28. mája 2019

Život odevnej dizajnérky Lenky Sršňovej sa okolo módy točí už viac ako 20 rokov. Jej bratislavský ateliér LS., ktorý s očakávaním a nádejou otvárala v roku 2009, oslavuje tento rok svoju prvú dekádu. Rozhodnutie usadiť sa a tvoriť na Slovensku urobila prekvapivo po návrate z Francúzska. Začiatky síce nemala jednoduché, no postupom času si dovolí konštatovať: „Už viem, čo robím, a ako to mám robiť. Stále sa však učím a svoju prácu beriem s rešpektom a pokorou.“

Dizajnérka Lenka Sršňová sa okrem iného venuje aj organizačným a prezentačným aktivitám, keďže sa zapojila do projektov ako Denamit, Vytvorené na Slovensku či Fashion marš!. V poslednom čase sa však naplno venuje najmä svojej značke. Niekedy má pre nápor práce, projektov či zákazníkov dokonca pocit, že jej 24-hodinový deň skrátka nestačí. „Keď ma niečo nadchne, tak som ochotná zájsť ďaleko za svoju komfortnú zónu,“ priznáva s úsmevom.

Módny dizajnér Lukáš Krnáč prerazil na Slovensku i v Česku.
Hitom sú jeho ovocné a zeleninové mikiny

Jej dizajnové modely si všimli aj známe slovenské osobnosti. Lenka tak obliekala napríklad Barbaru Jagušák, speváčku Katarínu Kubošiovú (Katarzia), spisovateľku Tamaru Šimončíkovú Heribanovú, dídžejku Matiu Lenickú (B-complex) i herečky Lujzu Garajovú Šramekovú, Janu Kovalčíkovú, Luciu Siposovú a Judit Bárdos. Pri príležitosti moderovania Ceny Nadácie Tatra banky ušila róbu i pre Adelu Vinczeovú.

Balans medzi realitou a fantáziou

Lenka sa k móde dostala sčasti aj vďaka svojej starej mame. Tá bola totiž krajčírkou, a tak mohla byť v kontakte s týmto remeslom už od útleho detstva. O svojej budúcnosti mala jasno zrejme už od strednej školy. „Vybrala som si odevný dizajn a potom som pokračovala na VŠVU,“ vysvetľuje.

dizajnérka lenka sršňová odevy móda oblečenie slovensko fullove
Tieto kúsky patria do kolekcie Fullove. V nej sa Lenka s farbami poriadne vyhrala. Foto: Peter Spurný

V rámci štúdia Ateliéru odevného dizajnu absolvovala tiež zahraničné stáže vo Fínsku a v Paríži. Vďaka nim získala mnoho praktických i teoretických skúseností, ktoré ju formovali v osobnom a kariérnom živote. „Z profesionálneho hľadiska asi najviac zavážila stáž v módnom dome Jean Charles de Castelbajac. Po boku tohto dizajnéra som pracovala tri mesiace,“ spomína Lenka na stáž vo Francúzsku.

Matcho Suba: Slovenský módny návrhár šil šaty aj pre Nicole Kidman

Po návrate na Slovensko sa však pevne rozhodla, že chce zostať a tvoriť vo svojej rodnej krajine. Nebol to síce jednoduchý krok, no zariskovala a spätne hodnotí, že sa to vyplatilo. Podľa jej slov dizajnéri na lokálnej slovenskej scéne nevytvárajú len módu, odevy alebo šaty. „Robíme príbehy. Do odevov pretavujeme svoje predstavy, želania, pocity i vízie. Niekedy balansujeme na hrane reality a fantázie,“ vysvetľuje.

Ekologické šitie na objednávku

Lenka vlastnú módnu tvorbu definuje ako hravú a veselú. Už od prvej kolekcie, ktorú predstavila v roku 2009, sa drží kombinácie výrazných farieb, odvážnych vzorov, pohodlných strihov a najmä precízneho prevedenia. Tento svoj rukopis v najbližšom čase neplánuje zmeniť. Staviť chce jednoducho na to, čo v jej prípade dlhodobo funguje.

„Látky, ktoré používam, dávam potláčať na mieru. Dezény a vzory v kolekciách sú autorské, teda vytvorené výhradne pre LS.,“ približuje pre Forbes.sk. Modely, ktoré pod značkou tejto odevnej dizajnérky vznikajú, vyrába s tímom vo svojom bratislavskom ateliéri. Každý jeden kus však vždy prejde Lenkinými rukami, ktorá takýmto spôsobom stráži kvalitu. „Vyrábame v limitovaných sériách, často šijeme až po objednávke,“ pripúšťa a poukazuje na to, že tento spôsob je ekologický, keďže ním predchádza vzniku prebytočných kusov odevov.

dizajnérka lenka sršňová odevy móda oblečenie slovensko
Za svoju tvorbu získala Ocenenie Nadácie Tatra banky za umenie 2016, ocenenie Fashion Live! Designer za rok 2015 aj Cenu za produktový dizajn za kolekciu Colorcode v súťaži Národná cena za produktový dizajn 2015. Foto: Peter Spurný

A ktoré kolekcie označuje za najúspešnejšie? I v jej prípade platí, že čím dlhšie je na scéne, tým viac ľudí ju pozná, a tým viac má zákazníkov. S prihliadnutím na tento aspekt teda zožali najväčší úspech jej posledné kolekcie. „Niektoré modely sa však stávajú bestsellermi až po čase,“ vysvetľuje. V jej ponuke dominuje momentálne kolekcia Monochroma, v ktorej sa zamerala na čisté farby a ich odtiene, ktoré doplnila akcentom pásika.

Za úspešnú považuje tiež svoju kolekciu Fullove. „Má silný príbeh, ktorý je inšpirovaný maliarom Ľudovítom Fullom,“ opisuje pre Forbes.sk. Ňou odkazuje na známeho umelca a jeho diela, čo pretavila do súčasného odevu. Na vytvorení tejto nadčasovej kolekcie spolupracovala s galériou Ľudovíta Fullu v Ružomberku a na vzoroch s dizajnérom Ondrejom Jóbom.

Jej odevy na tohtoročných majstrovstvách v hokeji

V posledných rokoch sa jej značka LS. otvára aj B2B projektom a dizajnu na mieru, takže práca tejto odevnej dizajnérky naberá ďalší rozmer. Zákazníci ju vyhľadávajú na základe jej výrazného rukopisu. Občas sa však dostane i k netradičným projektom. „Nedávno som pracovala na dizajne a výrobe šiat pre majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Bolo to parádne spojenie športu a módy,“ vraví Lenka s úsmevom o odevoch, v ktorých sa pri odovzdávaní ocenení objavili hostesky.

dizajnérka lenka sršňová odevy móda oblečenie slovensko monochroma
Aj novú kolekciu Monochroma navrhla Lenka tak, aby bola plná farieb a ich odtieňov. Foto: Marianna Tomanová

Pri debate o domácej módnej scéne odevná dizajnérka hovorí, že na Slovensku sú zaujímavé značky a tvorcovia, ktoré a ktorých sa oplatí sledovať. V tejto súvislosti si pochvaľuje podujatie Fashion Live, aktivity Slovak fashion councilu aj nový online projekt Virvar.

V biznise sa so svojou značkou LS. teší hojným predajným showroomom, špecializovaným predajniam a podujatiam, ktoré sa zameriavajú práve na domáci dizajn a tvorcov. „Drobne store, Slávica, Privé. Dnes už je ich mnoho,“ vysvetľuje pre Forbes.sk.

Aktuálne zamestnáva Lenku a jej tím príprava novembrovej výstavy, ktorá sa uskutoční v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu v galérii Satelit. „Zachytáva dekádu mojej tvorby. Ľuďom priblíži to najlepšie a najvýraznejšie z mojej práce,“ konštatuje. Zároveň s týmto projektom začína pracovať na novej kolekcii, ktorú sa chystá odprezentovať v októbri počas Fashion Live 2019. Aj tá bude nadväzovať na oslavu 10. narodenín ateliéru LS. „Bude to oslava módy, farieb a krajčírskeho umenia,“ prezrádza Lenka na záver.

Hlavné foto: Odevná dizajnérka Lenka (v strede) v spoločnosti maskota Macejka (vľavo) a hostesiek, ktoré majú oblečené šaty z jej dielne. Foto: Ján Súkup

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk