30. marca 2020

Ceny ropy naďalej klesajú, pričom pri rope Brent cena už nakrátko dosiahla rekordne nízke hodnoty z roku 2002. Podľa analytikov sú ceny ropy také nízke, že sa už ani ropným spoločnostiam neoplatí ťažiť.

Ceny ropy pokračujú v pondelok v poklese, pričom cena severomorskej ropnej zmesi Brent klesla nakrátko na vyše 17-ročné minimum, keď sa dostala pod 23 amerických dolárov za barel (159 litrov) a cena americkej ropy WTI klesla pod 20 amerických dolárov za barel.

Vzhľadom na šírenie nového koronavírusu sa totiž trhy obávajú, že rozsiahle opatrenia môžu trvať aj niekoľko mesiacov, čo ešte viac obmedzí už aj tak nízky dopyt po rope.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla dopoludnia 23,02 amerických dolárov (20,97 eura) za barel. Oproti piatku (27. 3.) to znamená pokles o 1,91 dolára alebo o 7,66 percenta.

Čo by vám nemalo ujsť o koronavíruse:
3 x 3 tipy z uplynulého týždňa

Reklama

Počas obchodovania nakrátko skĺzla až na 22,76 amerických dolárov za barel, najmenej od novembra 2002.

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 20,58 amerických dolárov za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje pokles o 93 centov (4,32 percenta), pritom sa nakrátko dostala pod 20 amerických dolárov za barel.

Podľa analytikov sú ceny ropy v súčasnosti také nízke, že mnohým firmám sa neoplatí ťažiť. Najmä producentom ropy z bridlíc, ktorej ťažba je finančne náročnejšia, rýchlo rastú náklady.

Navyše, producenti zakrátko nebudú mať ani inú možnosť, keďže zásobníky sú už všade takmer úplne plné.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?