1. decembra 2019

Viete, čo je to „binge watching“? Väčšinou sa takto označovalo obsesívne pozeranie seriálov, keď ich diváci „zhltli“ na jeden záťah. Netflix však v štvrtok 28. novembra s veľkou pompéznosťou uviedol dlho očakávanú mafiánsku drámu „The Irishman“ a jej dĺžka sa zastavila na 210 minútach.

Pri diele filmového režiséra Martina Scorseseho tak strávite tri a pol hodiny, čo už môže byť stopáž priemernej minisérie. Prečo sa ponoriť do filmu, o ktorom teraz hovoria úplne všetci? Ak máte radi žijúceho režisérskeho klasika, nie je čo riešiť. Irishman je vlastne cvičenie v štýle, ktorý Scorseseho najviac preslávil.

Širokými ťahmi v priestore aj v čase vykresľuje americké podsvetie, ktorého stredobodom je podobne ako v Mafiánoch a v Kasíne dramatický osud jedného mafiána. Írom je myslený Frank Sheeran, skutočný gangster, ktorý mal v roku 1975 stáť za zmiznutím odborového predáka Jimmyho Hoffu.

Zaujala aj tajomná upútavka na Jokera:
Ktoré reklamy mali v októbri najväčší úspech

Sheeran v podaní Roberta De Nira plní úlohy a stúpa v rebríčku zločineckej hierarchie, do ktorej zapadajú aj odbory. Mafia si totiž požičiavala peniaze z ich dôchodkového fondu s minimálnym úrokom. Scorsese so starostlivosťou antropológa tento príbeh inscenuje na predmestiach, v práčovniach, betonárňach aj exkluzívnych kluboch – väčšina zo 160 lokácií, na ktorých sa nakrúcalo viac ako sto dní, pritom pôsobí reálnym, hmatateľným dojmom.

Joe Pesci hral v Írovi mafiána Russella Buffalina.
Joe Pesci hral v Írovi mafiána Russella Buffalina. FOTO: SITA/AP

Nie veľmi romantická gangsterka

Ír svojím dejom aj celými scénami pripomína aj iné Scorseseho gangsterky. Dej posúvajú voiceovery, flashbacky a strihové montáže, v zovretých scénach sa zasa čaká, kedy sa skončí zábava a niekto prvýkrát vystrelí. Rovnako ako v Mafiánovi sa tu gangstri vraždia bez emócií a rozhodne sa neboja odstreliť svojich parťákov.

Novinka však nie je tak kokaínovo divoká ako Kasíno a zločin neromantizuje. Preto môže byť pre niektorých divákov studená a neprístupná, podobne ako jej protagonista.

Prekvapivým ťahúňom gigantickej stopáže je Al Pacino v úlohe Jimmyho Hoffu, sebaistého odborového funkcionára, ktorý bol po prezidentovi najmocnejším človekom v krajine, bojoval proti korporáciám a so Sheeranom ho spájalo priateľstvo.

Pacino, ktorý ustavične pojedá zmrzlinu alebo nadáva, že sa všetci mafiáni volajú Tony, pôsobí vo svojich scénach ako rozbuška. Jeho nominácia na Oscara by mala byť samozrejmosťou.

Zľava Al Pacino, Martin Scorsese a Robert De Niro na londýnskom filmovom festivale.
Zľava Al Pacino, Martin Scorsese a Robert De Niro na londýnskom filmovom festivale. FOTO: SITA/AP

O Írovi sa však hovorí aj kvôli rozsiahlemu digitálnemu omladzovaniu hlavných predstaviteľov (vrátane Joea Pesciho, ktorý sa kvôli Scorsesemu vrátil z hereckého dôchodku). Sledujeme ich už v priebehu celých desaťročí. Na začiatku vás De Nirove neprirodzene lesklé oči možno trochu vydesia, ale po chvíli už triková mágia zo zážitku nijako nevytrháva.

Režisér napokon technológiu podrobil pred natáčaním dôkladnému testu, keď nechal De Nira znovu zahrať pasáž z Mafiánov z roku 1990. Novo nakrútený materiál potom filmár pomocou softvéru „omladil“ a porovnal ho s originálom. Keby výsledok nefungoval, vraj by sa do projektu vôbec nepustil.

Irishman aj vďaka Netflixu

Predovšetkým by však Ír nevznikol, keby nebolo Netflixu, ktorý projekt zafinancoval sumou 175 miliónov dolárov. Len ťažko si možno predstaviť, že by podobnú sumu Scorsesemu poskytlo iné štúdio a nenútilo ho pritom zostrihať materiál na konvenčnejšiu stopáž.

Netflix už na Slovensku ponúka české filmy

Pre 77-ročného filmára je to možno horkosladká správa. Ako milovník veľkého plátna dúfal, že sa s Írom pozrie aj do kín, ale Netflix sa s najväčšími americkými reťazcami nedohodol – a gangstri sa tak prestrieľali len na veľmi obmedzený počet plátien. Širšie nasadenie hlásia aspoň krajiny ako Veľká Británia, Taliansko, Južná Kórea alebo Japonsko.

Nový film by sa v kinách určite vynímal lepšie – na malej obrazovke síce strhne, lenže doma čelí divák prílišnému množstvu rušivých elementov, takže sa do deja toľko neponorí. Netflix už v každom prípade zbiera nadšené recenzie a v boji o Oscary bude na film Irishman vsádzať podobne, ako vlani stavil na Romu.

Reklama za (aspoň) 25 miliónov dolárov

V jej prípade vyšla reklamná kampaň zacielená na hlasujúcich na astronomických 25 miliónov dolárov, pričom snímka režiséra Alfonsa Cuaróna ich stála iba pätnásť. U kampane na Íra sa špekuluje o oveľa vyšších sumách. Napokon samotné uvedenie filmu minulý víkend v New Yorku sprevádzala obrovská pouličná párty, keď firma „prezliekla“ niekoľko blokov vo štvrti Little Italy do roku 1975 a servírovali pritom dobové občerstvenie zdarma.

Stephanie Kurtzuba si zahrala manželku mafiána Irene Sheeran.
Stephanie Kurtzuba si zahrala manželku mafiána Irene Sheeran. FOTO: SITA/AP

Irishman je tak reklama na Netflix: pre ďalších predplatiteľov aj ďalších tvorcov. Tým vlastne hovorí, že ak bude ich vízia dostatočne silná, môžu si nakrútiť čokoľvek za akékoľvek peniaze. Je otázka, nakoľko je takýto systém udržateľný, ale výpravný, produkčne nepodvýživený veľkofilm môže byť neodolateľným lákadlom pre hociktorého filmového megalomana.

Pre diváka je Irishman predovšetkým snímkou ​​o desaťročiach, ktoré odvejú slávu aj spomienky. V prípade väčšiny postáv sa vo filme objaví titulok, kedy a kde zomrú násilnou smrťou. Hlavného hrdinu však čaká komplikovanejší a o to bolestnejší pád.

Naopak samotnému Scorsesemu otvára jeho zbohom gangsterskému žánru aj jeho milovaným hercom dvere k Oscarom dokorán.

Autor Honza Škoda píše na Forbes.cz o filmoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk