11. decembra 2019

Americká automobilka Tesla, ktorá vyrába čisto elektrické autá, v stredu spustila na svojej stránke konfigurátor pre Slovensko. Pre svoj Model 3 v ňom výslovne upozorňuje na možnosť získať 8-tisícovú dotáciu.

Štát udeľovanie tejto podpory elektromobilov a hybridov (v ich prípade možno získať 5-tisícovú dotáciu) spúšťal práve v stredu napoludnie. Dotácia sa týka automobilov do 50-tisíc eur (vrátane DPH). V prípade Tesly sa teda bude môcť uplatniť iba pre základný model bez dodatočných doplnkov (s výnimkou zmeny farby). Ako upozorňuje web mojelektromobil.sk, ceny v konfigurátore sú bez DPH a tak aby záujemca o dotáciu dodržal limit, musí si auto vyskladať do hodnoty 41 666,67 eura.

Musk predstavil nový Cybertruck od Tesly. Nie je to auto pre všetkých a má aj svoje muchy

Očakávané dodanie sľubuje automobilka začiatkom roku 2020. Automobilka excentrického miliardára Elona Muska sa v treťom kvartáli dostala prekvapivo do zisku. Bola to pozitívna správa po zmienkach o produkčných problémoch, stratách z predchádzajúcich kvartáloch i Muskových excesoch.

Na trhu je však množstvo iných značiek, ktorými sa záujemcovia o dotáciu pohodlne zmestia do stanovenej hraničnej ceny. Medzi najlacnejšími medzi elektromobilmi sú malé mestské modely e-UP! od Volkswagenu či Smart EQ. V ich prípade sa kupujúci dostane po uplatnení dotácie pod 15-tisíc eur. Volkswagen má navyše aktuálne na svoje modely niekoľkotisícový „eko-bonus“.

Bill Gates, Warren Buffett či Elon Musk. Aké knihy odporúčajú miliardári?

Väčšina ďalších áut zostáva aj po príspevku štátu nad 20 tisíckami eur. Práve cena elektromobilov v porovnaní s konvenčnými autami je jedným z dôvodov, prečo sa zatiaľ tieto autá na Slovensku (a tiež vo väčšine ostatných krajín) nerozšírili. Ďalšími sú slabá dobíjacia infranštruktúra či obavy z krátkeho dojazdu pri súčasných batériách.

Vláda na podporu elektromobility nateraz vyčlenila 5 miliónov eur. Vystačiť by tak mali v rozmedzí od 625 elektromobilov po 1 000 hybridov. Po registrácii a úspešnom získaní dotáciu bude mať záujemca rok na kúpu auta. Aby sa predišlo špekuláciám, bude si ho musieť ponechať ďalšie dva roky.

Stredajšia online registrácia bola zo strany štátu nakoniec fiasko. “Dôvodom sú neočakávané technické príčiny a množstvo neoprávnených zásahov z externého prostredia bezprostredne po spustení registrácie,” píše ministerstvo hospodárstva. Registráciu v stredu pozastavilo, znova spustiť ju má vo štvrtok 12. decembra na obed.

Správa bola aktualizovaná o posledný odsek.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk