Niektorí museli svoje podniky zatvoriť, iní sa presunúť do online prostredia, ďalší úplne zmeniť záber svojho podnikania. Dnes už nie sú pochybnosti o tom, že pandémiu koronavírusu zmenila trendy v korporátnom svete ako takom.
Z najnovšieho Barometra investičnej dôvery (EY Global Capital Confidence Barometer), ktorý vydala spoločnosť EY, vyplýva nasledovné: takmer tri štvrtiny manažérov predpokladá, že pandémia bude mať na globálnu ekonomiku vážne dôsledky, viac ako polovica musí pre slabiny, ktoré kríza odhalila, prehodnotiť dodávateľské reťazce a 54 percent očakáva, že oživovanie bude postupné a potrvá až do roku 2021.
Potrebujeme reštart v hlave, ekonomike i biznise. Čo chystáme vo Forbese?
„Pre súčasné obdobie nebol pripravený žiadny scenár, šéfovia firiem musia upravovať svoje reakcie v reálnom čase, podľa vývoja aktuálnej situácie,“ uvádza Matej Bošňák, vedúci partner a líder oddelenia transakčného poradenstva spoločnosti EY na Slovensku.
Nové priority a technológie
Napriek tomu však bolo pre tieto podniky nevyhnutné zareagovať. Mnohí sa vydali napríklad cestou investovania do digitalizácie a robotizácie. Takmer tri štvrtiny manažérov uviedli, že sa chystajú na proces transformácie, čím sa snažia reagovať na tlak na tržby, a tým zabezpečiť splnenie cieľov v oblasti ziskovosti.
Rovnaký počet šéfov plánuje prehodnocovať svoje stratégie, a po vrátení vecí do starých koľají si chcú riaditelia stanoviť nové priority, pokiaľ ide o investície do digitalizácie a nových technológií.
Kríza je šanca na ďalší rozvoj, ľudí prepúšťať nechceme,
hovorí šéf pekárenskej spoločnosti
Napriek tomu, že je globálna pandémia v plnom prúde, manažéri si už robia plány na obdobie po kríze. Podľa niektorých síce oživenie príde až budúci rok, viac ako tretina má však optimistický názor a verí, že oživenie nastane už v treťom štvrťroku. Zhruba osem percent účastníkov si myslí, že kríza sa potiahne až do roku 2022.
Plány do roka
„Nákupy a predaje spoločností, alebo ich častí, sa stali integrálnou súčasťou manažérskych nástrojov zabezpečujúcich dlhodobú prosperitu korporácií. Na aktuálnu situáciu sa pozerá nielen ako na moment úpravy ceny niektorých aktív, ale aj ako na príležitosť revidovať kľúčové portfólio produktov,“ dopĺňa Bošňák.
Keďže z dát vyplynulo, že väčšina riaditeľov verí v skoršie oživenie ekonomiky, realizácia ich plánov by mohla nastať do roka. Na základe skúseností sa podľa vlastných slov zamerajú na ekonomickú odolnosť spoločností, no počítajú aj s tým, že ich hodnota sa posunie smerom dole.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]