrobili ich v roku 1920.

Ktoré hodinky sú pre investorov top? Na niektoré rolexky je čakačka 10 rokov

Aktuálne najdrahší model Grandmaster Chimer reference 6300A-010 vytvorili špeciálne pre aukciu Only Watch a sú jediným kúskom, ktoré kedy vyrobia v ušľachtilej oceli. Majú 20 komplikácií, vrátane grande a petit sonnerie, minute repeater, perpetuálneho kalendára so štvorciferným displejom roku, druhou časovou zónou, indikátorom noci a dňa, dátumovníkom a zobrazením dňa, mesiaca, prechodného roku a menšieho 24-hodinového podciferníka.

Hodinky majú dva rozdielne ciferníky, na prednej i zadnej strane a nosiť ich môžete otočené podľa aktuálnej preferencie prevrátením remienka. Lososový predný ciferník nesie označenie „Only one“ – len jediný kúsok.

Reklama

Jedinečnou funkciou je budík, ktorý dokáže zreprodukovať celú sekciu tónov funkcie minute repeater. Niečo podobné sa doteraz nikdy nepodarilo vložiť do náramkových hodiniek.

Tento kúsok je najkomplikovanejší, aký kedy Patek Philippe vyrobil. Nepadlo ani slovo o tom, kto ho kúpil.

Prispievateľka Carol Besler píše pre Forbes US o hodinkách a klenotoch.