7. augusta 2019

Elektrizujúca svetelná šou, 360-stupňový mixážny pult v tvare legendárnej masky a známe hity rozliehajúce sa v priestoroch klubu, ktorý má viac než 2600 metrov štvorcových. Presne tak vyzeralo vystúpenie dídžeja Marshmello vlani v apríli. Touto akciou odštartoval spoluprácu s Kaos Dayclub & Nightclub v Palms Casino Resort (Las Vegas). Ide o časť megadohody, ktorá hudobnému umelcovi prinesie 60 miliónov amerických dolárov. I napriek tomu ale Marshmello nie je najlepšie plateným dídžejom na svete.

Prvé miesto totiž patrí dvojici The Chainsmokers, ktorá za posledný rok zarobila pred zdanením 46 miliónov dolárov. Drew Taggart a Alex Pall kraľujú zoznamu vďaka doteraz najziskovejšiemu roku, a z pomyselného trónu tak zosadili Calvina Harrisa, ktorý sa na vrchole rebríčka držal šesť rokov po sebe.

Rebríček: Toto je 5 najbohatších raperov sveta. Kto z nich bude ďalším hiphopovým miliardárom?

V uplynulom roku vystúpili The Chainsmokers v kluboch ako XY Nightclub či Encore Beach Club. Všetko je to súčasť ich trojročnej spolupráce s Wynn Nightlife (sieť prestížnych klubov patriacich pod hotelovú sieť Wynn), ktorú ohlásili v roku 2017 a nedávno ju predĺžili do roku 2021. Pomedzi koncerty v Las Vegas však dvojica absolvovala i mnohé festivaly či súkromné vystúpenia.

Dvojica dídžejov sa dostala na absolútny vrchol zoznamu. Foto: Facebook/The Chainsmokers

Na ich ročných príjmoch sa odrazil tiež predaj hudobných nahrávok. „Pracujeme s umelcami, pretože to má zmysel, pretože sme nimi nadšení,“ vysvetlil Alex Pall pre Forbes v roku 2017. „Kedykoľvek s niekým spolupracujeme, tak je to preto, lebo nám ponúka niečo kreatívne, čo nás inšpiruje.“

Stroj na koncerty

Tým najťažšie pracujúcim hudobným umelcom na našom zozname je však Steve Aoki, ktorý počas sledovaného obdobia odohral viac ako 200 šou. Štvrté miesto na zozname a 30 miliónov dolárov mu okrem iného priniesli i šesťciferné sumy za jedno vystúpenie, spolupráca so značkami ako Diesel či Samsung, jeho vlastné vydavateľstvo Dim Mak a značka oblečenia. „Tvrdo som pracoval. Dal som do toho krv, pot a slzy. Nejde však len o to, aké mám zisky, mne ide skôr o to, ako slúžim svojej kultúre a komunite,“ vraví.

Najlepšie zarábajúci hudobníci na svete. Rebríček ovládajú nesmrteľné skupiny

Prvých 15 dídžejov na zozname zarobilo spolu za posledných 12 mesiacov pred zdanením 385 miliónov dolárov. Z toho 272 miliónov dolárov patrí prvej desiatke, čo je o 12 miliónov viac než vo vlaňajšom rebríčku. Z väčšej časti za to môže práve Marshmello, ktorý svoj zisk takmer zdvojnásobil.

Dôležitú úlohu v oblasti elektronickej tanečnej hudby naďalej zohráva Las Vegas. Väčšina členov tohto zoznamu totiž počas posledného roka vystupovala práve v tomto americkom meste. A to neraz.

I napriek tomu, že postupne stúpa počet dídžejok, tak na tohoročnom zozname nie sú žiadne ženy. Odkedy v roku 2012 začal Forbes sledovať túto oblasť, tak sa v rebríčku neobjavila žiadna. Niektoré sa k tomu ale priblížili, napríklad duo Nervo v roku 2014 alebo Alison Wonderland tento rok.

Tu je zoznam 15 najlepšie platených dídžejov sveta:

15. Dimitri Vegas & Like Mike (11,5 milióna dolárov)

15. DJ Pauly D (11,5 milióna dolárov)

15. DJ Snake (11,5 milióna dolárov)

14. Afrojack (12 miliónov dolárov)

13. Alesso (12,5 milióna dolárov)

12. Skrillex (13 miliónov dolárov)

11. Kaskade (14 miliónov dolárov)

10. Armin van Buuren (15 miliónov dolárov)

9. Zedd (17 miliónov dolárov)

8. David Guetta (18 miliónov dolárov)

7. Martin Garrix (19 miliónov dolárov)

6. Tiësto (24 miliónov dolárov)

5. Diplo (25 miliónov dolárov)

4. Steve Aoki (30 miliónov dolárov)

3. Calvin Harris (38,5 milióna dolárov)

2. Marshmello (40 miliónov dolárov)

1. The Chainsmokers (46 miliónov dolárov)

Rebríček najlepšie platených dídžejov sveta zostavujeme podľa ich zárobkov pred zdanením. Tie sme sledovali počas obdobia od 1. júna 2018 do 1. júna 2019. Neodpočítali sme poplatky za právnikov, zástupcov či manažérov. Odhady sú založené na dátach od Nielsen, Pollstar, Bandsintown, Songkick, rozhovoroch s odborníkmi z odvetvia i hviezdami.

Prispievateľka Monica Mercuri píše pre Forbes.com o Hollywoode a zábavnom priemysle. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk