30. novembra 2017

Dnešné cestovanie je niekedy príliš únavné a uponáhľané. Ak chcete spomaliť a pozrieť si eleganciu starého sveta, Anne Morgan Scullyová, prezidentka McCabe World Travel, odporúča cestovať vlakom. Podľa jej slov je tento druh dopravy na vrchole a hosťom poskytuje „hlboký ponor“ do jednej oblasti, čo im umožňuje detailnejšie preskúmanie určitého regiónu.

Cestovateľské skupiny sú tu navyše menšie, čím vytvárajú pocit komunity, čo môže byť podľa Anne Morgan Scullyovej dobrým nápadom pre ľudí, ktorí cestujú sami. Poďte si prezrieť päť luxusných vlakov a okolitú krajinu z novej perspektívy.

Vlak cez noc stojí, aby sa cestujúci dobre vyspali. Foto: Belmond

Belmond Royal Scotsman

Objavte to najlepšie zo Škótska, či už na ceste Scotch Malt Whiskey alebo výlete Grand Western Scenic Wonder vďaka Belmond Royal Scotsman. Scullyová strávila štyri noci vo vlaku objavovaním Škótskej vysočiny a hovorí, že táto cesta jej poskytla „mimoriadny prístup“ na rôzne prehliadky – ako napríklad na stretnutie s majiteľmi hradu a ďalšie zaujímavé interakcie.

Luxus na jednu noc: cez AirBnb si môžete prenajať zámok aj kláštor

Reklama

Vo vlakoch tiež ponúkajú miestne výrobky, ktorými sú napríklad sezónne morské plody alebo divoký losos. Scullyová opisuje večere ako „elegantné“ a hodné „piatich hviezdičiek“. Cestujúci môžu relaxovať v kúpeľoch, ktoré vyskúšala aj prezidentka McCabe World Travel a skonštatovala, že práve na palube pohybujúceho sa vlaku dostala jednu z najlepších masáží tváre v živote. Vlak sa v noci nehýbe a tým umožňuje cestujúcim pokojný spánok.

Uvidíte inak neprístupné časti krajiny. Foto: Rocky

Rocky Mountaineer

Preskúmajte horské pásmo Canadian Rockies, ktoré je zvyčajne považované za neprístupné, so spoločnosťou Rocky Mountaineer. „Pri obrovských klenutých oknách hostia nezmeškajú ani jeden pohľad na svieže zelené lesy, tyrkysové jazerá, pohoria a voľne žijúce zvieratá,“ hovorí Alison Stewartová, ktorá má vo firme na starosti starostlivosť o hostí.

Ako vyzerá najlepšia prvá trieda v oblakoch. Lietať bude už čoskoro

Tento výlet ponúka množstvo aktivít, vrátane exkurzie pozorovania veľrýb, vyhliadkové jazdy z Banffu do Calgary a prehliadku priestorov Jasper National Parku. Cestujúci si dokonca môžu na svoj zoznam pridať aj výlet na Aljašku. „Počas cesty si hostia pochutnávajú na špičkových regiónom inšpirovaných jedlách a vychutnávajú si dokonalý servis a pútavé rozprávanie nášho tímu zamestnancov,“ dodáva Alison Stewartová.

Piano Bar. Foto: Belmond

Venice Simplon Orient Express

Chcete vidieť to najlepšie, čo ponúka Európa? Scullyová odporúča vydať sa na cestu s Venice Simplon Orient Expresom, kde budete ubytovaní v zreštaurovaných kabínach z 20.rokov 20.storočia.  Možnosti cestovania zahŕňajú dobrodružstvá na trasách Benátky – Paríž alebo Verona – Londýn, vďaka ktorým môžu cestujúci vidieť rôzne krajiny a ochutnať sortiment miestnych surovín.

Belmond ponúka viacero zájazdov po Írsku. Foto: Belmond

Belmond Grand Hibernian

Spoločnosť Belmond Grand Hibernian sa môže pochváliť vozňami pomenovanými po írskych krajoch a inšpirovanými tradičnou architektúrou Dublinu. Ľudí tak pozýva na zaujímavú cestu po celom Írsku. Vyberte si, ako chcete preskúmať krajinu – prehliadka Grand Tour ponúka pohľad na to najznámejšie z celej krajiny, zatiaľ čo prehliadkou Legends and Loughs spoločnosť láka turistov na „skryté skvosty Emerald Isle.“ Cestujúci môžu relaxovať v pozorovacom vozni, o ktorom spoločnosť tvrdí, že „ponúka všetko teplo klasického salónu so živou hudbou a príbehmi.“ Tento typ dávnej elegancie je dôvodom, prečo Sullyová odporúča cestovanie vlakom.

Salónik na palube. Foto: Rovos

Rovos Rail

Preskúmajte Kapské mesto, Viktóriine vodopády a oveľa viac z Afriky na palube Rovos Railu. Vlak sa môže pochváliť klimatizáciou aj napriek tomu ale okná zostávajú otvorené, aby mohli cestujúci objavovať zvuky, pamiatky a vône Afriky. Hostia majú dokonca na palube tohto vlaku kedykoľvek k dispozícii room service. Scullyová hovorí, že cestovanie vlakom poskytuje ľuďom možnosť detailnejšie spoznať jednu oblasť. Na palube Rovos Rail je to viac, než len možné.

Autorka Lisa Kocay je prispievateľkou pre Forbes.com. Píše o cestovaní a kultúre.

Hlavná foto: Služby na palube Venice Simplon Orient Express. Foto: Belmond