11. októbra 2020

Ústredný krízový štáb dnes (v nedeľu 11. októbra) rozhodol o sprísnení opatrení proti šíreniu koronavírusu. Týkajú sa dištančnej formy vzdelávania, povinnosti nosenia rúšok aj v exteriéri, obmedzení v reštauráciách, obchodoch, zákazu hromadných podujatí či zatvorenia fitness a wellness centier. 

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa Slovensko vydalo českou cestou. „Je medzi nami rozdiel zhruba dvoch týždňov. Vedeli sme, že pokiaľ neprijmeme razantné opatrenia, táto krivka bude rásť podobne ako v Česku,“ uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní ústredného krízového štábu.

Čo bude platiť od 15.októbra

  • Povinné rúška aj v exteriéri
  • Zákaz hromadných podujatí
  • Zákaz zhromažďovania do 6 osôb
  • Reštaurácie budú môcť podávať jedlo a pitie len v exteriéri alebo so sebou
  • Uzavretie fitness, wellness, kúpalísk, akvaparkov a sáun
  • V obchodoch a nákupných centrách môže byť maximálne 1 osoba na 15 metrov štvorcových
  • Vyhradené hodiny pre seniorov od 65 rokov od 9. do 11. hodiny
  • Stredné školy prejdú na dištančné štúdium (od 12. októbra)

Prijaté opatrenia budú platiť dovtedy, kým sa kĺzavý 7-dňový medián nezníži pod 500. Podľa premiéra Igora Matoviča sú opatrenia poslednou nádejou, aby sme neskončili ako Česká republika. Tá sa za uplynulý týždeň ocitla na nelichotivom prvom mieste v EÚ v štatistike počtu nakazených na stotisíc obyvateľov. V rámci celého sveta sú na tom horšie len tri krajiny.

Stredoškoláci sa od pondelka budú učiť online.
Krízový štáb rokuje aj o uzavretí podnikov

„Je to posledná nádej, aby sme sa nevydali českou cestou. Ak sa to nepodarí, tak Slovensko čaká podobný lockdown, ako mal Izrael, Madrid, Bergamo a podobné oblasti, kde ľudia mimo nákupov nemohli vyjsť z domu. O to dôležitejšie je, aby sme sa zomkli a dodržiavali opatrenia,“ povedal premiér.

Reklama

Na tlačovej konferencii tiež vyzval ľudí, aby tento rok počas Dušičiek necestovali. Opatrenia na hraniciach s Českom sa zatiaľ nemenia. Matovič však pripustil zníženie počtu výnimiek pre ľudí, ktorí môžu prekročiť hranice bez nutnosti karantény.

Zmeny na školách

Prvé z prijatých opatrení oznámil minister školstva Branislav Gröhling ešte v nedeľu doobeda. Stredné školy od pondelka 12. októbra až do odvolania prechádzajú na dištančnú formu vzdelávania. Materské a základné školy zatiaľ budú fungovať v bežnom režime. Rúška, ktoré boli doteraz na prvom stupni základných škôl odporúčané, budú odteraz povinné.

Slovenskí vedci zdokonalili svoje testy na koronavírus.
Štátu darujú 100-tisíc kusov

„Budem stále brániť materské a základné školy. Naozaj potrebujeme, aby tieto deti chodili do škôl čo najdlhšie, je to pre mňa priorita,“ povedal minister školstva a dodal, že bude chcieť, aby títo žiaci chodili do škôl v akomkoľvek obmedzenom režime. Na školách sa od pondelka rušia aj krúžky a voľnočasové aktivity v umeleckých školách. Prioritou je minimalizovať mobilitu a stretávanie sa rôznych skupín žiakov, preto sa rušia aj školské výlety, exkurzie a lyžiarske či plavecké kurzy.

Čo nás ešte čaká?

Od štvrtka 15. októbra bude v obciach a mestách povinné nosenie rúška, výnimkou bude pohyb mimo obcí a miest, ak pôjde o členov rodiny alebo v prípade, že sa v okolí piatich metrov nebude nikto nachádzať. Zakazujú sa aj hromadné podujatia s výnimkou organizácie piatich najvyšších športových líg – futbalovej, hokejovej, basketbalovej, volejbalovej a hádzanárskej. Hráči však musia byť testovaní a zápasy budú bez divákov.

Zakáže sa aj zhromažďovanie viac ako šiestich osôb, ktoré by podľa Krajčího malo platiť už od 13. októbra. Vláda o tom bude rokovať v pondelok. Výnimku však dostanú svadby, krsty a pohreby, na ktorých bude povinnosť dodržať pravidlo 15 metrov štvorcových na jedného zúčastneného. Ak bude udalosť vonku, počet nebude obmedzený, ale zúčastnení budú musieť dodržiavať dvojmetrové rozostupy.

Ďalšie zmeny sa týkajú fitness centier, wellness centier, kúpalísk a sáun, ktoré sa od štvrtka zatvárajú. Iný režim platí aj pre reštaurácie, kaviarne a bary. V interiéroch gastro prevádzok sa nebudú môcť zdržiavať zákazníci. Jedlo a pitie si v nich budú môcť len vyzdvihnúť a vziať si ho so sebou, prípadne skonzumovať na terase. „Možno si niektorí povedia, že za takýchto okolností im to za to nestojí a zavrú,“ povedal Krajčí.

V obchodných centrách sa bude regulovať počet ľudí tak, že na jednu osobu musí byť vyhradených 15 metrov štvorcových.

Vrátili sa aj špeciálne hodiny pre seniorov vo veku nad 65 rokov v potravinách a drogériách. Tí budú môcť nakupovať aj v iných hodinách, ale neodporúča sa, aby využili časy mimo vyhradených hodín od 9. do 11. hodiny.

Spor vo vláde

Voči niektorým opatreniam sa ohradil minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý z rokovania ústredného krízového štábu odišiel. Ešte predtým oznámil, že zástupcovia SaS sú proti plošnému zatvoreniu podnikov, fitness centier či biznis centier. Problematické je podľa neho najmä to, že experti nemajú žiadne dáta o tom, koľko ľudí sa kde nakazilo. „Považujeme to za strieľanie od pásu, je to veľmi škodlivé pre ekonomiku,“ uviedol. Kritizovali ho za to niektorí ministri aj premiér, s ktorým si počas rokovania ústredného krízového štábu, vymieňali odkazy cez Facebook.

Nedostatok dát kritizoval okrem Sulíka v sobotu aj Martin Smatana, bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky, ktorý počas prvej vlny robil modely šírenia koronavírusu. „Dnes verejnosť stále nevie koľko zamestnancov dohľadáva kontakty, či ich počet rastie, ako sú efektívni. Nevie sa, ako sú vyťažené kapacity, či sa reprofilizujú postele, ako sú dostupné OOP či personál.  Tieto údaje by pritom mohli pomôcť nám všetkým, aby sme si vedeli spraviť názor, a v prípade potreby ešte viac tlačiť na nápravu chýb,“ napísal na svojom facebooku. Netransparentnosť, nepredvídateľnosť a chaos pri zavádzaní opatrení podľa neho podrývajú akúkoľvek dôveru voči samotným opatreniam, či vedeniu štátu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?