16. augusta 2019

Reklama na nás číha z každej strany. Našťastie, čoraz viac reklamných agentúr vytvára kampane s posolstvom. Jednu takú vám prinášame aj vo výbere vydarených i menej vydarených reklám, ktoré obleteli internet v júli a prvej polovici augusta. Článok vám prinášame v spolupráci s Asociáciou digitálnych marketingových agentúr, kampane vybrali a hodnotili Ida Vrabcová Bírová, Copywriterka a Ideamakerka marketingovej agentúry PS:Digital, a Lukáš Lukonič, Ideamaker digitálnej agentúry Core4 Advertising. 

Výber Idy Vrabcovej Bírovej

Microsoft Surface – Meet Mackenzie „Mac“ Book

Aj my zarytí „applisti“ sa vieme smiať na reklamách konkurentov. Video s mladým recenzentom Macom Bookom mi pripomenulo časy starých slávnych reklám, kde sa jeden pán hral na Mac počítač (vždy vyhral) a druhý na PC. Až na to, že tentoraz to schytal Mac. Páči sa mi, ako dostali názov značky konkurenta do videa. Pekne to celé obišli. Asi by som zvládla aj sériu a tešila sa, čo na nás „applistov“ ešte nájdu.

Spoluzakladateľka e-shopu eyerim:
Dnes sa už každý nazve influencerom. A potom pýta produkty zadarmo

Nivea – Stay Original

Pekný real-time marketing sa nedávno podaril značke Nivea, ktorá reagovala na ošiaľ vyvolaný aplikáciou FaceApp. V čase, keď si všetci na sociálne siete vešali svoje ostarené selfies, objavil sa post, ktorý ukazoval presne opačný efekt. Jednoduché, trefné, jasné gesto – Stay Original. Kolujú síce fámy, že to je študentská práca, ale nevyzerá, že by to značke nejako prekážalo.

ICRC: Missing Relatives

V časoch, keď na nás z každej strany vyskakujú hrozby, kde všade sa dá deepfake zneužiť, sa vynoril aj jeden svetlý príklad. Červený kríž využil túto nastupujúcu technológiu a prostredníctvom nej prerozprával príbeh umlčaných − stratených osôb − čím video získalo ešte osobnejší charakter. Vyzerá to tak, že režiséri sa radi inšpirujú technológiami a nástrojmi, ktoré fungujú v online svete (boomerangy, face filtre, deepfake). Vedeli ste, že napríklad Samsung má už vertikálny televízor pre mileniálov?

Fail:

Pánské obleky BANDI – Pohřeb

Áno, aj pohreb je súčasťou života. V reklamách sme síce zvyknutí vídavať skôr tie radostnejšie udalosti, ale nie je to práve pochmúrna téma, čo mi tu nesedí. Priznám sa, že v tomto videu stále neviem nájsť pointu. Najskôr som asi dúfala, že aspoň v závere uvidíme, že hlavný hrdina pochováva svoj starý oblek. Ale ono to je naozaj asi len o tom, že na pohreby sa nosí oblek. Hm, a na to treba robiť TV spot?

Výber Lukáša Lukoniča

Nike – From the Streets of Athens to NBA MVP

Nike dlhodobo pracuje s inšpiratívnymi príbehmi. Tentokrát „started from the bottom“ zobrali doslovne a v 30 sekundovom spote odhalili poctu gréckemu hráčovi NBA, ktorý to od nechceného nováčika dotiahol až na najlepšieho hráča planéty. Doslovne píšem preto, že na Olympe postavili basketbalový kôš v reálnej veľkosti. Pekná symbolika, nie?

Amazon a Google si lezú do kapusty.
Vyhľadávaču zarába cloud, z predajcu sa stalo reklamné monštrum

Inak, koľko práce asi dalo dostať takýto veľký predmet, celý štáb a techniku do výšky takmer 3 000 m n.m.? Za mňa cool, a to nie je jediný výstup, ktorý sa týka tohto hráča. Ak chcete vidieť, ako to rozvetvili ďalej, dajte si do vyhľadávania v YouTube „Giannis Antetokounmpo Nike“.

Lišiak zo sadu – Ako chutí sajder budúcnosti?

Zo slovenských prác ma zaujal najmä Lišiak zo sadu. Teda, Lišiak bez sadu. Lebo toto je presne to CSR (spoločenská zodpovednosť firiem, pozn. red.), aké by sa malo robiť. Príjemná kreatíva, ktorá vyznieva maximálne uveriteľne. V prvom rade o úhyne včiel v našich končinách, na to, aká je to vážna téma, nie je dostatočné povedomie. A hlavne, hovoriť o tom sa perfektne hodí produktu aj značke Heineken. Možno len trošku škoda, že nešlo o masovejšiu aktivitu.

Fail:

Ministerstvo zdravotníctva SR – Rok prevencie

Už po krátkom pôsobení v oblasti reklamy som pochopil, že radšej žiadna kreatíva ako zlá. Tu bol pokus. O tom, či je to nechutné alebo nie, by sme asi mohli viesť debatu. Jednoznačne je ale táto kampaň extrémne zle čitateľná (v doslovnom aj prenesenom význame).

 

reklama rok prevencie ministerstvo zdravotníctva slovenskej republiky makové šúľance
Foto: rokprevencie.sk

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA)  je združenie profesionálnych agentúr, ktoré pôsobia v oblasti digitálneho marketingu. Jej úlohou je najmä rozvoj digitálneho marketingu na Slovensku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk