10. mája 2021

Miliardár Elon Musk cez víkend po prvý raz prehovoril o tom, že trpí poruchou autistického spektra. Uviedol to počas úvodného monológu americkej zábavnej show Saturday Night Live. Nie je však jediným miliardárom, ktorý odhalil vlastnú neurodiverzitu.

Šéf spoločností Tesla a SpaceX  priznal, že má túto poruchu, medzi rečou, keď sa označil za „prvého človeka s Aspergerom, ktorý bol hosťom v Saturday Night Live“. Aspergerov syndróm je porucha autistického spektra, ktorá ovplyvňuje spôsob, akým ľudia vnímajú svet a nadväzujú vzťahy. Zvyčajne je spojená s problémami pri nadväzovaní sociálnych interakcií, no ľudia s týmto syndrómom majú pomerne silne rozvinuté verbálne a kognitívne schopnosti. Podľa niektorých HR odborníkov sa ľudia s Aspergerom môžu veľmi dobre uplatniť v oblasti technológií, v podnikaní a v oblastiach, ktoré vyžadujú silné analytické schopnosti.

„Pozrite, viem, že niekedy hovorím alebo zverejňujem čudné veci, ale tak funguje môj mozog,“ povedal Musk a dodal: „každému, koho som urazil, chcem len povedať, že som znovuobjavil elektromobily a posielam ľudí v rakete na Mars. Mysleli ste si, že budem úplne normálny týpek?“

Vďaka poruche lepší v investovaní?

Richard Branson tvrdí, že „dyslexia je iný, kreatívny spôsob myslenia“. Foto: SITA/AP

O rovnakej poruche prehovoril v roku 2019 aj miliardár a spoluzakladateľ investičnej spoločnosti Pacific Investment Management Company Bill Gross. Agentúre Bloomberg vtedy povedal, že verí, že tento stav z neho robí lepšieho investora: „Umožňuje vám sústrediť sa na dlhodobejšie plány bez toho, aby ste sa stratili v detailoch,“ povedal Gross.

Gross, ktorého majetok predstavuje podľa odhadov Forbesu približne 1,5 miliardy dolárov, tiež povedal, že diagnóza pravdepodobne vysvetľuje jeho ťažkosti s udržiavaním očného kontaktu a jeho takmer obsedantný záujem o zbieranie známok.

Reklama

Ďalším z rebríčka miliardárov, ktorí otvorene prehovorili o svojej poruche, je Richard Branson, britský podnikateľ a majiteľ značky Virgin. Vo svojom príspevku na blogu v roku 2018 uviedol, že je dyslektik. Dodal, že pre túto poruchu mal v škole problémy a ako dieťa bol označovaný za „lenivého a hlúpeho“.

„Dyslexia je iný, kreatívny spôsob myslenia,“ povedal Branson, ktorého majetok Forbes odhaduje na 4,2 miliardy dolárov. Branson je presvedčený, že jeho choroba ho robí viac nápaditým.

Charles Schwab, ktorý založil najväčšiu sprostredkovateľskú firmu a jeho majetok sa odhaduje na 11,4 miliárd dolárov, mal pre dyslexiu tiež celoživotné problémy s čítaním a písaním.

Podobne ako zakladateľ spoločnosti Ikea, Ingvar Kamprad. Ako dyslektik sa dokonca rozhodol dať produktom Ikea názvy, pretože jeho diagnóza mu sťažovala prácu s typickými číslami inventára.

Článok vyšiel na Forbes.com a jeho autorkou je Carly Porterfield, ktorá sa venuje aktualitám.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?