7. júla 2019

Aj v marockom Sidi Ifni sa môžete vybrať na salaš. Presný názov je bez diakritiky a vybudovali ho tam dvaja kamaráti zo strednej školy, Žilinčania Erik Bútora a Róbert Šutek.

Ich projekt Salas wave climbing company sa nachádza v typickom arabskom dome vyššej vrstvy v tzv. riade, ktorý má otvorené priestranstvo uprostred budovy a pavlače na poschodiach.

„Je veľmi atraktívny a má špecifickú atmosféru,“ približuje Erik. „Máme ho v prenájme od jedného Francúza, huslistu a umelca z Avignonu, ktorý si ho kúpil ako rekreačný dom. Ale už začínal chátrať, takže uplynulú zimu sme strávili štyri mesiace jeho rekonštrukciou.“

Erik Bútora, spolumajiteľ Salas wave climbing company. Foto: archív Salas

Salas je otvorený len sezónne, od začiatku októbra do konca marca. Keďže obaja Slováci sú kuchári, zakladajú si aj na kvalitnom jedálnom lístku. Hosťom salaša pripravujú bohaté raňajky a trojchodové večere.

„Maroko ponúka vynikajúce bio suroviny, mäso aj zeleninu a je tu skvelý rybí trh, kde nájdete všetko od sardiniek až po žraloka“ hovorí Erik. „V kuchyni máme široký záber, cez marocké a slovenské špeciality až po dobroty z celého sveta. Menu je postavené na čerstvých surovinách a naša jedinečná špecialita je ťaví guláš.“

Slovák vybudoval úspešný podnik v Mexiku. Vraví, že ich raňajky sú v Tulume najobľúbenejšie

Od novej sezóny chystajú aj novinku, nedeľňajšie galavečere, ktoré majú pozostávať zo štyroch chodov. Fungovať budú len na rezervácie a súčasťou večera bude aj živá hudba.

Keď sa pýtame na názov ich projektu, Erik sa usmeje, že hľadali slovíčko, ktoré by vystihovalo domácku atmosféru, ich základňu a zároveň v sebe nieslo aj kúsok zo Slovenska.

Nápad vybudovať si v Maroku „niečo vlastného“ vznikol pred dvoma rokmi, do prevádzky ho uviedli minulú zimu a z 50 percent tvorili ich klientelu turisti zo Slovenska.

Kapacita ubytovania na salaši je 10 až 15 ľudí v šiestich izbách. Ich ceny za noc sa pohybujú od 20 do 45 eur, polpenzia pre hostí vyjde na 16 eur.

Salaš v marockom mestečku Sidi Ifni. Foto: archív Salas

Výpočet aktivít Erika Bútoru by bol pritom dlhý – študoval psychológiu a telovýchovu na banskobystrickej univerzite, desať rokov sa túla po svete, venuje sa aj surfingu či lezeniu, v Maroku sú preto aj testovacím strediskom značky Demon Surfboards. Projekt Salas z tohto dôvodu nemá byť len o ubytovaní a strave, dvojica chce napríklad organizovať i zájazdy pre pokročilých surfistov či lezecké výjazdy na skaly.

Slovenka rozbehla v Sydney biznis s raw sladkosťami. Výrobu plánuje rozšíriť i do Európy

Erik sa usmeje, že v Maroku našli obrovský kus krásnej zeme, kde nie je nič a zároveň všetko. Mestečko Sidi Ifni na juhozápade krajiny navyše nie je natoľko zavalené turistami a približuje, že roky bolo španielskou kolóniou, čo vidieť na jeho ráze aj architektúre viacerých štvrtí. Celkovo ponúka taký mix, kde vnímate nádych Európy.

Vo svojej srdcovke Sidi Ifni zatiaľ plánuje duo tráviť len polovicu roka, druhú časť pracujú títo dobrodruhovia ako kuchári. Erik je momentálne v Nórsku a Róbert vo Švajčiarsku.

Hlavné foto: archív Salas

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk