Ženy majiteľky tvoria stále menšiu časť slovenského podnikateľského sveta. Tu je 10 z nich, ktoré podľa veľkosti biznisu, či už vlastného alebo rodinného, tvoria špičku tohto zoskupenia.
1. Mária Blašková
Spolumajiteľka, Třinecké železárny/Moravia Steel/Finitrading, Minerfin
Tržby: 2,14 mld. eur
Zisk: 300 mil. eur
Štvrtinová spolumajiteľka skupiny Finitrading, pod ktorou sú združené firmy Moravia Steel s hlavnou súčasťou Třinecké železárny, a tiež dovozcu rudy z východu Minerfin. Mária Blašková je v rebríčku Top žien medzi podnikateľkami bezpečná jednotka. Potvrdili to aj výsledky za rok 2017 (posledné dostupné), ktoré ukázali rast tržieb a ziskovosti. Firmy, ktoré spoluovláda, získala ako dedičstvo po manželovi a postupne svoj podiel presúva na deti. Historický závod Třineckých železiarní, ktoré tento rok oslavujú 180 rokov, získali štyria slovenskí spoluvlastníci na čele s Tomášom Chrenekom v 90. rokoch. Vlani sa pokúsili do svojho impéria dokúpiť košický závod U.S. Steel a významne tak rozšíriť svoj biznis. Američania sa nakoniec rozhodli na Slovensku zostať. S médiami Blašková nehovorí a o jej živote sa vie málo.
2. Hilda Némethová
Spolumajiteľka, konateľka, Med – Art
Tržby: 289,1 mil. eur
Zisk: 1,8 mil. eur
Hilda Némethová je 50-percentnou spolumajiteľkou spoločnosti Med – Art, ktorú ešte v roku 1991 spoluzakladal jej manžel Peter Németh s dlhoročným priateľom Jánom Holecom. Ten je vo firme 50-percentným spolumajiteľom dodnes. Firma sa zaoberá veľkodistribúciou liekov na slovenskom trhu. Zároveň v roku 2012 Med – Art založil projekt virtuálnej siete verejných lekární pod názvom Vaša Lekáreň. Aktuálne podľa údajov spoločnosti tvorí sieť viac ako 270 nezávislých lekární po celom Slovensku. Lekárne, ktoré fungujú pod hlavičkou Vaša Lekáreň, vlastnia nezávislí majitelia, ktorých spája spoločná obchodná a marketingová stratégia. Med – Art týmto lekárňam pomáha v oblasti vzdelávania, marketingu či usporiadania lekární.
Čo s voľným časom?
Toto sú tradičné i netradičné záľuby šéfov našich top firiem
3. Timea Tóthová
Spolumajiteľka a konateľka, T and M trans spedition
Tržby: 130,8 mil. eur
Zisk: 3,6 mil. eur
Tóthová je 50-percentnou majiteľkou firmy T and M trans spedition, ktorá sa venuje logistike a pohonným hmotám. Rodinnú firmu založila s manželom v roku 1996. Na starosti má riadenie dopravy, špedície a plnenie administratívnych úloh a aktuálne dohliada nad chodom celej firmy. Veľkoodberateľom dodáva motorovú naftu, benzín, LPG a AdBlue. Okrem nákladnej dopravy sa firma venuje i servisu pneumatík a údržbe nákladných vozidiel v logistickom parku v Šarovciach, kde T a M sídli. Od roku 2004 prevádzkuje sieť 20 samoobslužných čerpacích staníc pod značkou Autohof – Férové pumpy. Nachádzajú sa v Bratislave, Senci, Detve, Malackách, Pezinku, Nových Zámkoch, Lučenci aj v Košiciach. Dve čerpacie stanice prevádzkujú aj v Prahe a vo Vsetíne. Tento rok plánujú do rozširovania siete staníc investovať asi štyri milióny eur. Tóthová je taktiež členkou predstavenstva dcérskej spoločnosti TAM Group.
4. Viera Konštiaková
Spolumajiteľka a konateľka, Kon-Rad
Tržby: 60,4 mil. eur
Zisk: 1,6 mil. eur
Viera Konštiaková stojí po boku manžela Pavla Konštiaka od začiatku ich spoločného podnikania po páde socializmu. Ich veľkoobchod Kon-rad patrí k najvýznamnejším dodávateľom pre reštauračný segment i maloobchod na Slovensku. Viera Konštiaková je vo firme 50-percentnou spolumajiteľkou a konateľkou a v ich rodinnom biznise už naplno fungujú aj ich dve dcéry Veronika a Zuzana. Viera Konštiaková má pod palcom financie, ekonomiku, investičnú výstavbu, poistenie či pracovnoprávne vzťahy. Svoje dcéry už Pavol a Viera Konštiakovci postupne pripravujú na prebratie vedenia firmy.
5. Tatiana Ondrejková
Spoluzakladateľka a spolumajiteľka, Pelicantravel.com
Tržby: 82 mil. eur
Zisk: 0,8 mil. eur
Šéfka najväčšieho slovenského predajcu leteniek Pelikán je na čele firmy od jej vzniku v roku 2004. Bol to prvý online predajca leteniek, ubytovania, cestovného poistenia a doplnkových cestovateľských produktov na slovenskom trhu. Pelikán si za ten čas zabral pre seba asi tretinu domáceho trhu s letenkami a expandoval do zahraničia. Dnes pôsobí aj v Česku, Maďarsku, Poľsku, Rakúsku a v Nemecku. Tržby z predaja leteniek stále tvoria viac ako 80 percent celkového obratu firmy. Pelikán ponúka klientom letenky približne 800 leteckých spoločností, pričom denne predá od 800 do 1 000 leteniek. Celkom zamestnáva 140 ľudí. Ondrejková drží vo firme 50-percentný podiel, zvyšných 33 percent má v rukách ďalší spoluzakladateľ online predajcu leteniek Patrik Dragula a necelých 17 percent vo firme drží podnikateľ Ivan Štefunko. Ondrejková bola v apríli 2012 na titulnej strane magazínu Forbes.
Priznajte si chybu, pridá vám to na autorite.
8 rád, ako byť lepší, od šéfky Pelikánu
6. Anna Ježová
Spoluzakladateľka, spolumajiteľka, konateľka, Italmarket Slovakia
Tržby: 41,6 mil. eur
Zisk: 1,9 mil. eur
Spoluzakladateľka rodinnej veľkoobchodníckej firmy Italmarket prebrala vedenie firmy na svoje plecia po úmrtí manžela Stanislava. Dnes má v rodinnej firme takmer 66-percentný podiel. Zvyšok patrí dcére Martine a synovi Ivanovi, ktorí spoločne s mamou podnikanie naďalej usilovne rozvíjajú. Spoločnosť Italmarket Slovakia začala podnikať v roku 1991 v oblasti dovozu talianskych výrobkov na slovenský trh. Podnikanie sa postupne rozrastalo o dovoz výrobkov aj z iných západoeurópskych krajín. Životný príbeh Anny Ježovej, jej odhodlanie, emotívnosť a sila pokračovať v podnikaní po úmrtí manžela patrí k najsilnejším podnikateľským príbehom, ktoré si vlani na konferencii o rodinných firmách vypočuli účastníci nášho podujatia. Väčšiu mediálnu publicitu však Anna Ježová odmieta.
7. Kristína Lang
spolumajiteľka, Medeko Cast
Tržby: 53,4 mil. eur
Zisk: 1 mil. eur
Dvadsaťpercentná spolumajiteľka rodinnej firmy Medeko Cast, manažérka zlievarne a šéfka Nadácie Medeko. Kristína Lang sa po vysokoškolskom štúdiu a krátkeho pôsobenia v oblasti HR v spoločnosti v Bratislave vrátila domov do rodinnej firmy. Tú založili jej rodičia Pavol Demáček a manželka Antónia. Firma sa venuje výrobe kovových odliatkov a zliatin. Vo firme sú ako spolumajitelia zapísaní aj Kristíniny súrodenci Jakub a Mária, Kristína sa však pod dozorom otca pripravuje na prevzatie firmy. Postupom času si totiž aj ona sama uvedomila, že vo firme chce zostať na stálo. „Že ma to baví, napĺňa. Následne otec mi dal dôveru, keď verejne vyhlásil, že vo mne vidí svojho nástupcu,“ povedala vlani Kristína Lang pre Forbes.
8. Eleonóra Fedorová
spolumajiteľka, predsedníčka predstavenstva, Satur travel
Tržby: 56,2 mil. eur
Zisk: 0,8 mil. eur
Satur doteraz patrí k najrozpoznateľnejším značkám v rámci cestovných kancelárií (CK). Zároveň ide z pohľadu veľkosti o najväčšiu slovenskú CK. Toto postavenie firma potvrdila aj vlani s tržbami presahujúcimi 56 miliónov eur. Eleonóra Fedorová je predsedníčkou predstavenstva Saturu a v oblasti cestovného ruchu pôsobí už od svojich 18 rokov. Satur pôvodne viedol jej otec, niekdajší poslanec za stranu Smer Dušan Muňko. Eleonóra je absolventkou Fakulty manažmentu na UK a manažmentu cestovného ruchu na univerzite v Nice. Už ako 31-ročná sa stala šéfkou Saturu, kde pôsobí spoločne so svojou sestrou Ľudmilou. Tá má v spoločnosti na starosti financie, HR, letenky, dopravu či oblasť business travel, kým Eleonóra má pod palcom obchod, marekting, produkty, online či IT.
9. Miriam Poništová
Spolumajiteľka a konateľka, Deutschmann Internationale Spedition
Tržby: 37,6 mil. eur
Zisk: 3,3 mil. eur
Miriam Poništová pracovala začiatkom 90. rokov ako učiteľka nemeckého jazyka, neskôr sa rozhodla spolu s manželom založiť vlastnú špedičnú firmu. V roku 1999 založili za podpory dvoch nemeckých investorov Deutschmann Internationale Spedition so sídlom v Trebišove. Po tom, čo investorom vyplatili medzi rokmi 2005 – 2006 ich podiely, sa Miriam a Jozef Poništoví stali výlučnými vlastníkmi spoločnosti. Poskytujú rýchle transporty, hlavne pre automobilový priemysel, medzinárodnú nákladnú dopravu, ale aj logistické služby a skladovanie. Firma dnes obsluhuje asi 20-tisíc zákazníkov, pričom denne zrealizuje asi 150 prepráv a zamestnáva vyše stovku ľudí. Miriam Poništová bola v roku 2015 finalistkou súťaže EY Podnikateľ roka. Firma sa zas minulý rok stala finalistom ocenenia Via Bona Slovakia v kategórii Zodpovedná malá a stredná firma. Za rok 2018 plánovala spoločnosť dosiahnuť obrat 38,5 milióna eur a zvýšiť počet zamestnancov na 120.
10. Jana Hílková
Majiteľka, Hílek
Tržby: 42,8 mil. eur
Zisk: 1,6 mil. eur
Jana Hílková má v rodinnej spoločnosti Hílek takmer 97 % podiel. Spoločnosť funguje už tretiu dekádu. Vznikla v roku 1991, založil ju Jozef Hílek starší a spočiatku sa podľa údajov uvedených na jej webovej stránke venovala podnikaniu v oblasti opravy diaľnic, štátnych ciest a miestnych komunikácií. Neskôr začala prevádzkovať autoškoly a tiež predaj a servis vozidiel značiek Škoda, Seat či Volkswagen a prevádzkovanie siete staníc technickej a emisnej kontroly. Spoločnosť pôsobí v Senici, Skalici, Bratislave, Malackách, Dunajskej Strede a v Piešťanoch a vo firme figuruje viacero rodinných príslušníkov. Firma sa okrem toho venuje aj developerskej činnosti. Vo výstavbe je aktuálne prvá etapa projektu rodinných domov v lokalite Pod Lesíkom v Borskom Mikuláši.
Metodológia
Pri zostavovaní rebríčka sme vychádzali z finančných ukazovateľov jednotlivých spoločností z registra účtovných závierok, v spolupráci so spoločnosťou Finstat, a tiež spoločnosťou Bisnode. Do úvahy sme brali vážený priemer finančných výsledkov (tržby, hrubý zisk) spoločností za roky 2016 – 2018 (ak neboli k dispozícii čísla za minulý rok, vyhodnocovali sme roky 2016 – 2017). V rebríčku sú ženy majiteľky, alebo spolumajiteľky spoločností, ktoré pôsobia vo firmách podnikajúcich na Slovensku. Do úvahy sme brali aj podiely a pozíciu žien v daných spoločnostiach.
Hlavné foto: koláž Forbes
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]