17. októbra 2019

Budúci rok sa bude niesť v znamení dokončovania niekoľkých veľkých realitných projektov. Okrem najvyššej budovy na Slovensku, Nivy Tower, ktorej dokončenie sa očakáva už do konca tohto roka, čaká otvorenie aj bytový komplex Sky Park ale aj finiš rekonštrukcie významnej priemyselnej pamiatky Pradiareň 1900.

Budova Pradiarne je súčasťou mestskej štvrte Zwirn, ktorá sa bude nachádzať na pôde bývalej Bratislavskej cvernovej továrne a realizuje ju spoločnosť YIT. V týchto dňoch sa podľa spoločnosti nachádzajú približne v polovici prác a budova by mohla byť sprístupnená verejnosti zhruba o rok.

Ako upozorňuje Ivan Masár z ateliéru Bouda Masár architekti, ktorý projekt zastrešuje, pri podobných rekonštrukciách je dôležité profesionálne zvládnuť obnovu historických prvkov a zároveň do nich doplniť moderné tak, aby si navzájom nekonkurovali.

7 vecí, ktoré chýbajú Bratislave, aby bola kvalitnou metropolou? Toto sú postrehy humánneho geografa

Historická budova sa má podľa plánov stať dominantou štvrte – okrem kancelárskych priestorov sa v nej budú nachádzať aj retailové prevádzky a auditórium na kultúrne podujatia, ktoré bude v priestoroch Silocentrály.

Tretina je obsadená

Zatiaľ čo názov a obnova jej pôvodného vzhľadu spája toto územie s jeho industriálnou históriou, konverzia na nové využitie ukazuje, ako sa dá aj dlho nevyužívaným miestam vdýchnuť nový život,“ vyhlásil Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT Slovakia. 

Podľa riaditeľa pre rozvoj podnikania Radeka Pšeničku už v súčasnosti majú záujemcov na tretinu priestorov. „Záujem rastie, čím je projekt bližšie k dokončeniu,“ dodáva. Celkovo sa priestory rozprestierajú na ploche 16-tisíc štvorcových metrov a výška investície sa vyšplhá na 25 miliónov eur. Ako však vysvetľuje Masár, cena je v tomto prípade vyššia, ako keby išlo pri novostavbu. „Pustiť sa do rekonštrukcie pamiatky býva vždy finančne náročnejšie,“ dodáva.

Outlet duchov Voderady opäť nevydražili. Priestor má potenciálnu budúcnosť ako sklad

Čo sa týka obytnej časti projektu Zwirn, YIT predpokladá, že by predaj bytov mohli spustiť ešte tento rok, avšak čakajú na územné rozhodnutie. Cenník podľa vlastných slov ešte nemajú, aj keď záujem o kúpu nehnuteľností už evidujú.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk