Najznámejšia modelka, ktorá už oslávila sedemdesiatku, je najnovšie aj predavačkou výživových doplnkov, ktoré vraj bojujú proti starnutiu. Dožiť by sa chcela takmer sto rokov, ako jej mama. Maye Musk, matka najbohatšieho človeka sveta, zakladateľa Tesly Elona Muska, je skutočne originálna osobnosť.
„Moji rodičia sú jedinými ľuďmi, ktorí kedy leteli z Južnej Afriky do Austrálie jednomotorovým lietadlom,“ spomína na detstvo mama Elona Muska a jeho dvoch súrodencov Kimbala a Toscy. „Preleteli cez celú Afriku, cez Arabský polostrov a Áziu bez akejkoľvek navigácie. Kto iný by to dokázal bez kompasu a mapy?“
Posúvať hranice je hlavnou črtou rodiny Muskovcov. A táto 75-ročná štrnásťnásobná babička a trojnásobná matka je toho jasným dôkazom. Keď oslavovala sedemdesiatku, stala sa z nej covergirl, spolu s Karlie Klossovou sa objavila v reklame na Swarovski a pózovala aj na prehliadke Dolce & Gabbana.
Foto: Flickr/Luan Luu v licencii CC-BY-2.0
V tom čase zdobila aj stránky vydaní Vogue v Južnej Kórei, Veľkej Británii, Nemecku a Austrálii, party k okrúhlym narodeninám jej na Manhattane usporiadal Harper’s Bazaar. Na Instagrame ju vtedy sledovalo 170-tisíc ľudí, dnes 480-tisíc. Svoje výživové rady a modelingové dobrodružstvá označuje hashtagom „justgetthingstarted“.
Jej najväčší úspech?
Za svoj najväčší úspech napriek tomu považuje svoje tri deti a to, že je stále nažive. Starnutia sa vraj nikdy neobávala, tak ako jej matka, ktorá sa dožila 98 rokov a prestala pracovať až ako 96-ročná.
Narodila sa ako Maye Haldeman v kanadskom Saskatchewane, v roku 1950 však s rodičmi odišla do juhoafrickej Pretórie. Keď mala sedem rokov, rodičia odišli na trojmesačnú cestu do Austrálie. K Maye, jej dvojčaťu Kaye a trom ďalším súrodencom sa prisťahoval rodinný priateľ, a po ten čas sa o nich staral.
FOTO: FORBES USA
„Rodičia boli podnikatelia, viedli vlastnú chiropraktickú ambulanciu. Súrodenci a ja sme im začali pomáhať asi od ôsmich rokov. Robili sme kópie bulletinov a obežníkov a lepili známky na obálky,“ spomína Maye.
Bakalárka v afrikánčine, tri deti a modeling
Keď mali dvojčatá 12 rokov, pracovali pred a po vyučovaní na recepcii v otcovej ordinácii. Maye ako 15-ročná začala s modelingom. A pretože neverila, že jej kariéra bude dlhá, získala bakalársky titul z dietetiky. Vyštudovala ju v afrikánčine, jednom zo štyroch jazykov, ktoré ovláda.
„Pretože som bola modelkou, bola som veľmi hrdá a nechcela som neuspieť. Povedala som si: Nebudem hlúpa blondínka, vyštudujem vedecký odbor, a to napriek tomu, že bude v inom jazyku. Zvládla som to.“
Pár mesiacov po promócii sa vydala a za tri roky porodila synov Elona a Kimbala a dcéru Toscu. Počas materskej zvládala modeling aj prácu výživovej poradkyne dve popoludnia v týždni. V roku 1979 sa rozišla s manželom a ako 31-ročná sa stala matkou samoživiteľkou.
Založila si tak vlastnú dietetickú prax a presedela niekoľko hodín v čakárňach lekárov, aby získala klientov. Cestovala po Južnej Afrike kvôli foteniu a módnym prehliadkam, v roku 1983 sa vrátila na univerzitu, aby získala magisterský titul.
Keď mal Elon 17 rokov, prinútil ju, aby znovu získala kanadské občianstvo. Po niekoľkých týždňoch vlastnil kanadský pas aj Elon. Po maturite na pretorijskej chlapčenskej škole bol pripravený žiť v zahraničí. Konkrétne v Amerike.
Jednosmerná letenka pre syna
Maye kúpila synovi jednosmernú letenku, dala trochu peňazí a kontakt na príbuzných zo Saskatchewanu. Elon začal bývať u nich na farme, brat a sestra ho chceli nasledovať. Aj Maye, vtedy 41-ročná, napokon predala dom v Johannesburgu. Pre striktné juhoafrické kontroly kapitálu však s peniazmi nemohla krajinu opustiť.
Zakladateľ Tesly Elon Musk s mamou. FOTO: FORBES USA
Napriek tomu sa rozhodla presídliť do Toronta a začať od nuly. Do Kanady odletela v roku 1989 s pätnásťročnou Toscou. Kimbal zostal, aby dokončil strednú školu.
„Mala som päť zamestnaní,“ spomína. „Bola som výskumníčka na Torontskej univerzite. Dva večery za týždeň som učila výživu na vysokej škole a dva pracovala v modelingovej agentúre. Robila som modelku, prednášala som a popritom som vykonávala súkromnú prax,“ opisuje.
Húževnatosť sa jej vyplatila. Stala sa prezidentkou kanadských dietológov a za rok rozšírila organizáciu z 90 na tisíc členov. Vlastnú prax zväčšila na 25 klientov denne a zamestnala ďalších poradcov.
V roku 1989 sa 19-ročný Elon presťahoval na Queen’s University, Kimbal ho o rok nasledoval. Tosca sa v roku 1994 rozhodla študovať film na University of British Columbia. Maye sa tak ako 46-ročná mohla sústrediť na svoje podnikanie v Toronte.
„Všetci šli vlastnou cestou a ja som zrazu nemala deti – a bolo to úžasné. Mohla som pracovať do noci a nemusela sa vracať domov. Nemusela som prať sedem práčok bielizne každú nedeľu.“
68-ročná topmodelka
Keď Elon a Kimbal odpromovali, odsťahovali sa do Silicon Valley, kde založili Zip2. Maye lietala každých šesť týždňov krížom cez Ameriku za chlapcami. Aby udržali chod spoločnosti Zip2, dala synom 10-tisíc dolárov, teda všetky svoje úspory. Keď získal Musk prvú významnú investíciu, požičala synom kreditku naposledy.
K päťdesiatke dostala od synov maketu domčeka a auta so slovami, že raz jej dajú skutočné. V roku 1999 splnili sľuby: Zip2 predali za 307 miliónov dolárov Compaqu. Maye si vybrala byt v New Yorku, aby mohla pokračovať aj v modelingu.
Alessandra Ambrosio a Maye Musk na milánskom Fashion Week v roku 2017. FOTO: TASR, AP
Ako 68-ročná podpísala zmluvu s gigantom IMG a dopyt po jej fotkách bol väčší ako kedykoľvek predtým. Stala sa tvárou kampane Covergirl’s Simply Ages a video za pár dní nazbieralo vyše 11 miliónov pozretí . „Zdá sa mi, že sa ženy boja starnutia, ktorého som sa ja nikdy nebála,“ komentovala svoj úspech.
Životné motto
Pri príležitosti sedemdesiatky prezradila budúcej generácii podnikateľov aj životné krédo: Myslieť vo veľkom a nenechať sa odradiť odmietnutím. „Je to dlhý proces, ktorý musíte prežiť. Pracujte dlhé hodiny. Ak ste vo svojej práci nešťastní, zmeňte ju, aj keď by vás to malo finančne zviazať. Buďte otvorení novým cestám.“
Aktuálne je okrem iného tvárou firmy Timeline Nutrition, ktorá predáva prášok a tabletky proti starnutiu. Firma tvrdí, že zlúčenina „revitalizuje mitochondrie“ (útvary v bunkách, ktoré premieňajú jedlo na energiu).
Americkému úradu pre potraviny a liečivá FDA firma dokázala, že jej produkty sú bezpečné. Výrobcovia doplnkov však nemusia dokazovať, že ich produkty aj naozaj fungujú.
Zázrak proti starnutiu
Na otázku, či po päťmesačnom užívaní Mitopure cíti rozdiel, aj sama odpovedala: „Nevšimla som si to,“ a dodala: „Deje sa to v bunke.“
Fotografia, ktorú poskytla Timeline Nutrition, ju zobrazuje v kašmírovom svetri Lingua Franca s nápisom „I <3 my Mitochondria“. FOTO: TIMELINE
So svojimi bielymi vlasmi v charakteristickom pixie strihu a štíhlou postavou, elegantne oblečená v krémovom svetri s vyladeným plášťom, v kombinácii so sivými kockovanými nohavicami s červeným pruhom na boku, je obrazom módneho starnutia a zdravia.
Granátové jablko v prášku…
Hlavnou prísadou Mitopure je zlúčenina Urolitín A. U niektorých ľudí ju prirodzene vytvárajú črevné baktérie po konzumácii potravín obsahujúcich takzvané ellagitaníny, ako je napríklad granátové jablko.
FOTO: HARPERS BAZAAR
Timeline tvrdí, že urolitín A stimuluje takzvanú mitofágiu, obnovu mitochondrií. Ich výkon totiž s pribúdajúcim vekom klesá. Ako hovorí firma, užívanie Mitopure môže „pomôcť riešiť úbytok buniek súvisiaci s vekom“.
Sekundárny výsledok jednej z klinických štúdií firmy ukázal účinok na biomarker bunkového zdravia, avšak obmedzený na štyri týždne.
Elisabeth Anderson (vedúca vedeckej komunikácie v Centre pre výskum bezpečnosti prísad na Michiganskej štátnej univerzite) upozorňuje, že FDA rieši bezpečnosť produktov, no ich povolenie potom predajcovia používajú klamlivo akoby potvrdzovalo účinnosť. FDA však účinnosť samotného produktu netestuje. „Nerobia žiadny výskum účinnosti,“ hovorí Anderson.
Prekvapivý záujem investorov
Napriek slabému výskumu produkt presvedčil aj veľkých investorov: Nestlé Health Sciences, Andreho Hoffmana z Roche Holding, Pierra Landolta z Novartisu a miliardára Hansjoerga Wyssa, ktorého čistý majetok Forbes odhaduje na 5,9 miliardy dolárov. Švajčiarska materská spoločnosť Amazentis chce naň získať 43 miliónov dolárov v rámci prebiehajúceho kola Série D.
Maye Musk hovorí, že je šťastná, že môže Mitopure užívať. „Dúfam, že budem žiť dlhšie ako žila mama.“ (Jej matka zomrela ako 98-ročná.) „Ak to bude ďalej opravovať moje mitochondrie, dúfam, že sa z toho stane nový doplnok proti starnutiu, ktorý budeme užívať.“
Autorkami pôvodných článkov sú redaktorka Forbes.com Lisette Voytko a prispievateľka Forbes.com Shivaune Field, ktorá píše zakladateľoch firiem.