1. apríla 2019

Pseudonym “makbedrik”, pod ktorým ho poznajú desaťtisíce Slovákov, vznikol spojením jeho prezývky a prezývky rodinnej škodovky. Vášeň pre vlaky mu priniesla celoeurópsky úspech.

Matúš Vavrek, ako znie jeho celé meno, je talentovaný  fotograf z Medzilaboriec. S fotografovaním začal ešte na škole, kedy mu ako “technickému typu” jeho učiteľka zverila do ruky fotoaparát. V tom čase sa zhodou okolností začal venovať aj grafike, hoci obom skôr len voľnočasovo.

Neziskové projekty im zmenili život. Takto pracujú manželia a fotografi Nora a Jakub

“Sem-tam som niečo upravil, dal do albumu na internet a to bolo asi tak všetko. Tento nenápadný album si však po čase začali všímať ľudia,” hovorí o prvých spoluprácach Matúš. Jeho tvorbe sa darilo, na internete si získaval stále väčšiu pozornosť, sila jeho sociálnych sietí rástla a rozhodol sa daný odbor aj vyštudovať. Vrcholom vtedajších úspešných fotení bola spolupráca s Majkom Spiritom. Vtedy však prišli prvé problémy.

Matúšova fotografia ohňostroja. Foto: Matúš Vavrek

“Medzi ľuďmi, ktorí sa mi snažili pomôcť, boli aj falošní kamaráti. Jeden z nich mi ukradol stránku a začal na nej zdieľať rôzne reklamy,” spomína. Svoju facebookovú stránku, na ktorej mal v tom čase viac ako 25-tisíc fanúšikov, síce relatívne rýchlo získal späť, už to však podľa jeho slov nebolo ono. Po druhom pokuse o krádež stránka upadla do zabudnutia a Matúšovi sa už tento komunikačný kanál opätovne rozbehnúť nepodarilo.

S ľuďmi sa nevedel dohodnúť, preto začal fotiť vlaky

Problémy so sociálnymi sieťami ho však od fotenia neodradili, rozhodol sa zainvestovať do techniky a zamerať sa na fotografie ľudí. Tento plán však pomerne rýchlo stroskotal.

Slovenská fotografka vyhrala prestížnu súťaž Hasselblad Masters 2018

“Prvoplánovo som chcel fotiť ľudí, avšak stroskotalo to na komunikácii. Fotil som teda viac-menej krajinky, mestá a podobne. Medzi tými fotkami boli aj vlaky,” hovorí Matúš. Jednu jeho fotografiu si všimla ZSSK, ktorá ju začala propagovať prostredníctvom svojich kanálov a to bolo pre samotného Matúša obrovskou motiváciou. Začal intenzívnejšie fotiť vlaky, nezabudli na neho ani umelci, kedy mal možnosť po spolupráci s Majkom Spiritom fotiť aj raperov Rytmusa či Kaliho.

Po ďalších úspechoch sa koncom roka 2014 definitívne rozhodol, že začne kvôli fotografiám brázdiť Slovensko vlakmi.

Úspech v zahraničí

Hoci Matúš nie je striktne len fotografom vlakov a často na svojich cestách fotí aj rôzne miesta či krajinu, sú to práve vlaky, ktoré mu priniesli najväčšiu pozornosť aj na medzinárodnej úrovni. Jeho fotografia Chmarošského viaduktu sa stala jednou z 12 víťazných na súťaži, ktorú vyhlásila Community of European Railway and Infrastructure Companies. Tohtoročnou témou bola železnica ako chrbtica európskej mobility.

Fotografia viaduktu, s ktorou Matúš prerazil v Európe. Foto: Matúš Vavrek

“Fotka vystihuje danú tému, poskytuje pekný pohľad súladu železnice s okolitou krajinou a tá atmosféra bola čerešničkou na torte. Zároveň je fotka fotená z vlaku a za jazdy, čo zvyšuje nároky na fotenie. Inak sa fotia statické a inak dynamické zábery,” opisuje Matúš.

“Telgárt a Chmarošský viadukt patria medzi moje najväčšie slovenské srdcovky. Vždy, keď som týmto miestom prechádzal, nezaobišlo sa to bez fotky. Každý jeden záber ma naučil niečo nové,” dodal.

So svojimi fotografiami uspel niekoľkokrát na Slovensku, za úspech považuje aj to, že sa jeho snímky pravidelne objavujú v rôznych médiách a využívajú ich rôzne spoločnosti.

Slovensko odporúča každému

Slovensko má Matúš vlakom precestované doslova krížom-krážom, preto sa neváhal podeliť ani o niekoľko tipov na cesty alebo konkrétne železničné trate, ktoré stoja za pozornosť.

Fotografia horskej železnice v blízkosti obce Tisovec. Foto: Matúš Vavrek

“Je viacero tratí na Slovensku, kde je cesta zároveň aj zážitkom. Moja srdcovka je trať Margecany –  Červená skala – Banská Bystrica. Táto trať je prepojená s ďalšími krásnymi traťami na Slovensku. Na priamej vetve je úsek Brezno – Tisovec, kde sa trať doslova prerezáva vrchmi Muránskej planiny. Tesne za Breznom smerom na Banskú Bystricu je ďalšia vetva v Chvatimechu, kde je možné prestúpiť na Čiernohronskú železnicu. Pokračujúc z Banskej Bystrice do Žiliny trať prechádza cez 22 tunelov,” opisuje fotograf.

“Ak by sme sa vydali južne od Banskej Bystrice smerom na Kremnicu a ďalej napríklad do Zvolena, prevezieme sa vlakom cez prvú horskú železnicu na Slovensku, ktorá podľa možností kopíruje vrchy a prechádza okolo geografického stredu Európy. Krásne trate nie sú len v strede Slovenska.”

Matúš nezabúda popri vlakoch ani na krásy Slovenska, na zábere jeho fotografia z obce Špania Dolina. Foto: Matúš Vavrek

“Trate v okolí Vysokých Tatier nikdy neomrzia. Samozrejme, ak to nepokazí počasie. Vysoké Tatry sú podľa mňa miestom, ktoré by nemal vynechať žiaden Slovák, ktorý rád cestuje. Keď už som spomínal Banskú Bystricu, tak odporúčam navštíviť malebnú horskú dedinku Španiu Dolinu, Čičmany či Bojnice. Ak človek začne spoznávať Slovensko, veľa pamiatok nájde aj bez hľadania. Raz darmo, Slovensko je hradná veľmoc,” odporúča Matúš.

Hlavné foto: Vľavo Matúšova víťazná fotografia, vpravo Matúš Vavrek. Foto: koláž Matúš Vavrek

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk