Bude Elon Musk prvý bilionár v dejinách? Ak áno, kedy to asi bude? A vďaka čomu vyrástol z čudáka z Južnej Afriky zakladateľ dvoch ikonických firiem, Tesly a SpaceX a najbohatší človek sveta?
Elon Musk začal rok 2022 v tempe. Hneď v pondelok 3. januára zbohatol o 32,6 miliardy dolárov – na 304,2 miliardy. Pred druhým najbohatším človekom sveta, Bernardom Arnaultom, si v rebríčku Forbes Real Time Billionaires, ktorý sleduje aktuálnu hodnotu majetku miliardárov sveta, vytvoril „náskok“ vyše 100 miliárd.
Elon Musk, tweetový špecialista
Hodnotu jeho majetku, samozrejme, vytiahol nahor rast ceny akcií Tesly. Po Novom roku oznámil výrobca elektromobilov, že vlani dodal viac ako 936-tisíc áut, čím prekonal predpovede analytikov.
Nadšení investori rýchlo zabudli na správu z 30. decembra, že Tesla pre problémy s bezpečnosťou sťahuje z prevádzky takmer pol milióna áut. Trhová kapitalizácia firmy sa vrátila nad 1 bilión dolárov.
Túto hranicu načas prekonala na začiatku novembra. Muskov majetok vtedy zasa po prvý raz prekročil métu 300 miliárd dolárov. V nasledujúcich dňoch – a dvoch mesiacoch – však začali akcie Tesly klesať a napokon stratili takmer štvrtinu hodnoty. Šéf totiž opäť raz začal úradovať na Twitteri.
Svoj asi najdôležitejší – a určite najdrahší – tweet odpálil Elon Musk 6. novembra. Nonšalantne sa spýtal sledovateľov, či má predať 10 percent akcií Tesly, aby mohol zaplatiť riadnu milionársku daň, keďže iný zdaniteľný príjem nemá.
Po tom, ako mu v hlasovaní väčšina odpovedala „áno“, predávať aj začal. A neprestal, až kým v decembri neodtweetoval, že za rok 2021 zaplatí na daniach asi 11 miliárd dolárov. Ak sa táto suma potvrdí, zaradí sa medzi najväčších individuálnych daňových poplatníkov v USA všetkých čias.
Domček v prérii
Všetko, čo Elon Musk urobí, bolo takmer vždy extravagantné a kontroverzné. Občas stíha verejnosť šokovať aj tromi rozhodnutiami naraz.
To bol aj prípad roka 2021: okrem obrovského balíka akcií odpredal aj šesť svojich kalifornských sídiel – s tamojšou vládou sa dlho hádal, najmä o dane – a presťahoval sa do „skladacieho“ domčeka s rozlohou 37 štvorcových metrov v Texase. (Podľa zistení Wall Street Journal však výstredný miliardár v skutočnosti žije v luxusnej vile v hlavnom meste Texasu Austin, ktorú vlastní jeho bohatý priateľ Ken Howery.)
Popritom sa rozišiel s partnerkou z posledných troch rokov Grimes, hudobníčkou a matkou jeho šiesteho dieťaťa menom Æ A-Xii. Manželkou sa nestala. (S prvou, spisovateľkou Justine Wilson, má Musk päť synov, s druhou, herečkou Talulah Riley, sa zasa dvakrát rozviedol.)
Samozrejme, pokračoval aj v trollingu na Twitteri. V decembri si „len tak“ zauvažoval, či radšej nezavesí na klinec šéfovanie a nestane sa celebritou „na plný úväzok.“
Biliónová Tesla
Čo urobí Elon Musk o hodinu, nevie asi nikto. Čo však dokázali pod jeho vedením dve z jeho firiem za posledné dva roky, to zrejme tiež nikto netušil.
Už pred príchodom pandémie, v januári 2020, bola Tesla miláčikom investorov. Hoci stále iba hromadila dlhy, s trhovou kapitalizáciou okolo 80 miliárd dolárov už predbehla Ford či General Motors.
A to bol len začiatok: v roku 2020 sa hodnota akcií Tesly zdesaťnásobila. Rast v roku 2021 už potom bol „iba“ polovičný, v absolútnych číslach však stále šialený – z 800 miliárd na 1,2 bilióna.
„Pre Teslu bol vlaňajší rok rokom križovatiek,“ hovorí Dan Ives, generálny riaditeľ a hlavný akciový analytik v spoločnosti Wedbush. „Konkurencia už prichádza zo všetkých strán, na trhu je nedostatok čipov a jej akcie v roku 2020 lámali historické rekordy. Napriek ťažkej situácii dokázala Tesla naďalej prekvitať ako ružička,“ konštatuje.
Zatiaľ je 6. najhodnotnejšia
Biliónových firiem sa v posledných rokoch už pár vyprofilovalo – Apple nedávno prekročil kapitalizáciu tri bilióny, Microsoft je tesne za ním, k dvom biliónom mieria aj ropný gigant Saudi Aramco, Google (teda Alphabet) a Amazon.
Tesla bola v polovici januára šiestou najhodnotnejšou firmou sveta, výnimočná je však z dvoch dôvodov. Prvým je spomínaný rast, druhým fakt, že zakladateľ a generálny riaditeľ v nej má aj naďalej veľmi veľký podiel. Aj po výpredaji stále vlastní približne 15,6-percenta akcií.
A tak zbohatol Elon Musk v roku 2020 o vyše 110 miliárd, čo je rekordný ročný nárast zo všetkých miliardárov, ktorých Forbes kedy sledoval. A v roku 2020 zhruba o ďalších 80 miliárd.
Biliónový Elon Musk?
Namieste je preto otázka: bude o rok z Muska bilionár? Človek s aspoň takýmto majetkom (v dolároch): 1 000 000 000 000?
S odpoveďou ešte na jeseň prišla banka Morgan Stanley a znela trochu prekvapujúco: „áno, nie však vďaka Tesle, ale vďaka SpaceX.“ Kým Tesla už raketovú fázu rastu zrejme prežila, raketová (doslova) firma SpaceX je stále len na začiatku dobýjania vesmíru.
Potenciál však dokazuje úspešne: na jeseň vypustila na obežnú dráhu prvú civilnú posádku na svete. Podiely vo firme sa na sekundárnom trhu obchodovali pri ocenení SpaceX nad hranicou 100 miliárd dolárov. (Muskov podiel mal na jeseň odhadovanú hodnotu 32 miliárd dolárov.)
Napriek rozruchu okolo SpaceX má však stále obrovský potenciál aj Tesla – a to už tento mesiac, keď má oznámiť štvrťročné výsledky. Ak dosiahne ciele, čo analytici očakávajú, dostane Elon Musk milióny lukratívnych opcií na akcie v hodnote ďalších miliárd dolárov.
Priateľ Číny
A najväčší potenciálny požiar, ktorý by tie čísla mohol pokaziť, Elon Musk minulý rok zahasil. Hádku s čínskou vládou o bezpečnosť údajov, ktoré Tesla zbiera z prevádzky jej áut, ukončilo jeho zmierlivé vyhlásenie.
„Pracujeme s regulátormi na tom, ako nájsť najlepšie riešenie pre bezpečnosť našich údajov,“ povedal v novembri na konferencii v Číne a poukázal na nové dátové centrum, ktoré Tesla zriadila v krajine.
„Ak by Musk v Číne neukázal milú tvár, nebola by Tesla dnes tam, kde je,“ zdôrazňuje Ives.
Čipy Teslu netrápili
Nedostatok čipov vlani postihol snáď všetky sektory, Tesla však svoje čipy už roky vyrába sama na báze karbidu kremíka. Vďaka tomu znižuje závislosť od čistého kremíka, takže továreň vo Fremonte v Kalifornii mala pre nedostatok materiálu vlani len dvojdňový výpadok.
V roku 2022 bude Tesla chcieť ďalej zvýšiť výrobnú kapacitu v kľúčových továrňach v Berlíne a v Austine. Mohla by dosiahnuť produkciu dva milióny áut ročne (Toyota, GM či Ford predávajú síce viac ako po štyri milióny áut ročne, len zlomok sú však elektrické vozidlá).
„Naozaj vidíme, že prebieha bitka o trh,“ hovorí Ives. „Tesla je o roky vpredu z pohľadu technológie batérií, ale konkurenti ju prenasledujú,“ dodáva analytik.
Čo sa teda Muskovi ani vlani (zatiaľ) nepodarilo? Stať sa veľkým filantropom. Záväzok Giving Pledge, teda prísľub darovať aspoň polovicu majetku na dobročinné účely, podpísal už takmer pred desiatimi rokmi.
Forbes však odhaduje, že doteraz daroval menej ako 1 percento svojho majetku. Šetrnosť – ako aj ostatné svoje vlastnosti, vďaka ktorým uspel v biznise – si zrejme priniesol z detstva.
„Tato, a kde je svet?“
Nebolo totiž celkom harmonické. Jeho otec Errol sa s manželkou Maye rozviedol, keď mal Elon deväť rokov. Už vtedy sa začínal ukazovať Elonov talent na počítače. „Jeho sestra Tosca hovorí – od Elona môžeš chcieť všeličo, ak je to na počítači, ale nežiadaj ho, aby stihol autobus,“ povedal Errol pred rokmi pre Forbes Africa.
„Elon bol vždy introvertný a premýšľavý. Aj na skvelej párty rád zašiel do knižnice a prezrel si knižky,“ pokračoval v spomínaní jeho otec. „Hoci nehovorím, že aj on si občas nezažúroval.“
Už ako malé dieťa vedel prekvapiť. „Keď mal asi tri alebo štyri roky, spýtal sa ma – a kde je celý svet? Tieto otázky ma prinútili uvedomiť si, že je trochu iný.“ (Vlani Elon Musk vyhlásil, že má ľahkú formu autizmu, Aspergerov syndróm.)
Elon neskôr pre magazín Rolling Stone priznal, že naň v Pretórii viac ako rodičia dohliadala gazdiná: „Bola tam, aby sa uistila, že si nič nezlomím. Vyrábal som výbušniny, čítal knihy, staval rakety a robil som veci, ktoré ma mohli zabiť. Som šokovaný, že mám všetky prsty,“ vyhlásil.
A zdá sa, že dobrodružné gény a túžbu po lietaní zdedil po predkoch. Mayeini rodičia Joshua a Wyn Haldemanovci boli vášnivými letcami, ktorí spolu s troma dcérami desaťročia hľadali stratené mesto v púšti Kalahari a ako prví na svete preleteli z Južnej Afriky do Austrálie v jednomotorovom lietadle.
Podľa spolužiaka zo strednej školy Gavina Ehlersa bol Elon tichý a zdržanlivý. „Myslím, že bol v počítačovom krúžku, ale nevyčnieval,“ spomínal Ehlers.
Supertalent
Errol nikdy nezabudne na deň, keď jeho syn vstúpil do sveta počítačov. „Povedal, že chce ísť na kurz. Prednášali tam odborníci z Anglicka a z celého sveta. Spýtal som sa a povedali, že deti neberú. Trval na svojom, mal však iba 11 rokov.“
Muskovi seniorovi sa podarilo zarezervovať synovi miesto za 75 randov, v tých časoch slušné peniaze. „Povedali mi – musí sedieť naboku a byť ticho. Musel sa spoločensky obliecť, a to bol len na základnej škole. Nechal som ho tam a išiel som s Kimbalom na hamburger. Prednáška trvala tri hodiny, a keď sme sa vrátili a všetci vyšli von, Elon nevyšiel.“
Čakali ho a čakali, až nakoniec vošli oni. „Elon v saku a kravate, košeľa vyhrnutá, dlhý šedý flanel, vysoký meter dvadsať, debatoval so všetkými tými chlapíkmi z Anglicka. Jeden z tých profesorov, ani sa neunúval predstaviť, mi povedal – tento chlapec potrebuje dostať do rúk jeden z tých počítačov.”
Takže si jeden kúpili, „chvalabohu so zľavou,“ a Elon sa naučil programovať Microsoft Disk Operating System, čiže DOS.
Keď boli ešte tínedžeri, presťahovali sa Elon a Kimbal do Kanady za matkou Maye, aby sa vyhli odvodu do juhoafrickej armády. Ďalšiu časť príbehu teda rozpráva ich mama.
Domáce úlohy si robili sami
„Nesprávala som sa k deťom ako k bábätkám, ani som ich nehrešila,“ spomína Maye Musk. „Nikdy som im nepovedala, čo majú študovať. Len mi dali vedieť, čo študujú – prípadne aj nedali.“ Maye im ani nekontrolovala domáce úlohy. „To bola ich zodpovednosť. Určite to nepoškodilo ich kariéru, ťažili z toho, že včas prevzali zodpovednosť.“
Mamu videli tvrdo pracovať („aby som im dala strechu nad hlavou, jedlo a oblečenie z druhej ruky“) a keď išli na univerzitu, bývali skromne. „Matrac na podlahe, šesť spolubývajúcich – ale boli v pohode. Ak deti nie sú zvyknuté na luxus, prežijú to. Netreba ich rozmaznávať.“
Maye sa riadila heslom – ak sú deti v bezpečí, nech sa o seba starajú samy. „Ľudia sa ma často pýtajú, ako som vychovala také úspešné deti. Nuž, dovolila som im, aby sledovali svoje záujmy. Ak začnú podnikať a vy si myslíte, že je to dobrý nápad, podporte ich. Naučte ich dobré spôsoby, nech sa však rozhodnú samy, čo chcú.
Genius Boy Elon Musk
Keď bol Elon mladý, všimla si, že číta skutočne všetko. „Volali sme ho encyklopédia, čítal Encyklopédiu Britannica a Collierovu encyklopédiu a všetko si pamätal. Aj preto ho voláme Genius Boy.“
V roku 1983 povedali Maye vysokoškoláci, že hra Blastar, ktorú malý Elon vytvoril, je naozaj dobrá, tak mu poradila, aby ju poslal do časopisu PC Magazine. „Poslali mu 500 randov (v tom čase asi 500 dolárov). Myslím, že nevedeli, že má dvanásť rokov.“
Maye uzatvára, že síce nemohla predpovedať, že vznikne Tesla, SpaceX alebo Kimbalove reštaurácie The Kitchen a Big Green, ani Toskina filmová firma Passionflix. „Ale teraz vidím, že to, čo Elon dosahuje s technológiou, a to, čo Kimbal buduje vo svete jedla, a aj to, čo Tosca robí s filmami, je všetko zakorenené v tom, čo milovali ako deti.“
Osobnosť roka
Time Magazine nedávno vyhlásil Muska za osobnosť roka 2021. „Vizionár. Bezohľadný. Brilantný. Workoholik. Najbohatší muž na svete. Osobnosť roka. Všetky tieto označenia a aj mnohé ďalšie už novinári na Elona Muska použili,“ napísal o ňom na Forbes.com jeho niekdajší spolupracovník Dave Evans.
„Či už ho máte radi alebo nie, je to nepochybne jeden z najúspešnejších podnikateľov našej doby. Vlastne akejkoľvek doby.“
Evansa ohromil tým, že svoje bohatstvo vybudoval v neuveriteľne ťažkých sektoroch. „Vydal sa cestami, o ktorých si mnohí pred ním mysleli, že vedú k neúspechu. Postavil najcennejšiu automobilku na svete a tlačí celý automobilový priemysel k elektrifikácii.“
To však nie je všetko: „Úspešne komercializoval vesmírne lety – vďaka svojej inteligencii, húževnatosti, obrovskej tolerancii rizika a nezlomnej vôli,“ ospevuje ho Evans.
Muskovi kritici útočia na jeho maniere (na pracovisku nie je mikromanažér, je až nanomanažér a má povesť človeka, s ktorým je ťažké spolupracovať). „Ale práve to z neho robí takého vážneho hráča,“ hovorí Evans. „Jeho výsledky hovoria za seba.“
Keby som to robil pre peniaze…
Muskov spôsob myslenia je vlastne teoretický. „Začína od základných princípov a buduje na nich projekt. Aby sa maximalizovala rýchlosť výroby na štvorcový meter plochy haly, vybudovala Tesla dvojposchodovú montážnu linku. Zmenila aj dodávateľské reťazce v automotive,“ hovorí jeho bývalý spolupracovník Evans.
Aj Tesla Gigafactory s jej masívnymi dimenziami a cut-and-paste dizajnom posilnili jej zásobovacie reťazce, opisuje Evans. „Tesla nielenže znovu vynachádza automobil, ale aj infraštruktúru, ako sa vyrába.“
Elon Musk už dávno pre Forbes povedal, že všetko, čo robí, nerobí pre peniaze. (Je to iste pravda, existujú istejšie spôsoby, ako zarobiť peniaze, než vesmírne rakety).
A nie je toho málo: okrem Tesly a SpaceX založil a vedie aj spoločnosti Neuralink a The Boring Company. Prvá sa snaží prepojiť ľudský mozog s počítačom, druhá stavia podzemné tunely (prvým je Vegas Loop), v ktorých bude jazdiť plne elektrifikovaný systém verejnej dopravy.
Po prvý raz zarobil ešte ako spoluzakladateľ online spoločnosti PayPal, ktorú v roku 2002 kúpil eBay za 1,5 miliardy dolárov.
„Už pred rokmi hovoril Musk na konferencii aj o svojej vízii medziplanetárneho života,“ napísal Forbes.com v roku 2012. „Vzhľadom na jeho doterajšie úspechy s inými riskantnými projektmi sa zdá celkom možné, že zrealizuje aj túto víziu.“
Autori článku:
Eliza Haverstock, redaktorka Forbes.com, píše o najbohatších ľuďoch sveta.
Dave Evans, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Digital Manufacturing Ecosystem.
Caleb Melby, bývalý redaktor Forbes.com
Maye Musk je celebrita a matka súrodencov Muskovcov.
Peter Matijek, redaktor Forbes Slovensko.