9. októbra 2019

Aj keď boli ich pôvodné plány vyvíjať len softvér, trom slovenským robotikom sa podarilo svoj produkt dostať na simulovanú misiu na Mesiac. Firma RoboTech Vision spolupracuje s predsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Michaelou Musilovou, ktorá momentálne pracuje s NASA na Havaji. 

Ráno prídete do kancelárie, zapnete počítač, prípadne si urobíte kávu a pustíte sa do čítania mailov. Zhruba takto vyzerá každé ráno veľkého množstva Slovákov pracujúcich v korporátoch, na úradoch, ale aj v menších firmách. Avšak málokto by predpokladal, že presne tak isto vyzerá ráno aj vo firme, ktorá vyrába roboty.

Od korporácií po charitu. Aplikáciu slovenskej tech firmy používajú aj v Ugande

Realitu pre Forbes priblížil jeden z konateľov firmy RoboTech Vision Martin Smoľák na konferencii Forbes Technológie 2019. „Prídem do práce, rozdelia sa úlohy aj zamestnancom a vlastne sme rozčlenení do skupín a každá sa venuje nejakej problematike. Sme traja konatelia a každý z nás má na starosti vlastnú skupinu ktorej sa venujeme,“ opisuje pracovné prostredie Smoľák. Ibaže okrem klasického kancelárskeho interiéru im robia „spoločnosť“ prototypy autonómnych robotov.

Na Mesiac až o niekoľko rokov

Jeden z nich už zo slovenského sídla poputoval aj na Havaj, respektíve simulovane na Mesiac. RoboTech Vision sa totiž podarilo skontaktovať sa s predsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Michaelou Musilovou, ktorá v minulsoti pripravovala simulované misie na Mars a v súčasnosti aj na Mesiac na Havaji.

Reklama

Úlohou robota Androver 1 je fungovať v špeciálnom režime a robiť snímky prostredia pomocou kamery, čím má vedcom pomôcť nasimulovať výskum, ktorý by sa mal potenciálne uskutočniť o niekoľko rokov na Mesiaci.

Podľa Smoľáka je možné vyvinúť robota na Zemi tak, aby sa správal rovnako aj na povrchu Mesiaca. Najväčší háčik je na inom mieste. „Robot ako taký musí pochopiť prostredie, ktoré sa okolo neho nachádza a vysporiadať sa s ním,“ opisuje jeden z konateľov s tým, že stroj momentálne vníma prostredie cez niekoľko snímačov – od vizuálnych systémov až po 3D laserové skenery.

O vesmírnom biznise sa diskutovalo na podujatí Forbes Technológie 2019. Foto: Marek Mucha

Vesmírne rovery však neboli pôvodnou métou, ktorú chcela trojica dosiahnuť. „Pôvodný zámer bol venovať sa mobilnej robotike,“ hovorí Smoľák. Ich produktom je primárne softvér, vďaka ktorému je stroj schopný sám navigovať, učenie prebieha ešte pred tým, ako je schopný sa pohybovať sám.

Vesmír aj vinič

To znamená, že aj keď si Musilová jedného robota so sebou vezme na misiu, „hardvér“ hlavným produktom nie je. „Konečný produkt môže byť algoritmus autonómnej navigácie, ktorý, ak je dobre urobený, sa dá použiť na rôzne iné štruktúry a podvozky,“ približuje Smoľák.

Elon Musk má nový projekt. Vyrába mikročip, ktorý prepojí ľudský mozog so smartfónom

Ako príklad uviedol aj možnosť automatického obrábania viniča. Keďže sa už ich prototyp naučil chodiť pomedzi vysadené hrozno, je jeho správanie možné aplikovať napríklad aj na väčší stroj, ktorý by vinice sám obrábal.

Pri slove autonómia však ľuďom automaticky napadnú samoriadiace autá. Podľa Smoľáka už dnes táto téma nie je vôbec sci-fi a aj ich firma je v súčasnosti schopná priložiť ruku k dielu. No ponuku od konkrétnej automobilky na spoluprácu ešte nedostali.

Na to, aby jazdu svojho stroja mohli prispôsobovať požiadavkám zákazníkov, potrebujú investovať do ďalších senzorov. To im čiastočne umožňuje aj fakt, že si v roku 2018 medziročne v tržbách polepšili z takmer 31-tisíc na viac ako 118-tisíc eur.

Začiatky RoboTech Vision

Aj keď sú šéfovia firmy Marian Kľúčik, Peter Pásztó a Martin Smoľák všetci vyštudovaní robotici a problematike sa venujú od školských lavíc, rozbehnúť biznis vo výskume na Slovensku jednoduché nie je.  Ako priznávajú, často si to vyžaduje vlastné finančné prostriedky. Ešte pred tým, ako si mohli dovoliť postaviť vlastného fyzického robota, sa venovali vývoju a predaju čisto softvérových riešení.

„Dôležité je, aby človek k peniazom nejako prišiel. Napríklad, čo bol náš prípad, vďaka iným projektom. Venovali sme sa čisto len custom softvéru pre rôznych zákazníkov. Potom už je len na tej firme, respektíve na človeku, ktorý ju vedie, že ako naloží so získanými prostriedkami – či ich obetuje na výskum a vývoj alebo nie,“ dodáva Smoľák.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk