3. septembra 2019

Český dopravca podpísal zmluvu s výrobcom rušňov Bombardier Transportation na dodávku 15 nových lokomotív, ktoré budú jazdiť aj u nás. Tento rok plánuje tiež rozširovanie v Maďarsku, Česku a mieri aj na Ukrajinu. Slovensko zostáva naďalej kľúčovým hráčom.

Nákup je doposiaľ najväčšou investíciu v histórii RegioJetu a jeho hodnota sa pohybuje na úrovni niekoľko desiatok miliónov. Hovorca spoločnosti Aleš Ondrůj v utorok 3. septembra uviedol, že nové lokomotívy majú pomôcť naplniť ich plán dvojnásobného zvýšenia výkonov v roku 2020. Ich dodávky predpokladá v nasledujúcom roku a nasadí ich nielen na existujúce spoje, ale zabezpečí aj prevádzku nových liniek v rámci krajín strednej Európy.

„Ide o prvú objednávku novej generácie viacsystémových lokomotív TRAXX MS3 určených na výkony v osobnej doprave. Súčasťou zmluvy je aj opcia na dodávku až desiatok ďalších lokomotív,“ uviedol Ondrůj. Rozvoj firmy je podľa neho taký rýchly, že doplnenie flotily bolo potrebné a ekonomicky výhodné.

Cestovanie železnicou:
Pozrite sa do priestorov 5 luxusných vlakov

„Podporí to našu plánovanú expanziu a pomôže navýšiť prepravné kapacity, aj na trasách Praha – Košice či Praha – Bratislava,“ dodal. Do budúcnosti nevylúčil ani ďalšie rozširovanie spojení na Slovensku. Nad opätovným spojením Bratislavy a Košíc, ktoré zrušili začiatkom roka 2017, však v tejto chvíli nepremýšľajú.

Český dopravca RegioJet nakúpil lokomotívy za niekoľko miliónov eur. Dokopy ide o 15 nových kusov lokomotív, pričom niektoré sa objavia aj na slovenských železniciach.
RegioJet začne od leta budúceho roka jazdiť aj z Prahy cez Viedeň do Budapešti. Foto: Sita

Pre RegioJet, ktorý je členom skupiny Student Agendy, je v súčasnosti prioritou posilnenie Česka, kde firma na linke z Brna do Ostravy a z Brna do Bohumína nahradí České železnice. Práve s tým súvisí veľký nábor rušňovodičov, ktorý RegioJet odštartoval nedávno aj na Slovensku.

„Vzhľadom na blízkosť Brna a napojenie na spoje RegioJet do a z Bratislavy sa o pozície zaujímajú aj uchádzači zo Slovenska,“ povedal Ondrůj pre Forbes. V rámci nového rozširovania majú podľa neho obsadených približne 60 percent voľných pozícií rušňovodičov.

RegioJet aj na Ukrajinu

Od júna budúceho roka chystá RegioJet aj priame vlakové spojenie medzi Prahou a Ukrajinou. Záujem spoločnosti o túto krajinu vzrástol po zavedení bezvízového styku s Európou a nočný vlak, ktorý tam bude premávať, bude mať kapacitu 400 – 600 miest. Už v súčasnosti týmto smerom podľa RegioJetu vypravia 30-tisíc cestujúcich.

Jeho vášňou sú vlaky,
s fotografiou Chmarošského viaduktu prerazil aj v Európe

Diaľkovými vlakmi súkromného prepravcu, ktoré jazdia v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku, cestovalo za prvých šesť mesiacov tohto roka približne 3,1 milióna cestujúcich. Firma tak pokračuje v raste počtu prepravených cestujúcich, keď za prvý polrok prepravila približne o 12 percent cestujúcich viac ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk