20. augusta 2020

Je známe, že oveľa ľahšie sa predpovedá minulosť ako budúcnosť. Takže mi prosím prepáčte, ak bude nasledujúca predpoveď chybná. Znie: ropa je budúcoročné zlato.

Vlády krajín celého sveta majú plné ruky práce, ako zakomponovať do svojich plánov vysokú infláciu. Prognóza „inflácia verzus deflácia“ je základom každej investičnej stratégie, takže ak veríte v defláciu, vyberiete si úplne iné investičné nástroje.

Ak ste deflačne orientovaný, v podstate to znamená, že jediné, čo chcete vlastniť, je hotovosť. Všetko ostatné sa bude podľa vás cenovo vyvíjať na špirále smerom nadol.

Zlato na maximách nie je dobrá investícia,
buďte pri ňom opatrní

Deflácia je scenár, ktorý predpokladá, že vlády sa pozrú na aktuálnu ekonomickú katastrofu, zatnú zuby a povedia: „sorry, ale musíte sa z tejto kaše vylízať sami, a ešte vám k tomu aj zvýšime dane, lebo nemôžeme mať také vysoké deficity. Je nám to ľúto, ale musíme aj škrtať, predsa nemôžeme rozdávať peniaze, veď nerastú na stromoch, viete?“

Toto sa však nestane. Nedeje sa to ani teraz. Deje sa pravý opak.

Centrálne banky sa zapojili do „print-o-mánie“. Tlačia peniaze. A to veru defláciu nespôsobí. Je lepšie jesť bochník chleba za 100 dolárov a piť jedno pivo za 200, ako byť ukrižovaný na zlatom kríži. A inflácia aj tak nebude až taká zlá.

Deflácia je možná. Inflácia je pravdepodobná

Bude však vyššia ako väčšina toho, čo zažila generácia X v Európe a USA. Trh je momentálne presvedčený, že inflácia prichádza, a tak zlato (aj napriek výkyvom) rastie k novým rekordom. Nemusíte byť nejaký zlatokop zachvátený horúčkou, aby ste si vedeli predstaviť cenu 3 500 dolárov za uncu.

Bitcoin sa podobne posúva z 10 na 12-tisíc dolárov bez väčšej pozornosti a nemusíte byť nijaký veľký kryptofanúšik, aby ste si vedeli predstaviť, že za 12 mesiacov prelomí hranicu 20-tisíc.

Ropa prerazila počas apríla dno:
cena mesačného kontraktu na WTI bola v mínuse

Všetko toto sa deje vďaka tomu, že viac a viac ľudí si uvedomuje, že inflácia je neodvratná. Povedzme to takto: vlády už momentálne počítajú v rádoch biliónov. Časy, keď boli stropom pre dolárovú ekonomiku miliardy, sú preč.

Pred súčasnou krízou sa bilióny objavovali iba ak v Turecku alebo Zimbabwe, skrátka krajinách, ktoré veselo devalvovali, lebo sa im to politicky hodilo.

Akciový trh v súčasnosti potvrdzuje inflačnú predpoveď a je aj mojou predpoveďou. Deflácia je možná. Inflácia je pravdepodobná.

Rady pre investorov

Zoberme to teda ako základný scenár, a to znamená, že ceny komodít budú v najbližších rokoch rásť. Prvé je zlato, to už rastie. Potom príde ropa. Potom základné (nevzácne) kovy a potom potravinárske komodity.

Ďalší krok z pohľadu investora je načasovanie. To sa robí ťažko a aj v prípade, že pochopíte podstatu otázky „čo príde teraz“, je ťažké investíciu načasovať správne.

Ak sa vám totiž zdá budúcnosť pochopiteľná, očakávate, že sa bude odohrávať zrýchlene, ako v nejakom hollywoodskom filme. To sa však nedeje. Tieto trendy si žiadajú čas, možno potrvajú celé roky. Ak príde inflácia, bude to ropa, čo porastie, ale tento rast asi príde niekedy v polovici budúceho roka.

Investori by preto mali sledovať vývoj cien ropy a v momente, keď začnú rásť, by mali naskočiť a investovať do veľkých ropných firiem. Sledujte, či sa objavia prvé správy, ktoré ešte nebude spájať nejaký zjavný mediálny „naratív“.

Tieto pohyby sú dôsledkom prepojenosti všetkých akciových trhov. Tiché trendy, ktoré spôsobil tichý nenápadný vývoj, sú prvé varovanie, ktoré sa tak ľahko prehliada. Budú uvádzať na scénu infláciu a v dlhodobej perspektíve bude mať zmysel, ak ich pochopíte včas.

Pre investorov, ktorým chýba riziko, je tu skvelá budúcnosť a mnoho možností, ako si zahrať investičnú ruskú ruletu. Pre normálnych investorov je teraz čas, keď by ste mali začať sledovať najlepšie ropné akcie a a pripraviť sa na scenár „čo ak“ – až do momentu, keď si budete istí, že je správny čas.

Ropa je opakom peňazí. Keď hodnota peňazí klesá, ropa musí rásť, lebo energia je hlavný vstup pre ekonomiku a kapitalizmus. To je aj dôvodom, prečo je takým nepriateľom socialistov. Luxus drahej energie však bude o pár rokov odložený, keďže dôsledky reakcie na pandémiu zrazia špičku z Maslowovej pyramídy – ľudia nebudú chcieť od života až tak veľa.

Ropa bude rásť najmenej toľko, koľko budú peniaze klesať a to, zdá sa, bude pomerne veľa. A to ešte v prípade, že vlády sveta budú hrať so svojimi slabými kartami veľmi šikovne.

Ak to nedokážu, budú tieto ekonomické pohyby oveľa väčšie a horšie  než to, na čo je pripravený akciový trh.

Autor článku Clem Chambers je CEO webstránky ADVFN.com a autor 101 Ways to Pick Stock Market Winners and Trading.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?