20. apríla 2020

Správa bola aktualizovaná 20.4. o 21:00. 

Kontrakty futures na ropu WTI zlacneli na bezprecedentne nízke úrovne, bez historických porovnaní DO ZÁPORNÝCH CIEN. Dopyt po americkej rope WTI kolabuje, americké zásobníky sa zapĺňajú aj napriek historickej dohode krajín OPEC o rekordnom obmedzení globálnej ťažby.

Základné fakty

Májové futures kontrakty na ropu West Texas Intermediate (hlavný benchmark ceny ropy v USA), ktoré vypršia v utorok, stratili v priebehu pondelka akúkoľvek hodnotu, cena padla najprv na 11 dolárov, potom na päť, na 1,50, na  JEDEN CENT a napokon POD NULU a prepad ďalej pokračuje (stav o 21:00 – “cena” májového kontraktu na barel WTI je MÍNUS 37 dolárov). Júnové kontrakty však klesli „iba“ o 13 percent k 22 dolárom.

Ropa Brent, benchmark pre globálne ceny ropy, však klesla iba o 7,2 percent na 26 dolárov za barel. Aj tu ale ide o najnižšie ceny od roku 2003. Jeden z dôvodov brutálneho rozdielu v cene oboch ukazovateľov je skladovanie. Brent sa naceňuje v Severnom mori, kde je dostatok tankerov a zásobníkov, kým WTI v USA je náročnejšia na skladovanie na suchu a náklady na dopravu.

Už na konci marca bola ropa na rekordne nízkych úrovniach

Reklama

To spôsobuje, že Brent reaguje na šokový prepad dopytu pomalšie, kým WTI je citlivejšia. Keď padne dopyt, naplnia sa zásobníky a ceny v USA reagujú rýchlejšie.

Priemyselní analytici poukazujú na situáciu vo veľkom americkom ropnom centre v Cushingu v štáte Oklahoma, kde sa zásobníky rýchlo napĺňajú, keďže obchodníci ropu skladujú, aby ju mohli predať na trhu s futures za vyššiu cenu.

Citát

„Situácia v USA je dosť zlá,“ povedal senior stratég komodít v ANZ Daniel Hynes pre televíziu CNBC v pondelok. „Keďže ide o relatívne suchozemský trh, jasne vidíme reálny tlak na zásobníky ako dôsledok kolapsu dopytu,“ povedal. „A to bez nejakého dôvodu na nádej, že sa to v najbližšom mesiaci zlepší. Ceny zostanú pod tlakom.“ Júnové kontrakty na WTI však podvečer stále dosahovali cenu okolo 22 dolárov, kolaps sa teda dotýkal iba aktuálnych kontraktov.

Veľké čísla

Podľa údajov CNBC sa od prepuknutia pandémie dodávky saudskej ropy do USA takmer zoštvornásobili, z 366-tisíc barelov denne vo februári na 829 540 barelov v marci a na 1,46 milióna v prvých týždňoch apríla.

Cena mesačných futures na WTI klesla od decembra zo 61 dolárov POD NULU – samozrejme najnižšia hodnota od roku 1983, keď sa tento druh komoditných kontraktov začal obchodovať. Na maxime, v júni 2008, stál tento kontrakt 165 dolárov (po zohľadnení historickej inflácie).

Pod dvadsiatimi DOLÁRMI bola ropa WTI naposledy v roku 1998.

Manažéri veria, že kríza sa pominie do budúceho roka,
sústreďujú sa na digitalizáciu

Kontext

Minulý týždeň Saudská Arábia a Rusko dohodli rekordné obmedzenie ťažby po týždňoch cenovej vojny, ktorá ničila trh s ropou počas pádu dopytu spôsobeného pandémiou. Nie je však reálne, že by dohoda dokázala stabilizovať americký trh.

„Žiadna realistická dohoda, ktorá by znížila produkciu tak, aby prežil krátkodobé výpadky dopytu, neexistuje,“ varovala Medzinárodná energetická agentúra minulý týždeň. Agentúra očakáva, že pád cien a naplnenie zásob donúti amerických producentov výrazne znížiť v tomto roku produkciu. V decembri očakáva produkciu o 2 milióny barelov nižšiu ako v decembri 2019.

Sarah Hansen sleduje na Forbes.com aktuálne správy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?