19. novembra 2018

Výber správneho zamestnania je jedno z najdôležitejších rozhodnutí, ktorému musíme v živote čeliť. Preto je prirodzené, že ho neberieme na ľahkú váhu.

Kariéru si vyberáme vo vzťahu k rôznym faktorom. Možno túžime nasledovať kroky našich rodičov či ľudí, ktorých obdivujeme, alebo jednoducho chceme čeliť situáciám, ktoré sú pre nás výzvou a my ju hodláme prekonať.

Ak ste nešťastní, skúste dať zbohom týmto 10 návykom

Život je však nepredvídateľný, meníme sa nielen my sami, ale aj ľudia okolo nás. Práve preto môžete po niekoľkých rokoch svoje rozhodnutie ohľadom smerovania kariéry ľutovať a chcete ho zmeniť. Nie je to však jednoduché, najmä keď k tomu pridáme fakt, že ľudia v našom okolí vytvárajú v nás pocit, že takéto rozhodnutie by sme si mali vyčítať. Nemusíte sa ale báť ho urobiť – a ak tak spravíte, no výčitky vás predsa len zaplavia, viete sa s nimi vysporiadať. Stačí sa naučiť ako.

Čo ovplyvňuje výber kariéry

V pomerne v mladom veku (počas mladej dospelosti či dokonca dospievania) si musíme zvoliť, akou kariérnou cestou sa budeme uberať. V tom čase ale nemáme rozvinutý spôsob práce ani komunikačné zručnosti. V mladosti snívame o tom, že dokážeme veľké veci, niekedy však ide o nereálne sny, čo je úplne prirodzené. Veľký tlak na nás vyvíjajú očakávania rodičov, ktorí nám hovoria, že niektoré zamestnania sú bezvýznamné, a spoločnosť ich v tom len podporuje.

Reklama

3 tipy pre ľudí, ktorí sa rozhodnú zmeniť brandžu

Postupne, ako vyrastáme, sme schopní si uvedomovať, že na výber zamestnania vplývajú rôzne hľadiská, pričom niektoré z nich sú pre nás dôležitejšie ako ostatné. Pre niekoho je podstatné pracovať s dobrými ľuďmi, pre iného je dôležitý pocit, že mení veci k lepšiemu. Ďalší si potrpia na to, aby sa nemuseli zaoberať nadmernou byrokraciou, iní potrebujú mať pružný pracovný čas. Každý človek má vlastné priority.

Ako zmeniť svoje rozhodnutie

Ak máte pocit, že nie ste v práci spokojní, pretože dobré stránky zamestnania nedokážu vykompenzovať tie zlé, je dôležité, aby ste učinili rozhodnutie. To však nemá mať nič spoločné s tým, čo od vás očakáva spoločnosť, ale s tým, v čo dúfate, že v živote dosiahnete. Je to vaše rozhodnutie, nie rozhodnutie niekoho iného.

Ak predsa len máte výčitky, že nechcete v živote robiť to, čo od vás spoločnosť očakáva, v tom prípade je najdôležitejšie si uvedomiť, že vy predsa nemôžete byť nešťastní výmenou za to, že ľudia okolo vás budú spokojní s tým, čo robíte a podľa nich je to tak správne.

Zmena kariéry nie je jednoduchá, pretože na to, aby ste sa mohli pohnúť ďalej, potrebujete mať najskôr našetrené aspoň nejaké financie, prípadne mať plán, ako sa k nim dopracovať. Podstatné však je, aby ste v čase, keď takéto rozhodnutie činíte, boli o ňom na 100 % presvedčení, všetko ostatné už príde samo.

Hlavné foto: photos.icons8.com

Prispievateľ Manuel Xirau píše pre Forbes.es najmä o pracovnom živote.