14. februára 2020

Každý rok sa predajcovia vína na Valentína pokúšajú po suchom januári oživiť predaj. Marketéri vymýšľajú dôvody, prečo prerušiť pôst „romantickým posedením“ pri fľaši niečoho, čo väčšinou býva ružové, šumivé či sladké.

Tu je krátke porovnanie, aké vína vraj „letia“ v jednotlivých kategóriách tento rok aj s komentárom, či ich máte na poslednú chvíľu šancu zohnať aj na Slovensku.

Konkrétne príklady, ktoré uvádzame, sú skôr ambicióznejšie vína z vinoték, (aspoň) nejaké základnejšie verzie by ste však mohli dostať aj vo väčšom supermarkete.

1. Pestovateľské Champagne

Táto vlna na trhu úspešne silnie už niekoľko rokov. „Growers’ Champagne“ prerazilo aj vďaka tomu, že malí pestovatelia, z ktorých sa namiesto dodávateľov pre veľké značky Champagne stali výrobcovia, stavili na opačný prístup ako veľké domy.

Konzumentom poskytli viac informácií o pôvode hrozna, zložení vína aj detailov o výrobe. „Pre nich Champagne nie je len o bublinkách, luxuse a brandingu, ale je predovšetkým vínom,“ písal pred Vianocami Forbes.com.

Reklama

Z pestovateľských Champagne sa na Slovensku dajú zohnať napríklad Pierre Paillard, bratia Laherteovci, Benoit Lahaye alebo Larmandier-Bernier. Kto na to má, môže si urobiť aj malé porovnanie: prikúpiť si k “pestovateľovi” v hypermarkete aj nejaký obligátny Moët & Chandon alebo Veuve Clicquot a porovnať si naslepo, ktoré je „lepšie“.

Pokračujeme s bublinkami, na opačnom konci cenového spektra.

2. „Posh“ Prosecco

Lacné a jednoduché Prosecco valcuje všetky krajiny a trhy. Už niekoľko rokov sa píše o tom, či sa populárnemu talianskemu šumivému vínu podarí uspieť aj v ambicióznejšej podobe, napríklad s „organickými“ verziami. Známe Mionetto začína pri piatich eurách, organické stojí asi tak 13.

Na Slovensku sa už objavilo napríklad „Bio“ od iného giganta Valdo Spumante v cene okolo 10 eur, prípadne frizzante MontAlbano.

A ešte raz šumivé.

3. Rosé Champagne

Časy, keď bolo ružové Champagne aj z pohľadu jeho výrobcov niečím druhoradým, sú už dávno preč. Napriek tomu však viaceré takéto vína stále majú (relatívne) prijateľnú cenu, možno aj preto, že za tie peniaze k tradičnej chuti Champagne pridajú aj ďalšiu, „ružovú“ dimenziu. Kúsky od slávnych domov ako Bollinger, Roederer, Ayala či Laurent-Perrier a iných sa, samozrejme, predávajú aj na Slovensku.

A keď sme sa už dostali do ružovej, prejdeme na tiché vína.

Štyristoročné vinárstvo vylepšuje chuť vína na mori.
Hojdá sa vo vlnách Karibiku

4. Rosé ako alternatíva k slávnym červeným

Medzi dobrými ružovými Champagne ste víno za 15 eur iste nezohnali. Ak však potrebujete ušetriť a súčasne „piť slávnu značku“, môžete skúsiť víno z nejakej známej oblasti v jeho ružovej podobe.

Tu stačí len trochu popustiť uzdu fantázii: od bežnej ružovej Riojy cez slušné ružové Bordeaux po niekoľko ružových „supertoskánskych“ vín či Sancerre Rosé, ponuka je relatívne široká aj u nás.

Jednou z možností je, podľa tohto “someliéra”, aj Tokaj Disznókö. Zdroj: Instagram

5. Rosé samo osebe

Na Valentína sa, aspoň predajcovia to tvrdia, hodí akékoľvek ružové. Teda aj také, ktoré nie je len „náhradou“, ale plnohodnotným ružovým vínom, najlepším vo svojej kategórii.

Provence, ani nie tak jeho slávne značky ako Whispering Angel či Miraval, ako skôr kvalitné podoblasti ako Bandol, prípadne ďalší subregión ako Tavel z južnej Rhôny. To je možnosť, ako ochutnať špičkové víno, vlastne ani nezáleží na tom, že ružové, za znesiteľnú cenu.

Reklama

Na Slovensku sa taký Chapoutier z Tavelu či Domaine Ott z Bandolu zháňa trošku ťažšie, ale možno sa vám to podarí.

Kam sa v Bratislave vybrať do baru. Tipy od Miroslava Telehaniča

6. Sladký rizling či tramín

Sladké vína až tak v móde nie sú, osladiť si Valentína však môže byť dobrý nápad. Málo zákazníkov kupuje špičkové sladké vína, napokon, sú aj dosť drahé. Skvelý alsaský sladký Gewürztraminer či moselský Riesling sú však absolútne svetové vína.

Nejaké sa dajú zohnať aj u nás, možno aj fenomenálny Zind-Humbrecht či trochu menej slávny Max Ferdinand Richter.

A pre slovenského zákazníka je to aj možnosť, ako porovnať svetovú extratriedu so sladkými vínami od Chateau Belá, Žitavských viníc, Karpatskej Perly či Fundus Regius.

A na záver ešte raz sladké.

7. Tokaj (alebo z Maďarska – Tokaji)

Jediná svetom uznávaná oblasť, ktorá okrajovo zasahuje aj na Slovensko. Ak je pre vás Valentín sviatok alebo ste poriadne tokajské už dávno nepili, dajte mu šancu.

A nebojte sa zainvestovať aj nejakých 50 eur do päť- alebo šesťputňového výberu či nebodaj do esencie. Funguje to už štyri storočia, je to umelecké dielo medzi nápojmi a nemá to chybu. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk