20. júna 2019

Americký Forbes vyhlásil začiatkom júna rapera Shawna Cartera (známeho pod pseudonymom Jay-Z) za prvého hiphopového miliardára v histórii. Táto správa upútala pozornosť ľudí po celom svete nielen finančným úspechom tohto umelca, no tiež tým, čo to vlastne znamená pre ostatných, ktorí chcú kráčať v jeho stopách. 

Samozrejme, tomuto rebríčku najbohatších hviezd hiphopovej scény kraľuje práve Jay-Z. Kto bude ale nasledujúcim miliardárom z rapového sveta? Odpoveďou je takmer určite jedno z nižšie uvedených mien.

5. Drake, 150 miliónov amerických dolárov

Tento Kanaďan je najmladším raperom na zozname, a to hneď o celú dekádu. Medzi staršími umelcami z hiphopovej scény sa však rýchlo usadil.

Umelec, ikona i boháč:
Takto sa stal Jay-Z prvým hiphopovým miliardárom v histórii

V uplynulom roku vzrástol jeho majetok o 50 %, nadobudol totiž rôzne nehnuteľnosti, získal spoluprácu s whiskey Virginia Black, absolvoval lukratívne turné i vystúpenia v XS Nightclub v Las Vegas.

raper Drake najbohatší hiphop
Najmladší raper na zozname Drake má len 32 rokov. Foto: TASR/AP

„Každý rok sa chceme viac pripraviť na turné a zlepšiť sa vo veciach, ktoré nám zarábajú peniaze,“ povedal pre Forbes v roku 2013 (jeho priemerný zárobok odvtedy vzrástol z 500-tisíc dolárov na viac ako 2 milióny dolárov za jednu turné zastávku). „Každý rok je to v podstate okrem dobrej hudby môj ďalší cieľ.“

4. Kanye West, 240 miliónov amerických dolárov

Známy producent naposledy upútal pozornosť verejnosti projektom Sunday Service. S touto šou sa v rámci festivalu Coachella predstavil na Veľkonočnú nedeľu, počas ktorej vystúpil spolu s umelcami ako Chance the Rapper, DMX či dokonca gospelovým zborom.

Najlepšie zarábajúci hudobníci na svete.
Rebríček ovládajú nesmrteľné skupiny

Raper vtedy prezentoval aj svoje „Holy spirit“ ponožky či mikiny. Samotný predaj tohto oblečenia však nebude stačiť na to, aby sa West dostal do teritória miliardárov.

kanye west rape hiphop rebríček najbohatší
Kanye West sa nenechal zastaviť ani osobným dlhom. Foto: SITA/AP

Napriek vyhláseniu z roku 2016, podľa ktorého mal byť v 53-miliónovom osobnom dlhu a prosil Marka Zuckerberga o miliardu dolárov na financovanie budúcich projektov, West debutuje na zozname vďaka ďalšiemu patrónovi. Značke Adidas. Tá pred niekoľkými rokmi prebrala tohto rapera a jeho kolekciu obuvi Yeezy spoločnosti Nike. Odhad Kanyeho majetku americkým Forbesom sa takmer úplne zakladá na konzervatívnom odhade hodnoty značky Adidas. I tento raper by sa tak mohol pridať do klubu miliardárov, v ktorom ho už čaká švagriná Kylie Jenner.

3. Diddy, 740 miliónov amerických dolárov

„Svoju biznis kariéru som začal, keď som mal 12 rokov. Roznášal som noviny,“ vysvetľoval Diddy pred dvomi rokmi vo vydaní amerického magazínu Forbes, ktorý v tom čase oslavoval svoje 100. výročie. „Odvtedy som chápal, že ak poskytnem zákazníkom to najlepšie, ale odlišným spôsobom, či už ide o hudbu, oblečenie alebo vodku, tak sa mi moja tvrdá práca oplatí.“

diddy puff daddy raper miliardár hiphop rebríček najbohatší
Ďalším miliardárom sa môže stať i Diddy, ktorého ľudia v minulosti poznali tiež ako Puff Daddyho. Foto: SITA/AP

Umelec predtým známy ako Puff Daddy sa na tomto zozname prepadol na tretie miesto, pretože americký Forbes zvážil vývoj v odvetviach, v ktorých Diddy niečo vlastní, napríklad v káblovej televízii Revolt a oblečení značky Sean John. No zmluva s vodkou Cîroc od Diageo, ktorá mu priniesla bohatstvo, opätovne naberá na sile, čo z Diddyho robí toho najpravdepodobnejšieho kandidáta na vstup do klubu miliardárov.

2. Dr. Dre, 800 miliónov amerických dolárov

Je to už päť rokov, odkedy sa Dr. Dre sám vyhlásil za miliardára, no americký Forbes stále nesúhlasí s odhadom, podľa ktorého mal svoju značku slúchadiel Beats predať v roku 2014 spoločnosti Apple za 3 miliardy dolárov. V tom čase totiž vlastnil približne 20 – 25 % značky Beats a gigant zaplatil 2,6 miliardy dolárov vopred v hotovosti a 295 miliónov dolárov bolo vyčlenených na pokrytie dlhov. Dr. Dre teda z tejto dohody odišiel s približne 500 miliónmi dolárov.

dr. dre najbohatší raperi rebríček hiphop
Medzi 5 najbohatších raperov sa dostal tiež Dr. Dre. Foto: SITA/AP

I napriek tomu, že minulé leto zinkasoval peniaze za posledné akcie spoločnosti Apple, tak sa Dr. Dre nedostal medzi miliardárov. Za posledné roky veľa investoval do nehnuteľností (za dom v Los Angeles, v ktorom bývali tiež Tom Brady a Gisele Bündchen, zaplatil 40 miliónov dolárov) a tiež daroval peniaze na charitu (s Jimmy Iovineom, spoluzakladateľom Beats, daroval 70 miliónov dolárov na založenie školy v University of Southern California). A keďže sa jeho formálne zapojenie do spoločnosti Apple končí, tak sa bude musieť pravdepodobne vrátiť na festivaly alebo založiť novú spoločnosť. Ak teda chce, aby bolo jeho vyhlásenie z roku 2014 pravdivé.

1. Jay-Z, miliarda amerických dolárov

I keď je prvým miliardárom na hiphopovej scéne, tak má Jay-Z pred ostatnými umelcami ešte väčší náskok. Pokiaľ teda vezmeme do úvahy jeho celkové rodinné bohatstvo. On a jeho manželka Beyoncé totiž spoločne vlastnia majetok v hodnote 1,4 miliardy dolárov. Toľko teda k názoru, že hudobný biznis umiera.

jay-z miliarda rep najbohatší rebríček hiphop
Jay-Z má dôvod na úsmev. Je totiž prvým miliardárom z hiphopovej scény. Foto: SITA/AP

„Presvedčiť umelcov, že nemôžete byť umelcom a zároveň zarábať peniaze, bol ten najväčší trik v hudobnom priemysle, ktorý kedy ľudia vytiahli,“ povedal Jay-Z pre Forbes ešte v roku 2010. „Myslím si, že to povedali práve tí ľudia, ktorí zarábali milióny.“

Hlavné foto: Z ľavej strany: Drake, Kanye West, Diddy a Dr. Dre.

Autorom článku je Zack O’Malley Greenburg, ktorý píše pre Forbes.com o médiách a zábavnom priemysle. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk