Pre 400 najbohatších ľudí USA je 2024 rekordný rok. Za posledný rok spoločne navýšili svoje majetky o bilión dolárov. Ich hodnota je teraz 5,4 bilióna dolárov, čo je najviac v histórii. Na zaradenie do rebríčka je potrebných rekordných 3,3 miliardy dolárov. V roku 2023 to bolo 2,9 miliardy dolárov.
Len prvých 25 boháčov zvýšilo svoje majetky o takmer 500 miliárd dolárov. Týchto top 25 v súčasnosti vlastní bohatstvo vo výške viac ako 2,5 bilióna dolárov, čo je takmer polovica celkového čistého majetku rebríčka.
Najbohatší z najbohatších
Najbohatším človekom v USA je už tretí rok po sebe Elon Musk, ktorého majetok sa odhaduje na 244 miliárd dolárov. Napriek poklesu majetku za posledný rok o 7 miliárd dolárov zostáva Musk o približne 47 miliárd dolárov pred druhým Jeffom Bezosom, ktorého majetok sa odhaduje na 197 miliárd dolárov.
Mark Zuckerberg sa s odhadovanou čistou hodnotou majetku 181 miliárd dolárov vyšplhal z 8. miesta v minulom roku na 3. miesto vďaka obrovskému nárastu akcií spoločnosti Meta, materskej spoločnosti Facebooku, Instagramu a WhatsAppu.
Najbohatšou ženou v USA je už po 9. raz za 10 rokov Alice Walton. Spolu s akciami Walmartu, ktoré za posledný rok vzrástli o 41 percent, má odhadovaný majetok 89,2 miliardy dolárov, čo stačí na 15. miesto. Walton je jednou zo 67 žien v rebríčku Forbes 400, čo je nárast oproti 60 ženám v minulom roku.
Spoločná hodnota majetku žien v rebríčku vzrástla z minuloročných 621 miliárd na 839 miliárd dolárov. V rebríčku sa nachádza 13 self-made žien a najbohatšou z nich je Diane Hendricks s majetkom vo výške 21,9 miliardy dolárov. Celkovo tvoria self-made miliardári v rebríčku 67 percent.
Do rebríčka pribudlo 23 nováčikov, patria medzi nich Todd Graves (9,5 miliardy dolárov), ktorý vytvoril reťazec rýchleho občerstvenia Raising Cane, Peter Cancro (5,6 miliardy dolárov), ktorý vybudoval a prevádzkuje Jersey Mike’s Subs, Jayshree Ullal (4,4 miliardy dolárov), CEO cloudovej siete Arista Networks, Leonid Radvinsky (3,8 miliardy dolárov), vlastník OnlyFans, ako aj Alex Karp (3,6 miliardy dolárov), spoluzakladateľ a CEO spoločnosti Palantir.
11 ľudí, ktorí z minuloročného rebríčka vypadli, sa doň tento rok vrátilo a 30 ľudí z rebríčka tento rok vypadlo.
Najmladším miliardárom rebríčka je 38-ročný dedič Walmartu Lukas Walton s odhadovanou hodnotou 33,9 miliardy dolárov.
Tu je top 25 členov rebríčka Forbes 400 za rok 2024.
25. Lukas Walton
Čistá hodnota majetku: 33,9 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Walmart
Vek: 38 rokov
Lukas Walton je jedným z ôsmich vnúčat Sama Waltona. Po svojom otcovi Johnovi Waltonovi, ktorý zahynul v roku 2005 pri leteckom nešťastí, zdedil vo Walmarte odhadovaný 4-percentný podiel. Lukas, ktorý v detstve prekonal rakovinu, založil a prevádzkuje Builders Vision, filantropickú platformu, zameranú na udržateľnosť a takzvané impact investovanie, ktorá od spustenia v roku 2021 rozdala viac ako 3 miliardy dolárov.
Je jedným z dvoch členov rebríčka Forbes 400 mladších ako 40 rokov. (Tým druhým je na 347. mieste 39-ročný investor Josh Kushner). Jeho matka Christy Walton (na 48. mieste) sa podpísala na list vyzývajúci prezidenta Bidena na odstúpenie z volieb v roku 2024 v júli a zbierala finančné prostriedky na podporu Kamaly Harris. Dvaja členovia tretej generácie rodiny stále sedia v predstavenstve Walmartu: Jimov syn Steuart Walton (Lukasov bratranec) a Robov zať Greg Penner, ktorý je predsedom.
24. Phil Knight s rodinou
Čistá hodnota majetku: 36,8 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Nike
Vek: 86 rokov
„Na prahu olympijských hier,“ napísal Knight v lete v liste americkým športovcom, ktorých dresy spoločnosť Nike navrhla, „musíme znovu zapáliť vášeň, túžbu a chcenie vyhrávať.“ Akcie Nike klesli od minulého roka o 15 percent, vďaka čomu je Knight, ktorý vytvoril spoločnosť so svojím dráhovým trénerom na Oregonskej univerzite v roku 1964, jedným z troch v top 25, ktorým sa hodnota majetku oproti roku 2023 znížila.
23. Thomas Peterffy
Čistá hodnota majetku: 40 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Diskontné maklérstvo
Vek: 80 rokov
Peterffy je o viac ako 10 miliárd dolárov bohatší než minulý rok, pretože akcie spoločnosti Interactive Brokers Group, ktorú založil v roku 1993, vzrástli o 30 percent. Spoločnosť zaznamenala v minulom roku tržby vo výške 4,3 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 42 percent. Odkedy sa mu nepodarilo presvedčiť guvernéra Virgínie Glenna Youngkina, aby vstúpil do republikánskych primárok, Peterffy, dlhoročný zástanca politiky voľného trhu, o Trumpovej kandidatúre na znovuzvolenie mlčí.
22. Ken Griffin
Čistá hodnota majetku: 43 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Hedžové fondy
Vek: 55 rokov
Griffinov hedžový fond Citadel, najziskovejší všetkých čias, dosiahol v minulom roku zisky z obchodovania vo výške 8,1 miliardy dolárov. Odvtedy Griffin, ktorý nikdy nenecháva peniaze ladom, daroval 50 miliónov dolárov Univerzite v Miami, zaplatil 45 miliónov dolárov za kostru Stegosaura (rekordná suma v aukciách s dinosaurami) a viac ako 90 miliónov dolárov za nehnuteľnosť v Saint-Tropez vo Francúzsku.
21. Stephen Schwarzman
Čistá hodnota majetku: 43,6 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Investície
Vek: 77 rokov
V auguste Schwarzman a jeho manželka oznámili plány na otvorenie sídla Miramar v Newporte na Rhode Islande po ich smrti pre verejnosť ako múzeum. V roku 2021 minuli 27 miliónov dolárov na sídlo z „pozlátenej éry“ (konca 19. storočia) a odvtedy ho obnovujú. V máji Schwarzman, spoluzakladateľ a CEO investičnej firmy Blackstone s aktívami 1 bilióna dolárov, oznámil, že podporuje v prezidentských voľbách Trumpa, dva roky po tom, čo sľúbil, že v roku 2024 podporí niekoho iného.
19. Jacqueline Mars
Čistá hodnota majetku: 47,6 miliardy USD
Zdroj bohatstva : Sladkosti, krmivo pre domáce zvieratá
Vek: 84 rokov
19. John Mars
Čistá hodnota majetku: 47,6 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Sladkosti, krmivo pre domáce zvieratá
Vek: 88 rokov
V auguste ich spoločnosť Mars Inc. oznámila, že kupuje výrobcu pochutín a cereálií Kellanova (predtým Kellogg’s) za 35,9 miliardy dolárov. Do portfólia spoločnosti tak budú spadať značky ako Pringles, Pop-Tarts a Froot Loops. Ide o najväčšiu akvizíciu spoločnosti, odkedy v roku 2008 kúpila Wrigley za 23 miliárd dolárov. Súrodenci Marsovci vlastnia odhadom dve tretiny z 50-miliardového biznisu (výnosy z roku 2023), ale nezohrávajú žiadnu rolu v každodennej prevádzke spoločnosti.
18. Jeff Yass
Čistá hodnota majetku: 49,6 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Obchodovanie, investície
Vek: 66 rokov
Yassov majetok sa takmer zdvojnásobil po tom, ako Forbes zmenil odhad hodnoty jeho investičnej firmy Susquehanna International Group – a Yassov podiel na zisku – na základe daňových priznaní, ktoré unikli do ProPublica. Keďže potenciálny zákaz TikToku ohrozuje odhadovaný 15-percentný podiel Susquehanny v aplikácii, Yass poskytol pred voľbami v roku 2024 takmer 70 miliónov dolárov na príspevky politikom, vrátane 20,5 milióna dolárov pre konzervatívny super PAC Club for Growth Action, ktorý bol verejne proti zákazu TikToku (no popiera, že by bol ovplyvnený Yassom).
17. Charles Koch s rodinou
Čistá hodnota majetku: 67,5 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Koch, Inc.
Vek: 88 rokov
16. Julia Koch s rodinou
Čistá hodnota majetku: 74,2 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Koch, Inc.
Vek: 62 rokov
V auguste sa spoločnosť Koch Industries zmenila na Koch, Inc.. Charles od smrti svojho otca v roku 1967, keď prevzal rodinnú firmu, prvýkrát zmenil značku konglomerátu, ktorý sa čoraz viac zameriava na technológie a dosahuje výnosy 125 miliárd dolárov. Julia Koch, vdova po jeho bratovi Davidovi († 2019), a jej tri deti v tom istom mesiaci zaplatili takmer 700 miliónov dolárov za 15 percent spoločnosti BSE Global, ktorá vlastní NBA tím Brooklyn Nets, WNBA tím New York Liberty a prevádzkuje Barclays Center v Brooklyne.
15. Alice Walton
Čistá hodnota majetku: 89,2 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Walmart
Vek: 74 rokov
14. Rob Walton s rodinou
Čistá hodnota majetku: 94,3 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Walmart
Vek: 79 rokov
13. Jim Walton s rodinou
Čistá hodnota majetku: 95,9 miliardy USD
Zdroj bohatstva: Walmart
Vek: 76 rokov
Rob Walton odišiel z predstavenstva Walmartu v júni po viac ako štyroch desaťročiach v pozícii riaditeľa firmy, ktorú jeho otec Sam Walton († 1992) spoluzaložil v roku 1962. Odhadovaný 35-percentný podiel Roba a jeho súrodencov v maloobchodnom gigante má väčšiu hodnotu ako kedykoľvek predtým. Nakupujúci sa hrnú do Walmartu vďaka jeho stratégii „Každý deň nízke ceny“, aby unikli vysokej inflácii, a tak sa tržby aj akcie spoločnosti šplhajú na historické maximá.
Jim stále predsedá rodinnej skupine Arvest Bank Group s aktívami v hodnote 26 miliárd dolárov. Alice, ktorá je deviatykrát za posledných 10 rokov najbohatšou ženou v USA, si začiatkom septembra vzala späť titul najbohatšej ženy sveta od francúzskej dedičky L’Oréal Françoise Bettencourt Meyers prvý raz od mája 2022.
12. Michael Dell
Čistá hodnota majetku: 101 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Dell Technologies
Vek: 59 rokov
Spoločnosť Dell zaznamenala najväčší zisk vo svojich dejinách v novembri, keď polovodičový gigant Broadcom kúpil jej cloud computingový spinoff VMware. Dell predal svoj 39-percentný podiel za odhadovaných 33 miliárd dolárov v hotovosti a akcie Broadcomu. Približne v tom čase vložil 3,6 miliardy dolárov v hotovosti a akciách do charitatívnej nadácie svojej rodiny a najmenej 500 miliónov dolárov do fondu spravovaného darcami. Dellov čistý majetok sa tento rok zvýšil o 40 percent vďaka 90-percentnému nárastu cien akcií Broadcomu a 64-percentnému nárastu cien akcií Dell Technologies.
11. Jensen Huang
Čistá hodnota majetku: 104 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Polovodiče
Vek: 61 rokov
Huang navýšil svoj majetok o 63,3 miliardy dolárov, čo ho posunulo o šesť priečok v rebríčku Forbes 400 vyššie (minulý rok poskočil o 31 miest), vďaka 162-percentnému nárastu akcií Nvidie. Ako rastie jeho bohatstvo, rastie aj záujem novinárov oňho. V lete sledovali každý jeho krok na výlete na rodný Taiwan – fenomén nazývaný „Jensanity“. Huang v roku 1993 spoluzakladal Nvidiu, ktorá navrhuje a predáva viac čipov používaných pre systémy umelej inteligencie než ktorákoľvek iná spoločnosť, odvtedy pôsobí ako jej CEO a prezident.
10. Michael Bloomberg
Čistá hodnota majetku: 105 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Bloomberg LP
Vek: 82 rokov
Bývalému starostovi New Yorku a spoluzakladateľovi finančnej a mediálnej firmy Bloomberg LP udelil americký prezident Biden v máji najvyššie civilné vyznamenanie v krajine, Prezidentskú medailu slobody. Počas nasledujúcich troch mesiacov Bloomberg oznámil dary vo výške 1,6 miliardy dolárov lekárskym fakultám svojej alma mater, Univerzite Johnsa Hopkinsa, ako aj štyrom „historicky černošským vysokým školám“ (HBCU).
9. Bill Gates
Čistá hodnota majetku: 107 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Microsoft
Vek: 68 rokov
Pozícia spoluzakladateľa Microsoftu je najnižšia za posledných 34 rokov, najmä vďaka novému odhadu Forbesu o jeho rozvode z roku 2021. V septembri Netflix vydal sériu piatich epizód s názvom What’s Next? The Future with Bill Gates, ktorá sa zaoberá témami vrátane AI a príjmovej nerovnosti. Vo februári 2025 sa chystá zverejniť memoár Source Code.
Jadrová energetická spoločnosť novej generácie TerraPower, ktorú v roku 2008 spoluzakladal, položila v júni základný kameň predvádzacej elektrárne vo Wyomingu. V ten istý mesiac jeho bývalá manželka Melinda odstúpila z funkcie spolupredsedníčky nadácie Billa a Melindy Gatesovcov a odišla s 12,5 miliardami dolárov na vlastnú filantropiu.
8. Steve Ballmer
Čistá hodnota majetku: 123 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Microsoft
Vek: 68 rokov
Ballmer v auguste slávnostne otváral nový štadión klubu Los Angeles Clippers, Intuit Dome s kapacitou 18-tisíc miest. Clippers kúpil pred 10 rokmi za vtedy rekordné 2 miliardy dolárov po tom, čo 14 rokov viedol Microsoft ako CEO a minul 2 miliardy dolárov z vlastných peňazí na nový štadión. Forbes teraz oceňuje tím na viac ako 4,6 miliardy dolárov.
7. Sergey Brin
Čistá hodnota majetku: 130 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Google
Vek: 51 rokov
6. Larry Page
Čistá hodnota majetku: 136 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Google
Vek: 51 rokov
Federálny sudca v auguste rozhodol, že Pageov a Brinov Google konal nezákonne, aby si udržal monopol v online vyhľadávaní, ktoré je zodpovedné za 57 percent tržieb jeho materskej spoločnosti Alphabet. (Techologický gigant sa údajne plánuje odvolať.) Akcie spoločnosti dosiahli v júli historické maximum vďaka pokračujúcemu prenikaniu spoločnosti Google do generatívnej AI a cloudových služieb, vrátane partnerstva so spoločnosťou Oracle, no v posledných mesiacoch klesli.
5. Warren Buffett
Čistá hodnota majetku: 150 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Berkshire Hathaway
Vek: 94 rokov
Aj po viac ako siedmich desaťročiach je legenda investovania stále veľmi zaneprázdnená. V auguste sa Berkshire Hathaway stala prvou americkou netechnologickou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú kapitalizáciu 1 bilión dolárov. V júni Buffett – najväčší filantrop v krajine s celoživotnými darmi vo výške približne 60 miliárd dolárov – daroval 5,3 miliardy dolárov akcií Berkshire. Objasnil, že veľká väčšina jeho zostávajúceho majetku pôjde do charitatívnej organizácie riadenej jeho tromi deťmi, namiesto Gatesovej nadácie, ako sa doteraz predpokladalo.
4. Larry Ellison
Čistá hodnota majetku: 175 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Oracle
Vek: 80 rokov
Pre spoluzakladateľa spoločnosti Oracle, hlavného technologického riaditeľa a akcionára s vyše 40-percentným podielom, to bol ďalší skvelý rok. Akcie softvérovej firmy vzrástli o 12 percent na rekordné maximá. A podľa toho aj míňa. Ellison v auguste zaplatil takmer 300 miliónov dolárov za rezort na Floride, čím navýšil svoje portfólio nehnuteľností v hodnote viac ako 2 miliardy dolárov. Plánuje tiež investovať 6 miliárd dolárov do zlúčenia Paramount Global so Skydance, mediálnou produkčnou spoločnosťou jeho syna Davida.
3. Mark Zuckerberg
Čistá hodnota majetku: 181 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Facebook
Vek: 40 rokov
Nikto nezbohatol za posledný rok v čistom dolárovom vyjadrení tak ako Zuckerberg. Je bohatší o 75 miliárd dolárov a po 75-percentnom náraste akcií Meta Platforms je o päť miest vyššie. Výnosy rástli o viac ako 20 percent za štvrťrok a gigant sociálnych médií za posledný rok odkúpil svoje akcie za 31 miliárd dolárov. Zuckerberg, ktorý v máji oslávil 40 rokov, zmenil vzhľad. Nosí zlatú retiazku, nechal si narásť vlnité vlasy a mikinu vymenil za sako. Prekvapil tiež svoju manželku Priscillu vyše dvojmetrovou sochou s jej podobizňou.
2. Jeff Bezos
Čistá hodnota majetku: 197 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Amazon
Vek: 60 rokov
Od minulého leta získal Bezos tri domy na ostrove v Miami za 234 miliónov dolárov. Od novembra minulého roka, keď sa zakladateľ Amazonu presťahoval na daňovo zvýhodnenú Floridu, predal akcie za viac ako 8 miliárd dolárov (pred zdanením). Stále vlastní 9 percent e-commerce giganta, ktorého akcie vzrástli o 29 percent. Bezos Earth Fund rozdá až 100 miliónov dolárov víťazom výzvy AI for Climate and Nature, ktorá sa začne koncom tohto roka.
1. Elon Musk
Čistá hodnota majetku: 244 miliárd USD
Zdroj bohatstva: Tesla, SpaceX
Vek: 53 rokov
Samozvaný „technoking“ Tesly je na vrchole rebríčka Forbes 400 už tretí rok po sebe, napriek tomu, že prišiel o 7 miliárd dolárov, keďže akcie jeho výrobcu elektrických vozidiel klesli o 14 percent a sudca v Delaware v januári zrušil jeho opcie na akcie v hodnote 56 miliárd dolárov. V máji získal Muskov nový startup xAI 6 miliárd dolárov s ocenením 24 miliárd dolárov.
O mesiac neskôr jeho výrobca rakiet SpaceX vypísal tender, v ktorom spoločnosť dosiahla valuáciu približne 210 miliárd dolárov, čo je nárast z takmer 180 miliárd dolárov. V príspevku na X, ktorý videlo 220 miliónov ľudí, podporil Musk necelú hodinu po pokuse o atentát kandidatúru Donalda Trumpa. Trump teraz sľubuje, že v prípade zvolenia za prezidenta vymenuje Muska do novej vládnej komisie pre efektívnosť.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor Chase Peterson-Withorn.