26. októbra 2021

Veta, že Elon Musk má za sebou mimoriadny úspech, už takmer zľudovela, tento si ale žiada špeciálnu oslavu. Jeho automobilka Tesla totiž v pondelok (25. 10.) prekonala hodnotu bilióna dolárov (0,86 bilióna eur) a on sám má podľa Forbesu majetok v hodnote 255,2 miliardy dolárov (220 miliárd eur).

Podnikateľ sa tak stal nielen súčasným najbohatším človekom planéty, ale pravdepodobne aj najbohatším človekom v histórii. Je bohatší než ktorýkoľvek miliardár, ktorého Forbes kedy sledoval. Muskovo imanie má aktuálne väčšiu hodnotu ako majetok spoluzakladateľa Googlu Larryho Pagea (6. najbohatší) a generálneho riaditeľa Facebooku Marka Zuckerberga (7. najbohatší) dohromady.

Darí sa Tesle aj SpaceX

Akcie Tesly prekonali v pondelok hodnotu 1 024 dolárov za kus. Ešte v piatok pritom uzatvárali na 910 dolároch. Vďačí za to rekordnej objednávke americkej autopožičovne Hertz, ktorá v pondelok oznámila, že svoju flotilu rozšíri o 100-tisíc vozidiel od Tesly.

Pre Muska, ktorý v Tesle vlastní 21-percentný podiel, to znamená, že jeho hodnota majetku stúpla od piatka (22. 10.) o 25,6 miliardy dolárov.

Má tiež podiel v súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, ktorá by sa budúci mesiac mohla pokúsiť o prvý orbitálny štart svojej novej vesmírnej rakety. Spoločnosť bola naposledy ocenená investormi na 74 miliárd dolárov po februárovom kole financovania. Akcie sa údajne nedávno obchodovali na sekundárnom trhu za 100 miliárd dolárov.

Reklama

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je redaktorka Eliza Haverstocková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?