10. marca 2020

Je manažérkou projektu Grow with Google, pod ktorú spadá projekt Digitálna garáž, a vedie tiež iniciatívu #IamRemarkable. Martina Sokolíková veľmi dobre vie, akú váhu a dôležitosť má v dnešnej technologickej dobe digitálna inteligencia či sebaprezentácia. Pripravuje stratégie, získava rozpočty a plánuje aktivity, ktorých cieľom je cez vzdelávanie podporiť digitálnu transformáciu Slovenska. „Mám za sebou silnú značku, ktorá umožňuje, že si ľudia vôbec spolu sadnú za stôl,“ konštatuje.  

Reč je o technologickom gigante Google, pre ktorý Martina pracuje takmer päť rokov. V marketingu začala pracovať už počas vysokoškolského štúdia na bratislavskej Univerzite Komenského. Prvú stáž absolvovala v nemeckom startupe Trivago, a keď sa dostala do sveta online marketingových agentúr ako ui42 digital, začala intenzívnejšie komunikovať i s ľuďmi z Google. 

Googlerka zo Silicon Valley: Ak bude v tech sfére viac žien,
prestanú na nás hľadieť ako na anomáliu

Vďaka predchádzajúcim spoluprácam ju neskôr oslovili ako vhodnú kandidátku na pozíciu Google Partners Coordinator. Martine sa podarilo uspieť v prijímacom procese. „Stala som sa súčasťou česko-slovenského marketingového tímu,“ upresňuje. Jej úlohou bolo prostredníctvom vzdelávania a rozvoja zlepšovať agentúrny ekosystém Slovenska.  

Z Digitálnej garáže ku Grow with Google

V roku 2016 spustila spoločnosť Google projekt Digitálna garáž, ktorý sa Martine zapáčil. „Myšlienka vzdelávania študentov a začínajúcich podnikateľov, s cieľom otvoriť im nové možnosti, ma pohltila. A drží ma doteraz,“ konštatuje.  

Reklama
Takto vyzerajú priestory, v ktorých pracuje Martina pre spoločnosť Google. Foto: archív M. Sokolíkovej

V Digitálnej garáži ide o bezplatné online vzdelávanie v oblasti digitálneho marketingu i ďalších zručností, ktoré sú nevyhnutné pre budúcnosť. Martina vysvetľuje, že vďaka nej ľudia získajú základy, a ak sa chcú bližšie venovať konkrétnej oblasti, ďalej im odporučí materiály či pokročilejšie nástroje. Za posledné štyri roky tento projekt vyústil do oveľa väčšej a širšej iniciatívy Grow with Google.  

„Investujeme v nej do inovačného prostredia a digitálnych zručností,“ približuje. V ponuke sú dve formy vzdelávania, online a offline. Kým prvá prebieha prostredníctvom Digitálnej garáže bezplatne a je dostupná pre všetkých, tá druhá má podobu workshopov, prednášok či iných aktivít. Na tie ľudia môžu prísť osobne. Ako príklad menuje košickú konferenciu Zmarketujše. Po takomto vzdelávaní doposiaľ podľa Martiny siahlo 75-tisíc ľudí.  

Digitalizácia podnikania? Sme na chvoste

V oblasti digitálnej inteligencie chýbajú zručnosti budúcnosti všetkým vekovým kategóriám Slovákov, hovorí Martina. A v prípade spoločností je problémom momentum, ktoré sa stráca pre nedostatok inovácií. „Počet startupov a investičného kapitálu je nízky. Najmä v regiónoch,“ dopĺňa. Čo sa týka digitalizácie podnikania, Slovensko je podľa nej na chvoste Európskej únie.  

Pre Google robí viac ako 10 rokov. V práci má bazén,
3D tlačiarenskú dielňu a kúpili mu bicykel

„Pracujeme o osem percent viac ako digitálne vyspelé ekonomiky, Benelux či severské krajiny, avšak naša produktivita, teda HDP na odpracovanú hodinu, je až o 60 percent nižšia,“ približuje Martina. Podľa nej sa to dá zvrátiť, zmeniť a posunúť na správnu cestu. Kľúčovým aspektom je naštartovanie digitálnej transformácie a predovšetkým vzdelávanie.  

Martina pôsobí v oblasti, ktorá je dosiaľ dominantou mužov, no nikdy sa nestretla s tým, že by ju niekto podceňoval alebo spochybňoval, pretože je žena. Jedným z dôvodov je podľa nej fakt, že technologické spoločnosti a startupy chcú mať vo svojich radoch väčšie zastúpenie nežného pohlavia. Zároveň si veľmi dobre uvedomuje, že v iných odvetviach musia ženy, menšiny či znevýhodnené skupiny takýmto predsudkom čeliť oveľa častejšie.

Iniciatíva proti predsudkom

V boji proti predsudkom podľa Martiny pomáha schopnosť prezentovať vlastné úspechy a budovať si zdravé sebavedomie. „Často som svedkom toho, že okolie nás podceňuje aj preto, že sa podceňujeme sami,“ dodáva. S cieľom zmeniť túto skutočnosť vznikla iniciatíva #IamRemarkable, ktorú Martina vedie. Ide o 90-minútový workshop, ktorého cieľom je búrať spoločenské stereotypy i tradičné vnímanie sebaprezentácie 

Vďaka nemu by si ľudia mali uvedomiť, že na vlastné úspechy, ktoré sa im podarilo dosiahnuť, majú byť hrdí. A v žiadnom prípade nemožno iba mlčky čakať na to, kým si ich všimne niekto iný a ocení ich. „Schopnosť komunikovať o svojich úspechoch je silný nástroj, ktorým vieme zmeniť to, ako nás ľudia vnímajú. Možno sa pýtate: ‚To sa mám vychvaľovať?‘ Pokiaľ hovoríte fakty, tak to nie je vychvaľovanie, ale iba obyčajná pravda,“ vysvetľuje.  

V rámci iniciatívy #IamRemarkable robia i štúdiu, ktorá meria výsledky workshopu. „Môžem povedať, že na Slovensku je vyše 95 percent absolventov a absolventiek workshopu aktívnejších v sebaprezentácii. Veľmi sa z týchto výsledkov tešíme a motivuje nás to aj naďalej zapájať čo najviac ľudí,“ dodáva.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk