Jediná dcéra zakladateľa Walmartu Sama Waltona predbehla minulý týždeň dedičku spoločnosti L’Oréal Francoise Bettencourt Meyers.
74-ročná Alice Walton sa stala najbohatšou ženou sveta prvýkrát od mája 2022. Akcie Walmartu sú na historickom maxime a majetok dcéry zakladateľa maloobchodného gigantu sa odhaduje na 89,1 miliardy dolárov. Walton predbehla francúzsku dedičku spoločnosti L’Oréal Francoise Bettencourt Meyers. Tá sa v júni nakrátko stala prvou ženou s majetkom presahujúcim sto miliárd dolárov. Teraz sa jej majetok odhaduje na 88,4 miliardy.
Alice je teraz podľa Forbesu 18. najbohatším človekom sveta, o jedno miesto zaostáva za svojím bratom Robom Waltonom. Akcie Walmartu od začiatku roka vzrástli o 47 percent, zatiaľ čo akcie L’Oréal klesli o 13 percent.
Majetok ostal v rodine
Napriek tomu, že dedičia Sama Waltona predali za posledné roky akcie Walmartu v hodnote viac ako 22 miliárd dolárov a rozdali ďalších 11 miliárd v akciách, stále vlastnia takmer 46 percent firmy, ktorú založil ich otec. Zníženiu rodinného podielu vo firme sa podarilo zabrániť najmä vďaka spätným nákupom akcií.
Forbes odhaduje, že tri štvrtiny akcií Walmartu sú rovnomerne rozdelené medzi Alice Walton a jej bratmi Jimom (majetok 95,9 miliardy dolárov) a Robom (94,2 miliardy). Zvyšné akcie patria najmä dedičom ich zosnulého brata Johna: vdove Christy Walton (16,4 miliardy) a synovi Lukasovi (33,9 miliardy).
Rob Walton v júni odišiel z predstavenstva Walmartu, kde pôsobil viac ako 40 rokov ako riaditeľ. Vo funkcii predsedu ho po viac ako 20 rokoch pôsobenia v roku 2015 nahradil jeho zať Greg Penner. Jima Waltona v roku 2016 nahradil v predstavenstve maloobchodného reťazca jeho syn Steuart Walton, ktorý teraz predsedá rodinnej banke Arvest Bank.
Umenie aj zdravie
Alice Walton v roku 1971 ukončila štúdium na Trinity University v Texase, a potom sa začala venovať kurátorstvu. Desať rokov predsedala rodinnému múzeu amerického umenia Crystal Bridges Museum of American Art v ich rodnom meste Bentonville v Arkansase. V roku 2021 odovzdala vedenie múzea manželke svojho synovca Olivii Walton.
Hoci sa o založenie múzea zaslúžila Alice, takmer celá suma (1,6 miliardy dolárov) na jeho otvorenie v roku 2011 pochádzala z majetkov jej už dnes zosnulého brata Johna a matky Helen. Alice Walton sa posledných desať rokov venovala filantropii, do piatich rodinných charitatívnych nadácií prispela viac ako 5,7 miliardy dolárov.
Vlastní nadáciu Art Bridges Foundation, ktorá od vzniku v roku 2016 pomohla viac ako 230 múzeám v celej krajine s kúpou a zapožičaním amerických umeleckých diel. Jej nová zdravotnícka škola Alice L. Walton School of Medicine plánuje privítať prvých študentov v Bentonville v roku 2025.
„V posledných rokoch som založila nové organizácie zamerané na umenie, zdravie a pohodu. Chcela by som sa viac sústrediť na svoje úlohy predsedníčky správnej rady v týchto subjektoch,“ uviedla Alice Walton v tlačovej správe z roku 2021, v ktorej oznámila svoj odchod z funkcie predsedníčky múzea Crystal Bridges.
Článok vyšiel na Forbes.us. Autorom je Matt Durot.