27. februára 2019

Dominuje v technologickej oblasti, ktorá je inak plná mužov. Slovenka Petra Cross už takmer 14 rokov pracuje ako vývojárka pre spoločnosť Google priamo v Silicon Valley. Spolu s manželom Bradfordom a dcérou Lunou dnes žije v centre San Francisca.

Na svojej práci, ktorú by všetkými desiatimi bral nejeden Slovák alebo Slovenka, najviac miluje voľnosť, ktorú jej ponúka. „Sloboda myslenia, cestovania, obliekania, komunikácie a tiež finančná sloboda. Tá mi umožňuje sústrediť sa na moju rodinu a nemať starosti s tým, či mám peniaze na zaplatenie škôlky pre dcérku,“ zamýšľa sa.

Zo startupu priamo do mašinérie Google

Do USA sa Petra dostala cez program Work and Travel. „To bolo v roku 2001. V tom období som bola študentkou Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity,“ ozrejmuje. Čo náhoda nechcela, svoju letnú pracovnú brigádu strávila hneď neďaleko legendárneho Silicon Valley.

Pre Google robí viac ako 10 rokov. V práci má bazén, 3D tlačiarenskú dielňu a kúpili mu bicykel

Informatika ju zaujímala už na strednej škole, kde sa jej venovala ale len počas voliteľného predmetu. To však nestačilo. Mala ambíciu pokračovať v jej štúdiu na vysokej škole. „V Žiline som však nedoštudovala,“ priznáva pre Forbes.sk. Po štyroch rokoch totiž prestúpila na Santa Clara University v Silicon Valley, ktorú úspešne absolvovala. Presne na tomto mieste rozbehla v roku 2004 aj svoju kariéru.

Reklama
Rodina je pre Petru základ. S manželom a dcérkou spolu veľa cestujú. Foto: archív P. Cross

„Keď som doštudovala, Silicon Valley sa práve spamätávalo z veľkej technologickej krízy („dot-com bubliny“). Bol veľký problém nájsť si prácu, tak som prijala hneď prvú, ktorá mi bola ponúknutá,“ prezrádza. Išlo o menší startup, odkiaľ však po roku prešla do spoločnosti Google. V tomto technologickom gigante bola historicky prvou vývojárkou z Česka a Slovenska.

V novom zamestnaní sa Petra najskôr dostala k práci na známom vyhľadávači. Neskôr sa sústredila na emailovú službu Gmail. Bola pri tom, keď vyšla z beta verzie a oslávila 5 rokov. Dnes sa však naplno venuje mobilnej peňaženke Google Pay, ktorú pred rokom spoločnosť spustila už i na Slovensku. „Nedávno som dokončila projekt, ktorý umožňuje leteckým spoločnostiam vydať cestujúcim elektronický palubný lístok a uložiť ho do mobilnej peňaženky,“ prezrádza pre Forbes.sk. Cestujúci môže nasledovne lístok ukázať počas nástupu do lietadla pri bráne.

Google spustil na Slovensku platenie telefónmi

Pre technologický gigant dnes Petra Cross pracuje takmer celých 14 rokov. „Väčšinu môjho dospelého života som prežila obklopená nesmierne múdrymi ľuďmi. To je veľmi motivujúce a nabudzujúce,“ hovorí s úsmevom. Na práci pre Google ju baví najmä to, že každý deň musí premýšľať nad niečím novým. Motiváciu nachádza práve v tvorivosti.

Snaží sa byť príkladom pre ďalšie mladé ženy

Keďže Petra vyniká v tech sfére, tak počas svojej kariéry čelila i predsudkom. „Tie sa búrajú tým, že sa normalizuje to, voči čomu majú ľudia predsudky. Ženy musia viac hovoriť o svojich úspechoch, aby bolo očividné, koľko toho dokážeme,“ vysvetlila.

Do USA sa dostala cez program Work and Travel. Netušila, že si tu raz založí rodinu. Foto: archív P. Cross

A to je presne dôvod, pre ktorý sa táto slovenská vývojárka v spolupráci s občianskym združením Aj Ty v IT snaží motivovať mladé dievčatá na Slovensku, aby študovali informatiku alebo iný technický odbor, a pridali sa tak k ďalším ženám v technologickej sfére. „Práve toto združenie dostalo minulý rok viac než 220-tisíc eur od nadačného fondu Google,“ hovorí Petra.

Učia dievčatá programovať. Aj Ty v IT získalo od Googlu grant 200-tisíc eur

Cieľom projektu, ku ktorému sa s nadšením pridala, je, aby sa ženy kariéry v oblasti technológií neobávali a začali ju zvažovať ako vhodnú alternatívu. „Keď dosiahneme určité kritické množstvo populácie žien v technológiách, tak už sa na nás nikto nebude pozerať ako na akúsi anomáliu,“ vraví s absolútnym zápalom pre vec.

Tech gigant uznáva rôznorodosť

V súvislosti s prácou pre spoločnosť Google neopomenieme ani tamojšie zamestnanecké benefity. Petra pripúšťa, že sa jej presne na túto konkrétnu vec pýtajú ľudia často a prekvapivo vraví: „Samozrejme si ich cením, ale nie sú dôvodom, pre ktorý tam pracujem.“ V zamestnaní ju totiž držia hlavne výzvy, na ktorých neustále pracuje a ľudia, ktorí sú zbláznení do technológií a chcú vytvárať vždy nové produkty pre ľudí po celom svete.

Firemná kultúra Google je podľa slovenskej vývojárky veľmi otvorená a akceptujúca. „Každý človek je vítaný. Či už je to niekto mladý zo školy, niekto, kto sa blíži dôchodkovému veku, členovia LGBTQ komunity alebo ľudia s rôznymi vierovyznaniami,“ vysvetľuje.

Práca pre Google jej dáva voľnosť a slobodu. A presne to aj potrebuje. Foto: archív P.Cross

Sme rôzni a presne na tom politika tohto gigantu stojí. Petra vraví, že ak chcú v spoločnosti prísť s produktom pre väčšiu časť svetovej populácie, tak je potrebné mať v tíme čo najväčšiu diverzitu. Vďaka tomu sa ľudia spolu môžu pozrieť na jednu vec hneď z niekoľkých uhlov. „Zaistíme, že produkt bude navrhnutý pre širšiu škálu ľudí a nie iba pre „bielych mužov,“ ktorí historicky dominovali v technológiách,“ dopĺňa Slovenka.

A ak Petra práve nepracuje, tak sa naplno venuje manželovi a štvorročnej dcérke Lune, ktorej sa snaží ukázať svet a rozšíriť obzory. Svedčí o tom i fakt, že ju so sebou do lietadla vzala už 84-krát, a čo-to sa spolu nacestovali. Okrem toho vytvorila tiež produkt, ktorý práve rozbieha na Amazone v USA. „Volá sa Petra Verre a ide o dizajnérske termohrnčeky na víno,“ uzatvára.

Hlavné foto: archív P. Cross