Vyjednať si dobrú pracovnú ponuku je náročné. Ak ste sa práve rozhodli pre radikálnu zmenu zamestnania, bude to o niečo ťažšie. Ak sa obávate, že nebudete mať žiaden vplyv a budete nútení prijať akýkoľvek návrh, ponúkam vám tri kroky, ako sa lepšie pripraviť na vstupný pohovor.
1. O dôvodoch vášho rozhodnutia rozprávajte úprimne
Za svoje činy preberte zodpovednosť. Ak o kariérnej zmene hovoríte rozpačito a v životopise máte veľkú medzeru, pred pracovným pohovorom si dobre ujasnite, čo skutočne hľadáte. Zdravé sebavedomie sa nedá ničím nahradiť. V najlepšom prípade si váš budúci zamestnávateľ pomyslí, že máte dobrý potenciál. O svojich schopnostiach ho však budete musieť presvedčiť. Príležitosť môžete aj úplne prepásť. Kým vo vás uverí niekto iný, musíte si začať veriť sami.
Predbehnite zvedavcov a o svoj príbeh sa podeľte dobrovoľne. Povedzme, že ste v predošlej práci čelili príliš veľkému tlaku a nepodávali ste najlepší výkon, prešli ste si vyhorením a tak ste sa rozhodli absolvovať kurz na rozvoj technických zručností, aby ste mohli pracovať ako junior developer. Bojíte sa, čo si o vás pomyslia zamestnávatelia. Môže sa zdať, že v žiadnej práci dlho nevydržíte, stále začínate od začiatku a ste zvyknutí na systém odmien, ktoré si v skutočnosti nezaslúžite. Nesnažte sa úpenlivo vyhýbať konverzácii. Radšej sa k téme vyjadrite hneď na žiatku a rozhovor posuňte ďalej.
2. Predveďte svoje nové zručnosti
Ak chcete dostať skvelú ponuku, musíte byť presvedčiví a ukázať, že ste dostatočne kvalifikovaní. Ak ste sa naučili niečo nové alebo ste sa rozhodli vrátiť do školy a rozšíriť si obzory, pochváľte sa vlastnou iniciatívou. Čerstvo nadobudnuté zručnosti aktívne využívajte. Ak ste v určitej oblasti úplne noví a doteraz ste nemali šancu svoje schopnosti využiť, príležitosti si nájdite alebo vytvorte sami.
Napríklad, ak ste začínajúci grafik, ale máte núdzu o zákazníkov, predstavte si ideálneho klienta aj s jeho požiadavkami. Potom nápad zrealizujte. Navrhnite vzorové svadobné oznámenia a ďakovné karty. Vytlačte ich a zakomponujte do svojho portfólia.
3. Ujasnite si, čo vás čaká a neminie
Tento bod je obzvlášť podstatný pre každého, kto je ochotný prijať juniorské pozície, ak sa mu ponúkne príležitosť dostať sa do novej brandže. Na začiatku by ste si mali ujasniť pravdepodobnosť toho, či zarobíte viac alebo menej ako v predchádzajúcom zamestnaní. Spravte si online prieskum a porozprávajte sa o skúsenostiach s ľuďmi, ktorí sa ocitli v podobnej situácii. Nepoznáte nikoho? Začnite hľadať na známych miestach, napríklad medzi vašimi spolužiakmi z univerzity.
Ak máte pocit, že budete chvíľu zarábať menej, v rozhovore to jasne uveďte. Bez obáv povedzte, že ste si takejto zmeny vedomí, a že pre vás nepredstavuje problém. Keď sa s prácou lepšie oboznámite, informujte sa o možnostiach povýšenia. Priamo sa spýtajte na kritériá, ktoré by ste museli splniť.
Autorka Alexandra Dickinson píše pre Forbes US o dosahovaní kariérnych cieľov.