14. januára 2019

Work-life balans je pojem, o ktorom sa v posledných rokoch hovorí čoraz viac. S nástupom technológií a flexibilného pracovného času sa začali stierať hranice medzi osobným a pracovným životom, pričom najčastejšie sú jeho negatívnym aspektom vystavení ľudia v riadiacich pozíciách. U slovenských CEO či top manažérov Forbes zisťoval, pri akých činnostiach sa dokážu odreagovať.

Šimon Šicko

CEO Pixel Federation

KITESURFING 

šimon šicko ceo pixel federation
Foto: archív Forbes

Pri práci, ktorú robím, je veľmi dôležitý psychický „reset“. Moje odreagovanie sa a vyčistenie si hlavy najlepšie funguje pri kitesurfingu. Je to adrenalínový vodný šport, kde musíte vedieť skĺbiť balans, koordináciu, fyzickú silu a ostražitosť. Snažím sa „kitovať“ 4-krát do roka na čo najvzdialenejších miestach – najlepšie takých, kde je 12-hodinový časový posun. Výsledok takéhoto výletu je potom 100-percentné dobitie batérií.

Pavol Konštiak

CEO KON-RAD

Reklama

ĽADOVÝ MEDVEĎ

pavol konštiak CEO KON-RAD
Foto: archív Forbes

Každý manažér potrebuje relax. Nenahraditeľných sú plné cintoríny. V sobotu a nedeľu, keď pracujem doma, tak hodinku pracujem s papiermi alebo počítačom a potom hodinku v záhrade. Rád sadím kvety a exotické rastliny, záhrada má 24 árov, čiže stále je čo robiť. A pri tom zabúdam na prácu a stres. Podotýkam, že nepestujem zeleninu ani zemiaky, ale drobné ovocie a netradičné ovocie, ako mišpula, dula, drienka či jedlý gaštan.

Manažujte čas ako CEO.
Inšpirujte sa slovenskými podnikateľmi a manažérmi

Taktiež chodím na Devínsku Kobylu, na ktorú som už vybehol asi 1000-krát – vrchol s 250-metrovým prevýšením mám vzdialený od domu 5 kilometrov. Tiež mám rád golf a som poľovník, pričom od roku 1976 som robil tlmočníka a sprievodcu nemeckým poľovníkom.

Posledným koníčkom je zimné plávanie. Firmu mám 50 metrov od Zlatých pieskov, a tak už 17 rokov plávam od septembra, pokiaľ jazero nezamrzne, dvakrát do týždňa väčšinou o 7:00 ráno. Najťažšie býva organizované plávanie v januári na Dunaji, keď plávame 1 kilometer. Stalo sa, že voda mala 0,6 °C a vzduch -5 °C.

Rasťo Kulich

country manažér Google Slovensko

TUTORIÁLY NA YOUTUBE

rasťo kulich country manažér google slovensko
Foto: archív Forbes

V posledných rokoch má fascinuje učenie sa z tutoriálov na YouTube. Začal som zložitejšími skladbami na akordeón – napríklad Libertango. Vďaka YouTube som sa pred pár rokmi naučil hrať aj na klavíri. Hoci to bol zo začiatku celkom boj, dnes už zvládnem aj Zimmera, Tiersna alebo Einaudiho. Naposledy to bol ľadový hokej alebo stojky, pri ktorých to však ešte vyzerá na veľmi dlhú cestu.

Pavol Jakubec

spolumajiteľ I.D.C. Holding, majiteľ Coffeeshop Company

ZÁHRADKÁRČENIE

pavol jakubec spolumajiteľ I.D.C. Holding, majiteľ Coffeeshop Company
Foto: archív Forbes

Láka a napĺňa ma činnosť, ktorá je bežná, dostupná a vykonávaná po celom svete. Zapodievajú sa ňou bohatí aj chudobní, ženy aj muži, zrelí, starší a mladí. Súvisí s moderným životným trendom, návratom k prírode, zdravým stravovaním a podobne: je to záhradkárčenie. Nebudem sa rozpisovať o tom, aká je to oáza pokoja, zdravotný relax a podobne, keďže to vám porozpráva každý záhradkár.

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra.
Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

Záhrada a činnosti s ňou spojené sú pre mňa neodlučiteľnou súčasťou života. Sprevádzajú ma po celý život, počas ktorého sa v záhrade trápim aj sa ňou kochám. V teplejších dňoch v nej trávim takmer všetok voľný čas a som na ňu patrične pyšný. A kade chodím, tam vždy rozmýšľam, ako by som svojím hobby skrášlil tie najnetradičnejšie miesta.

Miriam Poništová

konateľka a spolumajiteľka DeutschMann Internationale Spedition

CESTOVANIE

miriam poništová konateľka a spolumajiteľka, DeutschMann Internationale Spedition
Foto: archív Forbes

Nemám žiadne netradičné hobby. Vo voľnom čase sa v lete venujem záhrade, zeleninovej i kvetinovej, v zime pletiem a vyšívam. Rada varím a pečiem, skúšam nové recepty. Mám doma prváka, tak veľa času trávim s ním. Raz za rok sa vyberiem na dovolenku úplne mimo civilizácie – väčšinou sú to netradičné zájazdy do krajín, kde veľa turistov nechodí.

Tam som bez signálu, bez počítača, internetu, úplne vypnem a vraciam sa domov s veľkou úctou k tomu, čo vlastne mám. Že nemusím riešiť tečúcu pitnú vodu, či prežijem noc, či má neroztrhá divá zver, nepostihne výbuch sopky… Cestovanie je mojou veľkou vášňou.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?