22. novembra 2019

Veľký elektrický pickup Tesly pre 21. storočie je hranatá, drsná, futuristická obluda. Mohla by účinkovať v budúcich filmoch Terminator a keď bude jazdiť po Los Angeles alebo Silicon Valley, všetci budú vypliešťať oči.

Že by však auto vyzvalo na súboj tradičné modely od Forda, GM či FiatChrysleru, nie je reálne. Cybertruck, ktorý sa vo štvrtok prisunul na pódium preplnenej haly plnej fanúšikov Tesly v Los Angeles, je naozaj nový pokus o podobu auta v najobľúbenejšej kategórii v USA. V tej, ako povedal Musk, totiž autá vyzerajú stále rovnako „už sto rokov“.

Namiesto umiernenej zmeny oproti elektrickému pickupu Rivian R1T, sa Tesla rozhodla, že polarizujúci dizajn, studená nekorodujúca oceľ, je to správne.

Foto: SITA/AP

„Nevyzerá ako čokoľvek iné,” povedal Musk, kým viacerí ľudia z Tesly vystupovali, odetí v čiernej koži ako nejaké postavy z filmu Šialený Max. Dizajn má zjavne predstavovať nejakú zmes nákladiaka a stíhačky. „Kožu sme dokázali urobiť z ultra-korózii vzdornej oceli.”

Franz von Holzhaussen, šéfdizajnér Tesly ukázal, aký odolný materiál to je, keď tresol po predných dverách veľkým kladivom. Zdalo sa, že škodu nespôsobil. Auto má aj sklo, o ktorom Musk povedal, že je podobne supersilné. Tu však predvedenie nedopadlo tak dobre. Von Holzhaussen vážne poškodil aj predné aj zadné okno pre pasažierov, keď na ne hodil ťažkú oceľovú loptičku.

Korytnačka Bezos a zajac Musk: dva spôsoby, ktorými miliardári vedú svoje firmy

„To rýchlo opravíme,” povedal Musk po tom, ako, zdalo sa, zanadával.

Pozitívom je, že základná cena sa začína pri 39 900 dolároch a siaha až po 69 900 za väčšiu batériu a maximálnu ťažnú silu motora 6 300 kilogramov. Základná verzia má dojazd 400 kilometrov na nabitie, top-end dvojnásobok. Musk povedal, že Tesla už na auto prijíma zálohové platby.

Kedy sa začne dodávať, však nepovedal. Takisto chýbala zmienka o tom, kde sa auto bude vyrábať.

„Tesla truck je naozaj unikátny,” povedal Akshay Anand, hlavný analytik Kelley Blue Book. „Tradičných kupujúcich nebude lákať, ale výkon a niektoré úžitkové vlastnosti spolu s dizajnom možno oslovia kupujúcich, ktorí majú vlastné predstavy a ktorí chcú niečo radikálne iné.”

Cena by kupujúcich v segmente mohla prilákať tiež. „Tak ako vždy, kvalita a výroba budú základnou otázkou v čase, keď sa auto začne blížiť sériovej výrobe.”

Čudné auto je to, čo fanúšik sci-fi Musk chcel od svojej firmy už roky, jeho srdcovka, ktorá odráža jeho osobné preferencie. „Nerobím absolútne žiadny prieskum trhu,” povedal nedávno publiku na konferencii pre vesmírne podniky v San Franciscu. „Ak produkt nemilujete, nečakajte, že ho budú milovať ostatní.”

Predaj takzvaných full-size pickups prekonáva v USA, najsilnejšom trhu na svete, 2 milióny ročne. Lídri trhu Ford, GM a FiatChrysler (Ram) bojujú o lojalitu zákazníkov a prestíž na trhu s mediánovou cenou 50-tisíc dolárov. Rivian svoje auto pozicionoval ako prémiový, lifestylový brand s cenou od 69 000 dolárov.

Chcete byť v biznise lepší? Pomôže vám päť rád od Henryho Forda

Cybertruck uvádza dojazd a ťažnú silu, ktoré mu voči konkurencii nerobia problémy, sú lepšie ako R1T od Rivianu. Tento startup s podporou Amazonu predstavil svoj model vlani takisto v Los Angeles. Jeho dojazd by mal dosahovať 640 kilometrov na nabitie, odtiahne 4 900 kilogramov a ponúka nové typy úložného priestoru.

Elektrický Rivian R1T z minulého roku. Foto: SITA/AP

Krátko po predstavení Cybertrucku jeden automotive publicista tweetoval: „PREDPOVEĎ: @Rivian predá veľa nákladiakov.”

Kým pickup od Tesly určite priláka nekonvenčných kupujúcich, vystajlovaný model Rivian by mohol osloviť širší segment zákazníkov, ktorí chcú vyskúšať elektrický pickup. Ford aj GM majú elektrické pickupy v pláne, ešte ich však nepredstavili.

„Styling je polarizujúci, prinajmenšom,” povedal Matt DeLorenzo, senior executive editor Kelley Blue Book. „Asi osloví tých, čo nikdy nemali pickup, pre tradičných majiteľov asi lákavý nebude. Bude to prinajlepšom niche produkt a pre trh, ako vyzerá dnes, nie je hrozbou.”

Autor Alan Ohnsman je redaktor Forbes, píše o automotive.